Czasami używany laptop opłaca się zdecydowanie bardziej, niż zamówienie w sklepie nowego urządzenia. Ceny sprzętu rosną z wielu powodów – m.in. spadającej dostępności komponentów, trudności logistycznych czy inflacji. Modele starszej generacji są zdejmowane z półek, mimo że ich moc obliczeniowa wciąż w zupełności wystarczyłaby do wielu zastosowań. Wydawanie ogromnych kwot na najnowsze technologie, które będą przydatne dopiero za jakiś czas, to niekoniecznie dobry interes. Choćby dlatego komputery z drugiej ręki cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Jak odnaleźć najlepszy sprzęt na rynku wtórnym?
Cena, specyfikacja, stan – na co zwracać uwagę w używanym laptopie?
Zanim skorzystasz z „wyjątkowej okazji”, upewnij się, czy dana oferta faktycznie należy do naprawdę korzystnych. Wyjątkowo tani laptop może mieć tak niską cenę z powodu usterek, które wydatnie wpływają na jego funkcjonalność – zawsze warto dopytać o szczegóły, w tym powód sprzedaży przez poprzedniego właściciela. Niektórzy próbują uzyskać pieniądze za komputer, którego nie da się uruchomić bez dużych wydatków na naprawę. Najmniej optymistyczne informacje w serwisach ogłoszeniowych znajdziesz na samym końcu, o ile w ogóle pojawią się w treści oferty..
Sporą szansą dla potencjalnego nabywcy będzie laptop poleasingowy – sprzęt użytkowany w celach biznesowych, którego właściciel prawdopodobnie otrzymał już nowszy model. Jeśli komputer nie był wykorzystywany do szczególnie obciążających podzespoły zadań, po 2–3 latach powinien znajdować się wciąż w bardzo dobrym stanie technicznym. Przed zakupem używanego laptopa warto wiedzieć o:
- dokładnej specyfikacji technicznej (modele/części o tych samych nazwach mogą różnić się osiągami – np. napięciem w kartach graficznych);
- dotychczasowej konserwacji (historia problemów, ostatnia wymiana chłodzenia);
- ewentualnych usterkach sprzętu – np. rozlane napoje, uderzenia, wgniecenia, zarysowana matryca ekranu itp.
Czy nowe zawsze jest lepsze? Kupujesz konkretny sprzęt, a nie reklamę
Karty produktów w sklepach internetowych z nowymi laptopami wszędzie wyglądają tak samo. Sprzedawcy najczęściej wykorzystują zdjęcia, infografiki, filmiki i inne materiały, które dostają od producentów – często jako partner handlowy o określonym statusie, uzależnionym od liczby sprzedawanych egzemplarzy. Wizualnie takie materiały prezentują się wręcz olśniewająco, ale nie zawsze w pełni oddają faktyczny wygląd sprzętu. Używanym laptopom towarzyszą z reguły autentyczne zdjęcia. Dostaniesz to, co widzisz w ofercie.
Jeśli nie ufasz portalom ogłoszeniowym – a jest ku temu sporo powodów – poszukaj bezpieczniejszego źródła zakupu używanego laptopa. W wyspecjalizowanych sklepach, takich jak np. Rnew.pl możesz liczyć na fachową opiekę. „Komisy” sprzętu komputerowego dają odbiorcom większą pewność udanego zakupu z uwagi na:
- dokładne sprawdzenie każdej sztuki przed wystawieniem na sprzedaż;
- dodatkową gwarancję, nawet jeśli rękojmia producenta dawno przestała obowiązywać;
- serwis door-to-door;
- uproszczoną, przyjazną politykę zwrotów.
Czy przy kupnie używanego laptopa masz takie same prawa konsumenta jak przy nowym urządzeniu?
Kiedy kupujesz cokolwiek przez internet, zazwyczaj przysługuje ci 14 dni na zastanowienie. Możesz zwrócić zamówiony towar bez dodatkowych opłat i podawania przyczyny… o ile nie nosi on śladów dłuższego użytkowania lub używania niezgodnego z przeznaczeniem – to ogólne pojęcie, które czasami może utrudniać realizację prawa do odstąpienia od umowy zawartej w sieci i odzyskania pełnej kwoty. W przypadku używanych laptopów trudno udowodnić, że określone wady powstały wcześniej, jeszcze zanim sprzęt trafił na biurko. Dlatego warto poszukać sprzedawców, którzy stosują rozszerzoną i klarowną politykę zwrotów. Szukaj takich, którzy wydłużają „okres próbny” dla swoich komputerów, a także mają przejrzyste formularze rezygnacji dla klientów.