Gry komputerowe mogą poprawić koordynację wzrokowo-ruchową – udowodnił to eksperyment, jaki przeprowadzono na grupie osób, które grywały i na tych, którzy stronili od takiej rozrywki. Istotne jest jednak to, jakie gry wybrali gracze, ponieważ nie każda pomoże doskonalić umiejętności niezbędne kierowcom. Najlepiej zadanie to spełniają symulatory jazdy, które uczą kontroli nad pojazdem, odpowiedniej reakcji na zmieniające się warunki na trasie. Tu potrzeba jednak kierownicy i pedałów, ponieważ sam pad niestety nie spełni tego zadania.
Rozrywka i nauka, czyli jak wykorzystać gry
Jeśli jesteś już kierowcą, doskonale radzisz sobie na drodze i wiesz, jak zadbać o samochód. Regularnie wykupujesz polisy, w czym może ci pomóc kalkulator OC Beesafe i robisz systematyczne przeglądy. Zapewne traktujesz gry motoryzacyjne jako dobrą rozrywkę lub wcale się nimi nie interesujesz. Jeśli jednak dopiero zamierzasz nauczyć się prowadzenia samochodu, możesz poćwiczyć na symulatorze. Co więcej, badania udowodniły, że także innego rodzaju gry pomagają udoskonalić umiejętności przydatne podczas jazdy samochodem.
Gry akcji ćwiczą refleks, spostrzegawczość, zdolność do podejmowania szybkich decyzji. Taki powinien być dobry kierowca – zdecydowany, dostrzegający detale, umiejący w porę reagować i radzić sobie ze zmiennymi i niepewnymi warunkami na drodze. Wiele popularnych „strzelanek” pomaga ćwiczyć obszar mózgu odpowiedzialny za natychmiastową reakcję (ta zdolność z całą pewnością przyda się na drodze).
Jak zostać lepszym kierowcą?
Dobry kierowca, czyli jaki? Przede wszystkim taki, który dba o bezpieczeństwo uczestników ruchu, przestrzega przepisów, pamięta, aby mieć aktualne ubezpieczenie samochodu. Wydaje się, że niektórzy umiejętność prowadzenia samochodu mają we krwi, innym opanowanie pojazdu przychodzi z większym trudem. Pomocne mogą okazać się właśnie gry komputerowe, na dodatek wcale nie motoryzacyjne. Co osiągniesz grając?
- umiejętność podejmowania szybkich decyzji w trakcie jazdy;
- wyostrzenie wzroku;
- lepsze odróżnianie odcieni szarości;
- lepsze skupienie uwagi, poprawę koncentracji;
- większą precyzję jazdy i umiejętność radzenia sobie ze zmiennymi warunkami;
- wypracowanie prawidłowych nawyków, zachowań, reakcji.
Gracze poddawani testom i badaniom dużo lepiej radzili sobie w nieprzewidywalnych warunkach panujących na trasie, skuteczniej przeciwdziałali zmiennym czynnikom, łatwiej utrzymywali się na drodze. Wyniki eksperymentów zadowolą miłośników gier – w wirtualnym świecie można rozwijać swoje zdolności.
Jaką grę motoryzacyjną wybrać?
Na rynku gier motoryzacyjnych znajdzie się coś dla każdego gracza – zaczynającego swoją przygodę w świecie wyścigów, ale też zaawansowanego i wytrawnego moto fana. Oto lista najciekawszych gier z samochodem w roli głównej:
- Forza Horizon 5 na konsole i PC (wspaniałe widoki, 500 pojazdów z różnych kategorii);
- Gran Turismo 7 (zmagania na torze wyścigowym, elementy symulatora jazdy, ponad 400 samochodów do wyboru);
- Forza Motorsport 7 (700 aut do wyboru, możliwość dobrania stylu rozgrywki);
- F1 (superszybkie bolidy, wiele trybów zabawy);
- Assetto Corsa Competizione (gratka dla wymagających fanów symulacji);
- DiRT Rally 2.0 (50 pojazdów rajdowych, różne poziomy trudności wyścigów terenowych).
To kilka gier, które zapewnią ci rozrywkę, a przy okazji wzmocnią twoje umiejętności jako kierowcy. Nie musisz też obawiać się, że gry wpłyną niekorzystnie na twoje dziecko – odpowiednio dobrane do wieku i możliwości mogą pomóc w ćwiczeniu wielu umiejętności, które przydadzą się w np. podczas późniejszej nauki jazdy samochodem. Pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru i zdrowego rozsądku. Żadna gra nie nauczy odpowiedzialności za siebie i innych, która na drodze jest niezbędna!