Dlaczego nie można używać telefonu podczas burzy? Bezpieczeństwo

Zastanawiasz się, czy to bezpieczne korzystać z telefonu, gdy za oknem grzmi i błyska? Jak poradzić sobie bez smartfona, gdy na zewnątrz szaleje nawałnica? Przeczytaj, czy musisz odłożyć telefon na półkę i dlaczego nie można używać telefonu podczas burzy!
dlaczego nie można używać telefonu podczas burzy

Zapamiętaj!

  • Istnieje przekonanie, że używanie telefonu podczas burzy jest niebezpieczne.
  • Specjaliści twierdzą, że pole elektromagnetyczne smartfonów jest zbyt słabe, aby przyciągać pioruny.
  • Podczas burzy zaleca się unikanie korzystania z telefonów, które są w trakcie ładowania.
  • Używanie smartfonów i innych urządzeń bezprzewodowych podczas burzy nie jest zakazane.

Rozmowy telefoniczne podczas burzy

Dość często można usłyszeć przestrogi, by nie używać telefonów podczas burz, bo to bardzo niebezpieczne. Czy rzeczywiście tak jest? Czy podczas nawałnicy koniecznie trzeba odłożyć sprzęt na bok? Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez technologii, godzin spędzonych bez smartfona. Jak to jest z telefonem podczas burzy? Specjaliści uspokajają, że pole elektromagnetyczne smartfonów jest tak niewielkie, że nie ma możliwości ściągania piorunów. Nie istnieje zatem ryzyko, by rozmowa przez telefon podczas burzy była przyczyną nieszczęścia.

Inaczej jest jednak z urządzeniami podłączonymi do sieci, ponieważ w ich przypadku energia może rozchodzić się po kablu. Trzeba pamiętać, aby nie korzystać z telefonu, który się ładuje. Zdarzały się bowiem przypadki porażenia prądem przez słuchawkę telefonu stacjonarnego. W australijskiej normie ochrony odgromowej AS/NZS 178-2003 można znaleźć informację, aby podczas burzy nie korzystać z telefonów stacjonarnych (na kablu), ponieważ fala elektromagnetyczna w przewodzie może indukować przepływ prądu, a w konsekwencji prowadzić do porażenia.

Dlaczego nie można używać telefonu podczas burzy?

Zakaz używania telefonów podczas burzy nie dotyczy smartfonów czy innych urządzeń korzystających z transmisji bezprzewodowej (tablet, laptop). Dotyczy to osób znajdujących się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Trzeba jednak pamiętać, aby unikać otwartych przestrzeni i nie przebywać w najwyższym punkcie w okolicy. Najlepiej znaleźć bezpieczne schronienie, skąd w razie potrzeby można wezwać pomoc. 

Dlaczego nie można używać telefonu podczas burzy? To mit, który trzeba obalić. Osoby, które zostały porażone podczas rozmowy przez telefon, w większości przypadków znajdowały się na otwartej przestrzeni – znalazły się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze.

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak otworzyć plik doc

Jak otworzyć plik DOC – twój przewodnik krok po kroku

Następny artykuł
jak otworzyć plik xml online

Jak otworzyć plik XML online – twój klucz do świata danych

Zobacz też