Jak sformatować telefon? Jak wygląda resetowanie systemu Android oraz iOS? Czy samodzielny twardy reset jest bezpieczny dla urządzenia?

Odpowiednie zabezpieczenie swoich danych to kluczowa kwestia podczas sprzedaży smartfona. Niezależnie od marki, sprawdź, jak sformatować telefon i wyczyścić w pełni zapisane dane. To naprawdę proste!
jak sformatować telefon

Chcesz ustawić ustawienia fabryczne telefonu jeszcze zanim oddasz go kupującemu? Obecnie nawet co piąty używany smartfon jest niepoprawnie zresetowany. Usunięcie danych zapisanych na telefonie jest kluczowe, aby nie dopuścić do nadużycia danych przez osoby trzecie. Urządzenia mobilne mogą mieć różne systemy operacyjne. Niezależnie od wybranego oprogramowania, zawsze warto wiedzieć, jak przywrócić ustawienia fabryczne telefonu. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i sprawdź, jak sformatować telefon bez zbędnych komplikacji.

Formatowanie telefonu z systemem Android – jak sformatować telefon przyciskami funkcyjnymi?

Chcesz wiedzieć, jak wykonać miękki reset swojego smartfona? To prosta czynność, którą bez problemu wykonasz samodzielnie. Na czym polega miękki reset smartfona? W tym przypadku jest to zwyczajne wyłączenie i włączenie urządzenia. Zrobisz to na dwa sposoby w zależności od posiadanego sprzętu, a mianowicie:

 • wciśnij odpowiedni przycisk na telefonie (najczęściej po prawej stronie obudowy) i wyłącz telefon.
 • wyjmij baterię jeśli to możliwe.

Po wykonaniu tych czynności włącz telefon. Pamięć cache smartfona ulegnie w tym przypadku wyczyszczeniu. Takie działanie pozwala na przyśpieszenie pracy telefonu jeśli ten od czasu do czasu funkcjonuje zbyt wolno. Kiedy taka forma resetowania nie przynosi skutków, masz też inną opcję. Możesz wykonać tzw. twardy reset. Zanim zdecydujesz się na taki krok, zabezpiecz swoje dane na telefonie oraz naładuj baterię do poziomu minimum 30%. Przywracanie ustawień fabrycznych urządzenia mobilnego przy pomocy klawiszy funkcyjnych wymaga kilku minut wolnego czasu. Zastanawiasz się, jak sformatować telefon? Wystarczy, że:

 1. Wyłączysz telefon.
 2. Wciśniesz właściwą kombinację klawiszy (najczęściej przycisk włączania oraz głośności).
 3. Po wyświetleniu menu resetowania wybierz odpowiednią opcję czyszczenia urządzenia.
 4. Potwierdź operację klawiszem funkcyjnym.
 5. Poczekaj, aż smartfon automatycznie uruchomi się ponownie.

Kiedy zdecydujesz się na hard reset smartfona, zawsze weź pod uwagę wszystkie za i przeciw takiemu rozwiązaniu. Zawsze wykonaj kopię zapasową swoich danych, a wtedy bez żadnego ryzyka zresetujesz telefon Samsung, LG, Huawei lub jakikolwiek inny.

Jak sformatować telefon? Instrukcja dla systemu Android

Chcesz wiedzieć, jak sformatować telefon z systemem Android? Reset telefonu wykonasz także z poziomu oprogramowania w zakładce ustawień. Pamiętaj, aby zapisać hasło do swojego konta Google. Kopia zapasowa telefonu z Androidem będzie dostępna bezpośrednio na Dysku Google lub na twoim komputerze, jeśli takową wykonasz przy pomocy dedykowanego oprogramowania. Zanim zdecydujesz się na twardy reset smartfona, zadbaj o dostęp do stałego źródła zasilania. Pamiętaj, że twardy reset telefonu w przypadku niskiego poziomu baterii może spowodować całkowite uszkodzenie sprzętu. Oto kilka kroków, które musisz wykonać, aby zresetować swoje urządzenie:

 1. Wejdź w ustawienia telefonu aż do zakładki systemowej.
 2. Wybierz opcję resetowania lub przywracania ustawień fabrycznych.
 3. Zatwierdź operację czyszczenia smartfona.

Po wykonaniu tych kilku prostych czynności wykonasz twardy reset telefonu dowolnej marki. Decydując się na taką operację z poziomu ustawień telefonu, nie musisz używać przycisku zwiększania głośności oraz zasilania.

Resetowanie smartfona z iOS? Jak sformatować telefon marki Apple?

Zastanawiasz się, w jaki sposób usunąć wszystkie dane ze swojego smartfona marki Apple? To prosta czynność. Zrobisz to na kilka sposobów. Jeśli twój smartfon jest spowolniony lub system operacyjny uległ zawieszeniu, masz kilka opcji. W pierwszej kolejności należy wykonać kroki zgodnie z poniższą instrukcją.

 1. Przytrzymaj przycisk włączania i wyłączania urządzenia aż na ekranie pojawi się suwak.
 2. Przeciąg suwak w prawo, aby wyłączyć smartfona z iOS.
 3. Uruchom ponownie telefon.

Kiedy wykonasz miękki reset telefonu z systemem iOS, ten prawdopodobnie zacznie działać o wiele szybciej. Nie wiesz, co zrobić, kiedy sprzęt w dalszym ciągu nie reaguje na twoje polecenia? W takiej sytuacji potrzebny będzie tzw. twardy reset urządzenia. Dla najnowszych urządzeń marki Apple wystarczy, że:

 • wciśniesz przycisk zwiększania głośności, następnie zmniejszania;
 • przytrzymasz kolejno przez 10 sekund przycisk Home;
 • po wyświetleniu logo Apple puść przyciski, a telefon automatycznie zostanie zresetowany.

Dla większości urządzeń marki Apple proces resetowania jest bardzo podobny. Przycisk zasilania oraz zmniejszania głośności to najczęściej wykorzystywane elementy podczas wykonywania twardego resetu.

Czy przywracanie ustawień fabrycznych usuwa wszystkie dane z telefonu?

Przywracanie smartfona do ustawień fabrycznych najczęściej pozwala na całkowite usunięcie danych, które były na nim przechowywane. Zanim oddasz telefon kupującemu lub innej osobie, koniecznie dowiedz się, jak sformatować Androida lub sprzęt marki Apple. Pamiętaj, że podczas twardego resetu wszelkie twoje dane osobiste zostaną usunięte. Kopię zapasową możesz wcześniej wykonać za pośrednictwem kabla USB. Backup jest bardzo ważny, gdyż to jedyne zabezpieczenie dla danych przed całkowitym ich usunięciem z urządzenia.

Aby przywrócić system operacyjny Android lub iOS do stanu fabrycznego, masz wiele możliwości. Zrobisz to samodzielnie, ale uważaj. Kiedy nie zadbasz o odpowiedni poziom naładowania baterii, prawdopodobnie uszkodzisz nieodwracalnie swój telefon. Pamiętaj, że wszelkie zainstalowanie dotychczas aplikacje w dowolnym modelu telefonu zostaną usunięte. A może chcesz zaktualizować smartfona z systemem Android? W takim przypadku koniecznie włącz debugowanie USB. Tylko w ten sposób wgrasz nowe oprogramowanie systemowe do telefonu. Nie masz doświadczenia, ale chcesz wykonać aktualizację z poziomu komputera? Uniknij ryzyka uszkodzenia sprzętu i lepiej oddaj go do specjalnego serwisu telefonów komórkowych lub producenta.

O czym warto pamiętać podczas resetowania telefonu? Jak sformatować telefon i usunąć wszystkie dane?

Chcesz usunąć wszystkie dane z telefonu komórkowego? Przywracanie ustawień fabrycznych to dobry pomysł. W dzisiejszych czasach wiele danych oraz usług przypisanych jest bezpośrednio do smartfona. W takim przypadku kiedy zrobisz hard reset, usuń też wszystkie usługi Internetowe powiązane z danym urządzeniem. W ten sposób zyskasz pewność, że żadne osoby trzecie nie otrzymają w przyszłości dostępu do twojej skrzynki e-mail lub konta bankowego. Przywróć swój telefon do ustawień fabrycznych, odłącz wszystkie usługi online i sprzedaj go jeśli tylko potrzebujesz.

Factory reset wykonasz samodzielnie, dzięki czemu wyczyścisz telefon ze wszystkich prywatnych danych. Pamiętaj, że przywracanie do ustawień fabrycznych smartfona Android oraz iOS nie obejmuje karty pamięci. Zanim oddasz telefon innej osobie, usuń ją ze slotu lub sformatuj na dowolnym komputerze lub laptopie. Masz zainstalowane aplikacje, których potrzebujesz na nowym sprzęcie? Wystarczy, że wykonasz kopię zapasową wszystkich danych np. na koncie Google. Dzięki temu bez problemu przeniesiesz wszystkie zainstalowane programy wraz z ustawieniami na nowego smartfona. Warunkiem jest jednak przejście na sprzęt z takim samym systemem operacyjnym. Utwórz kopię zapasową, pozbądź się karty SIM oraz karty pamięci, a na pewno bezpiecznie oddasz telefon kolejnym użytkownikom. W ten sposób sprawisz też, że sprzęt zacznie działać ze sprawnością zupełnie nowego smartfona.

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak wysłać duży plik

Jak wysłać duży plik? Czy duże pliki można wysyłać przez Internet? Jak działają hostingi plików online?

Następny artykuł
Jak otworzyć plik xades

Jak otworzyć plik xades? Czym są pliki z tym rozszerzeniem? Czy pliki xades podpisywane są elektronicznie?

Zobacz też