XML – jak otworzyć w przeglądarce lub Word? Czym jest plik XML? Jak otworzyć plik z rozszerzeniem XML?

Czym jest XML? Do czego służy taki format pliku? W jaki sposób można odczytać XML? Jak otworzyć ten typ dokumentu? Na wszystkie te pytania mamy odpowiedzi. Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!
xml jak otworzyć

Rozwój sklepów internetowych oraz segmentu rynku e-commerce sprawił, że powstaje coraz więcej e-sklepów. Z tego powodu warto zainteresować się edycją i formatowanie plików typu XML. Do czego służą i czym się charakteryzują? Jeśli pierwszy raz słyszysz o XML, jak otworzyć tego typu pliki, jest jedną z pierwszych wątpliwości. Wszystkiego, co najważniejsze na temat rozszerzalnych języków znaczników, dowiesz się z naszego artykułu!

Plik XML – co to za format?

Pliki XML bez wątpienia należą do mniej popularnych formatów. Na co dzień zwykle można spotkać się z dokumentami zapisanymi w rozszerzeniach .pdf, .docx, .jpg czy .mp4. Nazwa XML to nic innego jak skrót angielskiego wyrażenia (Extensible Markup Language – rozszerzalny język znaczników). Pliki wykorzystuje się do przekazywania danych za pomocą strukturalnego sposobu, który jest niezależny od platformy. Z tego powodu z łatwością można wymieniać dokumenty pomiędzy różnymi systemami i platformami. Najczęściej pliki standardowe pliki w formacie XML wykorzystuje się w:

  • sklepach internetowych;
  • e-commerce i w porównywarkach cenowych e-handlu.

Do czego wykorzystuje się pliki XML na komputerze?

Jak wykorzystuje się XML? Jak otworzyć możliwości, jakie daje ten format. Pliki są używane do przesyłania informacji pomiędzy aplikacjami, środowiskami i platformami handlowymi, które działają w obszarze e-commerce. Wiele z nich jest programami online, które są wyspecjalizowane w konkretnych feedach produktowych. Stają się one swego rodzaju łącznikiem pomiędzy uniwersalnym plikiem XML zainstalowanym na twoim urządzeniu a innymi platformami handlowymi. Tagi zawarte w tym formacie umożliwiają oszczędność czasu, pieniędzy i nerwów. Dzięki temu możesz otwierać zawartość pliku i zarządzać nią grupowo. Najlepiej pracować za pomocą dedykowanych edytorów XML, które ułatwiają edycję pliku w tym programie. Ponadto, możesz otworzyć zawartość całego sklepu internetowego w jednym pliku i zarządzać nią z poziomu przeglądarki plików XML.

Jak otworzyć pliki XML?

Warto wiedzieć, że każdy komputer z systemem Windows może pracować z przeglądarkami typu Chrome lub Opera. Domyślnie mogą one przechowywać i przesyłać dane HTML i XML. Dzięki temu, jeśli chcesz otworzyć plik tego typu, możesz użyć przeglądarki Chrome lub innej obsługującej strony World Wide Web. Ponadto, XML jest często otwierany za pomocą dedykowanych programów. A co zrobić, jeśli chcesz edytować XML? Jak otworzyć ten plik i go zmieniać? Możesz skorzystać z darmowych aplikacji online. Ponadto, zapisane w formacie XML pliki możesz otworzyć za pomocą programów znajdujących się w systemie operacyjnym, takich jak Notatnik, Word lub Excel. Pamiętaj jednak, że te opcje otwierania nie zawsze mają opcję edycji znaczników do definiowania oraz znaczników do opisywania treści.

Czym są pliki z rozszerzeniem XML?

XML to pliki, które są używane w sklepach internetowych i e-commerce do zapisywania strukturalnych plików tekstowych z zawartością e-sklepów. Pliki XML w programie są zrozumiałe zarówno dla człowieka, jak i dla maszyn. Z tego powodu możesz bez problemu przeczytać ich zawartość. Stosuje się je w bazach danych, handlu elektronicznym, a także wyszukiwarkach, porównywarkach cenowych oraz na stronach internetowych. Ponadto, jeśli masz plik XML, jego składnia opisująca dane jest uniwersalna dla wielu programów i środowisk.

XML – jak otworzyć plik?

Załóżmy, że masz ważny plik XML. Jak otworzyć taki dokument? W celu otwarcia pliku z rozszerzeniem XML możesz wykorzystać kilka różnych opcji. Najprostszym rozwiązaniem jest użycie aplikacji zainstalowanych w systemie, takich jak Notatnik, Word lub przeglądarka internetowa. Natomiast jeśli chcesz edytować i pracować z tym typem dokumentu, powinieneś zainteresować się specjalnym oprogramowaniem, które w większości opcji dostępne jest za darmo. Jeśli chcesz edytować i otworzyć plik XML za pomocą zewnętrznego programu, powinieneś skorzystać z możliwości, jakie daje Notepad ++, Notepad 2007, EditiX lub Adobe Dreamweaver.

Jak otwierać pliki XML i edytować za pomocą programu w Windows?

Może się zdarzyć sytuacja, w której będziesz musiał zmienić rozszerzeniu pliku z XML na inny format. W większości przypadków wystarczy po prostu zmienić nazwę, jednak najlepiej w tym celu przekonwertować plik. Do tego zadania będziesz potrzebować specjalnego programu. Alternatywą może być wykorzystanie konwersji online, która umożliwia darmową zmianę pliku z formatu XML na inny, który jest obsługiwany przez konkretną aplikację.

Word, Excel, Microsoft Office – jak edytować pliki XML?

Warto wiedzieć, że dokument XML jest kompatybilny z tekstami HTML (ang. hypertext markup language). Z tego powodu mogą być obsługiwane i wyświetlane w przeglądarce internetowej, a także za pomocą dowolnego edytora tekstu. XML jest jednak znacznie bardziej rygorystyczny w kontekście reguł i zasad pisania. Z tego powodu muszą być odpowiednio skonstruowane i sformułowane. Ważna jest składnia, znaczniki, wielkość liter i inne zasady, o których należy pamiętać w kontekście XML. Jak otworzyć pliki w celu edycji? Można je uruchomić za pomocą tradycyjnych aplikacji, takich jak Word, Excel czy Office. Jednak w przypadku rozszerzenia pliku XML i jego edycji warto skorzystać z edytorów plików tego typu.

Jak pracować z tym typem plików na MAC?

Tak naprawdę pliki z rozszerzeniem XML są po prostu zwykłymi plikami tekstowymi, które charakteryzują się określonymi zasadami, składnią i specjalnymi znacznikami. Mogą być odczytywane zarówno przez ludzi, jak i programy oraz aplikacje. W systemie Windows można skorzystać z tradycyjnego Notatnika oraz innych programów tekstowych do edycji plików XML. Natomiast jeśli chcesz otworzyć tego typu dokument na komputerze z systemem operacyjnym MAC OS, będziesz potrzebować arkusza kalkulacyjnego. Chcesz uruchomić XML? Jak otworzyć ten format na MAC? W tym celu powinieneś zainstalować LibreOffice, który jest kompatybilny z urządzeniami firmy Apple. W ten sposób będziesz mógł filtrować, sortować, tworzyć i edytować pliki zapisane w formacie XML.

Wiesz już, czym są pliki Extensible Markup Language i do czego służą. Jeśli masz swój sklep internetowy lub interesujesz się e-commerce, będziesz zobligowany do pracy z tego typu dokumentami. W tym celu warto zapoznać się z powyższymi wskazówkami i informacjami, ponieważ należy wiedzieć jak najwięcej o XML. Jak otworzyć ten rodzaj dokumentów? Teraz już wiesz i możesz skupić się na rozwoju swojego e-sklepu!

Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak otworzyć plik xml w pdf

Jak otworzyć plik XML w PDF? Czym są pliki XML i jakie programy nadają się do ich konwersji?

Następny artykuł
jak włączyć bluetooth w laptopie

Jak włączyć Bluetooth w laptopie? Jak podłączyć urządzenie Bluetooth na komputerze z Windows 10?

Zobacz też