Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony? Jak działają czarne listy numerów IMEI? Gdzie szukać numeru IMEI urządzenia?

Kupujesz używany telefon od prywatnego sprzedawcy? Nie masz pewności, że sprzęt pochodzi z legalnego źródła i jest własnością danej osoby? Koniecznie dowiedz się, jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony.
jak sprawdzić czy telefon jest kradziony

Zakup używanego sprzętu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Przede wszystkim nigdy nie masz pewności, że urządzenie jest w 100% sprawne. Niestety wielu sprzedających ukrywa drobne usterki przed kupującymi. To nieetyczne zachowanie, które mimo wszystko jest bardzo często spotykane. Zanim kupisz urządzenie od innej osoby, dowiedz się, jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony. Dzięki temu unikniesz wielu późniejszych nieprzyjemności lub kłopotów z policją.

Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony? Czym jest numer IMEI telefonu?

Wszystkie telefony dostępne na rynku są identyfikowane za pomocą dedykowanego numeru IMEI. To właśnie na jego podstawie bez problemu ocenisz, czy sprzęt pochodzi z legalnego źródła. Czym jednak jest numer IMEI? To 15-znakowy kod, który jest unikalny dla każdego urządzenia na rynku. Zawiera on wiele informacji, które pozwalają na zdalne zablokowanie telefonu oraz jego namierzanie w razie kradzieży. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób odczytać numer IMEI? Zrobisz to na kilka sposobów, a mianowicie:

  • odczytaj numer IMEI z pudełka telefonu;
  • sprawdź numer pod tylną klapką lub baterią urządzenia;
  • podejrzyj numer na tacce karty SIM;
  • wpisz kod *#06# na klawiaturze telefonu, a numer IMEI wyświetli się na ekranie.

Masz numer IMEI urządzenia i nie wiesz, co dalej? 

Wystarczy, że wpiszesz go w wyszukiwarkę wybranej bazy czarnych numerów IMEI. Chcesz wiedzieć, jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony? Wybierz dowolne bazy zawierające informacje o urządzeniach mobilnych i wpisz pozyskany numer IMEI. Jeśli numer nie zostanie znaleziony, bez obaw możesz kupić taki telefon.

Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony? Krok po kroku

Kupujesz smartfona na jednym z portali aukcyjnych? Koniecznie poproś sprzedawcę o udostępnienie numeru IMEI. Jeśli sprzedający odmawia, dla ciebie to pierwsze ostrzeżenie. Co możesz zrobić z numerem identyfikacyjnym urządzenia? W tym przypadku:

  1. Wejdź na stronę numberingplans.com lub jakąkolwiek inną do analizy numerów IMEI.
  2. Wpisz numer IMEI urządzenia do wyszukiwarki.
  3. Odczytaj z tabeli wyświetlonej na ekranie, czy wszystkie dane pokrywają się z rzeczywistością.

Wszystkie parametry techniczne są zgodne? Teraz dowiesz się, jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony. Niestety w sieci nie ma jednej, uniwersalnej bazy danych, w której znajdują się informacje o skradzionych telefonach. Dla pewności wejdź na co najmniej kilka stron i wpisz numer IMEI danego urządzenia. Jeśli w żadnej bazie danych nie będzie informacji o kradzieży sprzętu, kupuj go bez obaw. Pamiętaj, aby fakt kradzieży telefonu sprawdzać zarówno na polskich, jak i zagranicznych portalach z czarnymi listami IMEI.

Zakup kradzionego telefonu – dlaczego warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony?

Jeśli zakupisz kradziony telefon, policja prędzej czy później może do ciebie dotrzeć. Co wtedy? Funkcjonariusz zatrzyma urządzenie jako dowód w sprawie, a ty możesz zostać oskarżony nawet o paserstwo. Skradzionego urządzenia nie naprawisz też w autoryzowanych serwisach telefonów. Pamiętaj! Sprzedaż skradzionego smartfona to w Polsce przestępstwo, nawet jeśli robisz to nieświadomie.

Kupujesz telefon marki Apple? W tym przypadku sprawa jest nieco prostsza. Ten producent ma własną bazę danych aktywnych urządzeń. Podczas zakupu wystarczy, że sprawdzisz ją na podstawie numeru seryjnego telefonu. Twoim oczom ukażą się informacje o pierwszej rejestracji telefonu oraz jego gwarancji. Dowiedz się, jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony i uniknij kłopotliwych sytuacji z policją.

Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak sprawdzić wydajność komputera

Jak sprawdzić wydajność komputera?

Następny artykuł
jak usunąć avasta

Jak usunąć Avasta? Czy warto usunąć oprogramowanie antywirusowe? Czym zastąpić ten program?

Zobacz też