Jak otworzyć plik xades? Czym są pliki z tym rozszerzeniem? Czy pliki xades podpisywane są elektronicznie?

XADES to pewien rodzaj pliku, który dołączany jest do struktury samego pliku źródłowego. Co to oznacza? Przede wszystkim to, iż pozwala na podpisywanie dokumentów w formacie XML. Sprawdź, jak otworzyć plik XADES!
Jak otworzyć plik xades

Zastanawiasz się, jak otworzyć plik XADES? Tego typu dokumenty są świetnym rozwiązaniem, jeśli podpis ma pozostać w pliku z takim rozszerzeniem lub finalnie będzie w formacie XML. W tym przypadku wystarczające jest tylko odwołanie do kluczowego dokumentu. XADEX to uniwersalne rozwiązanie, które umożliwia podpisanie hurtowych ilości dokumentów. Otwieranie plików PDF z podpisem elektronicznym w formie XADES można otworzyć tylko przy pomocy specjalnego oprogramowania. Z poniższego artykułu dowiesz się znacznie więcej na ten temat.

Jak otworzyć plik XADES? Jaką aplikację wykorzystać?

Jeśli chcesz otworzyć dokument podpisany elektronicznym podpisem w formacie XADES, potrzebujesz do tego odpowiedniego oprogramowania. W tym przypadku idealnie sprawdzi się aplikacja Sigillum Sign, która bez problemu radzi sobie z dokumentami w tym formacie. Chcesz wiedzieć, jak otworzyć plik XADES? Oto kilka kroków, które musisz wykonać:

  1. Zainstaluj aplikację na swoim urządzeniu.
  2. Wybierz zakładkę weryfikacji dokumentu.
  3. Określ plik źródłowy, który chcesz odczytać.

Ostateczne plik zostanie uruchomiony np. w Foxit Readerze lub Adobe Readerze. Wszystko zależy od tego, jakie aplikacje poboczne masz zainstalowane na swoim komputerze. Pamiętaj, że oprogramowanie do otwierania plików XADES jest dostępne na darmowej licencji. Dzięki funkcjonalnościom tego programu nie tylko otworzysz zabezpieczone pliki, ale także złożysz własny podpis elektroniczny w prostej formie. 

Podpisywanie dokumentów XADES – kiedy warto to robić?

Wiesz już, jak otworzyć plik XADES, ale na pewno chcesz też wiedzieć, kiedy przydają się dokumenty w tym formacie. Szyfrowane pliki z podpisem elektronicznym mogą stanowić pełnoprawny dokument, który uznają instytucje państwowe oraz banki. Kiedy chcesz załatwić sprawę niecierpiącą zwłoki przez Internet lub po prostu potrzebujesz odczytać ważny dokument, pobierz stosowne oprogramowanie z Internetu. Do podpisywania plików XADES potrzebujesz tylko aplikacji dołączonej do obsługi autoryzowanego podpisu elektronicznego w dowolnym systemie. Pamiętaj też, że pliki w formacie PDF XADES nie są zbyt wygodne jeśli chodzi o podpis elektroniczny. W wyniku takiego działania powstają aż dwa różne pliki: XML oraz źródłowy. Kiedy wyślesz potwierdzenie operacji, musisz załączyć aż dwa pliki do odbiorcy dokumentów urzędowych i nie tylko.

Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak sformatować telefon

Jak sformatować telefon? Jak wygląda resetowanie systemu Android oraz iOS? Czy samodzielny twardy reset jest bezpieczny dla urządzenia?

Następny artykuł
Jak wydrukować plik PDF z telefonu

Jak wydrukować plik PDF z telefonu? Czy każde urządzenie pozwala na wykonanie takiej operacji? O czym warto pamiętać?

Zobacz też