Jak sprawdzić wydajność komputera?

Chcesz dowiedzieć się, czy twój komputer wciąż jest tak wydajny, jak na początku jego użytkowania? Widzisz, że komputer jest nieco wolniejszy? Sprawdź, jak sprawdzić wydajność komputera i wykonaj podstawową diagnostykę.
jak sprawdzić wydajność komputera

Przeprowadzanie analizy sprawności komputera jest najczęściej realizowane przez serwisantów i specjalistów IT. Ile zarabia serwisant? Dowiedz się ze strony: https://magazynprzedsiebiorcy.pl/ile-zarabia-serwisant-komputerowy. Bez odpowiedniej wiedzy technicznej i oprogramowania nie jesteś w stanie samodzielnie wykonać takich czynności. W sieci dostępne są darmowe programy, dzięki którym dowiesz się, jak sprawdzić wydajność komputera. Wystarczy, że pobierzesz oprogramowanie na swój komputer i uruchomisz cykl analizy. Podczas testu wydajnościowego sprzętu podzespoły pracują z maksymalną mocą. Czytaj dalej!

Jak sprawdzić wydajność komputera? Czy to pomocne podczas wyboru sprzętu w sklepie?

Testy wydajnościowe pozwalają nie tylko ocenić stan podzespołów w używanym sprzęcie. Chcesz kupić nowy komputer? Nie wiesz, jaki model ostatecznie wybierzesz? Benchmarki internetowe są dobrym doradcą. Narzędzia analityczne do sprawdzania wydajności komputera są często wykorzystywane do oceny przydatności komputera w danych sytuacjach. Dzięki analizie wydajności łatwo ocenisz, jaki komputer będzie odpowiedni do takich czynności, jak:

 • praca w edytorach tekstu i arkuszach kalkulacyjnych;
 • przeglądanie internetu;
 • obsługa programów graficznych;
 • programowanie;
 • wideokonferencje;
 • granie w gry komputerowe.

Kiedy wykonasz test lub sprawdzisz jego wyniki w internetowym benchmarku, na pewno dowiesz się, czy warto kupić dany model komputera. Testy wydajnościowe wyświetlają punktowe wyniki. Im wynik jest wyższy, tym lepiej. Oznacza to, że komputer jest wysokiej wydajności i nadaje się do wielu zadań.

Jakie programy nadają się do analizy wydajności podzespołów? Jak sprawdzić wydajność komputera pod tym względem?

Ogólną wydajność sprzętu komputerowego ocenisz przy pomocy dedykowanego oprogramowania. Chcesz dowiedzieć się, w jakim stanie są podzespoły twojego laptopa lub komputera? W takim razie przyda ci się benchmark komponentów. Do wykonania analizy wykorzystaj takie programy, jak:

 • CPU-Z;
 • 3D MARK;
 • Catzilla;
 • OCCT.

Powyższe narzędzia służą przede wszystkim do sprawdzania parametrów takich podzespołów, jak:

 • procesor;
 • karta graficzna;
 • pamięć RAM;
 • dysk twardy.

Sprawdzenie wydajności komputera

Nie wiesz, jak sprawdzić wydajność komputera? Z wykorzystaniem oprogramowania to proste. Wystarczy, że pobierzesz program na swój sprzęt i uruchomisz proces analizy. W ten sposób dowiesz się, jaka jest temperatura pracy podzespołów oraz ich maksymalne obciążenie. Masz wątpliwości co do tego, czy twój komputer działa z maksymalną możliwą wydajnością? Koniecznie sprawdź ten fakt przy pomocy dedykowanego oprogramowania. Wiele programów, które znajdziesz w sieci, są całkowicie darmowe w użyciu.

Testy PC online – jak sprawdzić wydajność komputera przez internet?

Zastanawiasz się, czy sprawdzisz wydajność swojego laptopa lub komputera stacjonarnego online? Obecnie bez problemu znajdziesz w internecie takie rozwiązania. Wiele z nich mimo wszystko wymaga pobrania na komputer właściwej wtyczki lub oprogramowania. Testy online, które bez problemu uruchomisz w przeglądarce internetowej, to np. Base Mark 3.0. Przy pomocy takiego narzędzia sprawdzisz też wygodnie wydajność smartfona lub tableta.

Dlaczego warto wiedzieć, jak sprawdzić wydajność komputera? Podsumowanie

Cykliczne przeprowadzanie testów wydajności komputera niesie ze sobą wiele korzyści. Jakich? Przede wszystkim masz pewność, że twój sprzęt działa prawidłowo. W razie wykrycia jakichkolwiek spadków wydajności będziesz w stanie odpowiednio szybko naprawić usterkę. Wiesz już, jak sprawdzić wydajność komputera. Pobierz odpowiednie oprogramowanie i uniknij nieprzewidzianych awarii laptopa lub komputera stacjonarnego.

Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak spakować plik

Jak spakować plik? Jakie są dostępne programy do kompresji i pakowania plików?

Następny artykuł
jak sprawdzić czy telefon jest kradziony

Jak sprawdzić, czy telefon jest kradziony? Jak działają czarne listy numerów IMEI? Gdzie szukać numeru IMEI urządzenia?

Zobacz też