Jak usunąć wirusa z telefonu? Poznaj skuteczne aplikacje antywirusowe na system Android!

Smartfon to urządzenie, które towarzyszy nam na co dzień. Niejeden użytkownik, dostrzegając niecodzienne objawy w działaniu smartfona poszukuje odpowiedzi na pytanie jak usunąć wirusa z telefonu. Warto poznać szczegóły!
jak usunąć wirusa z telefonu

Szkodliwe oprogramowanie może zaatakować zarówno telefony, tablety jak i komputery. Hasło jak usunąć wirusa z telefonu już nie jest rzadkością w sieci. Dziś postaramy się przybliżyć tę kwestię i podpowiemy jak rozpozanć kiedy telefon został zainfekowany. Sprawdź!

Wirus w telefonie – jak sprawdzić, czy złośliwe oprogramowanie zaatakowało telefon?

Obecnie smartfony mogą być infekowane przez infekcje typu:

  • ransomware;
  • adware;
  • trojany;
  • rootkity.

Najlepszym sposobem na potwierdzenie infekcji jest skanowanie telefonu oprogramowaniem antywirusowym. Jeśli jeszcze takiego nie posiadasz to zweryfikuj jakie aplikacje zużywają najwięcej energii. To właśnie ten symptom często świadczy o obecności szkodników w pamięci telefonu. Kolejnym z objawów może być wysoki rachunek za telefon. Niektóre ze szkodliwych aplikacji są w stanie korzystać z sieci komórkowej i doprowadzić do naliczania wysokich opłat.

Szybko rozładowująca bateria? Zweryfikuj, czy nie pojawił się wirus!

W każdym nowoczesnym smartfonie mamy do dyspozycji opcję pozwalającą na sprawdzenie zużycia danych oraz baterii. Na te dwie opcje trzeba zwrócić szczególną uwagę jeśli podejrzewasz infekcję urządzenia mobilnego. Wiele rodzajów szkodliwego kodu potrafi doprowadzić do natychmiastowego rozładowywania baterii. Wówczas bez ładowarki nie uda ci się nawet uruchomić telefonu. Podejrzane są również wysokie statystyki korzystania z danych mobilnych. Szkody finansowe mogą tutaj być ogromne, więc warto jak najszybciej dezaktywować szkodnika. Niektóre szkodniki mogą też wysyłać tzw. SMS premium.

Czy można ręcznie usunąć szkodliwe aplikacje? Spróbuj usunąć je w ustawieniach!

Niestety tylko niektóre rodzaje zagrożeń można wyeliminować z pozycji ustawień aplikacji. Wówczas wystarczy odinstalować podejrzaną aplikację. Jeśli nie ma takiej możliwości to warto posłużyć się specjalnymi cleanerami, które można pobrać z App Store czy Google Play. Te programy występują w wersji na Android oraz systemy Mac OS instalowane w produktach marki Apple. Sporo programów szpiegowskich działa w tle i na liście aplikacji zainstalowanych w telefonie nie ma nic niepokojącego.

Jaki program antywirusowy wybrać? Pobieraj sprawdzony antywirus na Android

O wyborze programu antywirusowego nie powinien decydować przypadek. Warto wybierać takie programy, które posiadają wiele pozytywnych opinii oraz są rekomendowane przez ekspertów. Ostatnio do polecanych zaliczyć można:

  • Eset Mobile Security;
  • Bitdefender Mobile Security;
  • Avira Security Pro;
  • TotalAV Antivirus & VPN.

Wybierając program do ochrony przed szkodliwymi plikami warto zwrócić uwagę na stopień ochrony firewall oraz skanowanie zagrożeń w czasie rzeczywistym.

Posiadam program do walki z wirusami – co dalej?

Jeśli zakupiłeś lub pobrałeś darmowy system zwalczający wirusy przejdź do instalacji. W związku z tym:

  • Przy instalacji tegoż programu mogą wyświetlać się żądania o specjalne uprawnienia. Koniecznie trzeba je przyznać, ponieważ dzięki nim nasz antywirus może zacząć działać;
  • Uruchom zainstalowany program i przejdź do początkowej konfiguracji;
  • Włącz ochronę w czasie rzeczywistym oraz skonfiguruj zaporę ogniową;
  • Wykonaj pierwsze skanowanie i czekaj na efekty;
  • Sprawdź końcowe komunikaty i raport ze skanowania.

Najbardziej zagrażające pliki są zawsze z automatu usuwane przez program do tego stworzony. Natomiast niektóre pliki mogą być przenoszone do kwarantanny, gdzie nastąpi próba ich naprawienia. W przypadku niepowodzenia w naprawianiu dojdzie do usunięcia zagrożenia.

Eset Mobile Security – czy warto go zainstalować?

Ten program dostępny jest w wersji darmowej oraz płatnej. Wybierając drugą z opcji będziesz mieć możliwość lepszego zabezpieczenia swojego telefonu. Wartą szczególnej uwagi jest opcja Anti-Theft. Pozwala ona na zabezpieczenie urządzenia przed użyciem innej karty SIM oraz zlokalizowanie telefonu w przypadku kradzieży. Zarówno w wersji darmowej jak i płatnej znajdziemy przycisk do szybkiego skanowania, przejrzymy logi aktywności oraz raport zabezpieczeń.

Tryb awaryjny i skorzystanie z przywracania ustawień fabrycznych

Twórcy aplikacji zwalczających zagrożenia cyfrowe systematycznie śledzą nowinki i dokonują aktualizacji bazy sygnatur. Jednak może być tak, że w twoim urządzeniu szkody będą zbyt poważne i przykładowo pojawi się ryzyko szyfrowania danych. W takim przypadku dobrą opcją będzie tzw. hard reset, czyli przywrócenie urządzenia do ustawień początkowych. Mówiąc w skrócie – urządzenie będzie przywrócone do stanu takiego, w jakim było w momencie zakupu w salonie. Zwróć uwagę na to, że stracisz swoje aplikacje i pliki osobiste.

Tryb awaryjny – opcja dla zaawansowanych użytkowników

Każdy telefon posiada opcję awaryjnego uruchomienia systemu operacyjnego. W zależności od modelu może się różnić metoda uruchamiania tegoż trybu. Zawsze zaczynamy od wyłączenia urządzenia, a następnie należy wcisnąć odpowiednią kombinację przycisków. W zależności od producenta (a nawet modelu) w inny sposób się wspomniany tryb włącza. Mamy w nim podstawowe funkcje, które pozwolą na tzw. wipe cache. Dzięki tej opcji wyczyścimy telefon jeszcze dokładniej. Pamiętaj, że tutaj stracisz wszystkie pliki zapisane w pamięci urządzenia. Wyjątkiem może być karta SD.

Profilaktyka to podstawa

Warto mieć świadomość tego, że w każdej chwili twoje urządzenie mobilne może zostać zaatakowane przez szkodliwy kod. Mając tę wiedzę trzeba wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Oto kilka propozycji:

  • systematycznie twórz kopie zapasowe;
  • włącz synchronizację z kontem Google;
  • przynajmniej raz na kilka dni przeprowadzaj głębokie skanowanie pamięci;
  • unikaj pobierania i instalowania aplikacji z nieznanych źródeł.

Ogromna ilość przykładów poważnego zainfekowania telefonu wynika z tego, że użytkownicy decydują się na szukanie pirackich wersji płatnych programów. Wraz z nimi często pobierają się rootkity i trojany.

Ważna uwaga

Pamiętaj, że tworzenie kopii zapasowej w momencie zainfekowania telefonu nie jest dobrym pomysłem. Po przywróceniu danych z takiej kopii może dojść do ponownego uaktywnienia wirusa. Unikaj więc tworzenia backupów w momencie, gdy wyraźnie widać, że doszło do zainfekowania.

Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
pfron dofinansowanie do laptopa 2022

PFRON, dofinansowanie do laptopa – 2022 rok i likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym

Następny artykuł
jak usunąć hasło windows 10

Jak usunąć hasło Windows 10 i Windows 11? Usuń hasło logowania do systemu Windows 10 i wyłącz logowanie na stałe

Zobacz też