Jak odtworzyć płytę DVD na laptopie z Windows 10?

W systemie operacyjnym Windows 10 nie ma natywnej funkcji odtwarzania płyt DVD. Jest jednak możliwe korzystanie z takiej opcji dzięki konkretnej aplikacji. Zobacz, w jaki sposób odtwarzać płyty DVD na laptopie z Windows 10!
Sposoby na odtworzenie płyty DVD na laptopie z Windows 10

Masz nowego laptopa z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 10 i zastanawiasz się, w jaki sposób odtworzyć na nim płytę DVD? Microsoft usunął ze swojego systemu Windows Media Center, czyli aplikację, która to umożliwiała. Są jednak sposoby na odtwarzanie płyt DVD w laptopie z systemem Microsoftu. Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie metody działają, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Windows 10 nie odtwarza płyt DVD

Dla wielu użytkowników systemów Microsoftu usunięcie możliwości odtwarzania płyt DVD w systemie Windows 10 było dosyć dużym zaskoczeniem. Wcześniej do odtwarzania służył program Windows Media Center. Jego usunięcie sprawiło, że użytkownicy pozostali bez możliwości odtwarzania swojej kolekcji płyt DVD. Można sobie jednak z tym poradzić!

Dedykowana aplikacja w Microsoft Store

Oficjalna aplikacja Microsoftu do odtwarzania płyt DVD nazywa się Windows DVD Player. Po usunięciu kodeków DVD z systemów operacyjnych tego producenta korzystanie z niej stało się jednym ze sposobów na odtwarzanie płyt DVD w komputerach z Windowsem. Po uruchomieniu aplikacji zostaną wyszukane pliki filmowe na włożonym dysku. Po zmianie płyty aplikacja musi zostać włączona ponownie. Warto jednak pamiętać, że opisywany program nie obsługuje płyt Blu-ray. Dla większości użytkowników największą wadą Windows DVD Player będzie to, że jest płatny. Cena aplikacji to około 67 złotych. Microsoft pozostawił jednak pewną furtkę osobom, które przeszły na Windows 10 z poprzednich wersji. Tacy użytkownicy mogą otrzymać tę aplikację za darmo. A co z nowymi? W internecie są bezpłatne aplikacje, które umożliwiają odtwarzanie płyt DVD na Windows 10.

Inne sposoby na odtwarzanie płyt DVD na laptopie z Windows 10

Wielu użytkowników nie chce jednak płacić za coś, co było wcześniej dostępne za darmo. Takim osobom z pomocą przychodzą darmowe aplikacje do odtwarzania płyt DVD. Obecnie najbardziej popularnym programem jest VLC Media Player. Ten odtwarzacz multimedialny odtwarza bardzo wiele formatów wideo. Wśród nich można wymienić:

  • MP4;
  • AVI;
  • MKV;
  • MPEG.

Sam program nie wymaga instalacji kodeków w systemie. Bardzo dobrze sprawdza się do odtwarzania płyt DVD i dzięki niemu będziesz mógł obejrzeć dowolny film zapisany na płycie. Nie musisz więc płacić za dedykowaną aplikację, by cieszyć się swoją kolekcją filmowych nowości. Filmy na DVD wciąż ma bardzo wiele osób i szkoda byłoby nie mieć możliwości cieszenia się nimi.

Jak poradzić sobie z brakiem czytnika płyt w laptopie?

Obecnie wiele laptopów nie ma czytników płyt. Powodem tego jest głównie szeroki dostęp do internetu. Właściciele coraz rzadziej korzystali z napędów, co doprowadziło do ostatecznego usunięcia ich z przenośnych komputerów. Napędy stały się mało przydatne, więc producenci mogli zdecydowanie zmniejszyć rozmiary maszyn. Zdarzają się jednak sytuacje, w których napęd DVD mógłby się przydać. Co wtedy zrobić?

Najtańszą możliwością jest użycie napędu, który znajdował się w starym komputerze stacjonarnym. Potrzebny będzie adapter SATA/USB, który można kupić właściwie w każdym sklepie komputerowym. Z jednej strony podłącza się go do gniazda USB w laptopie, a z drugiej do kabla, który wychodzi z napędu. Urządzenie powinno zostać wykryte przez system i zainstalowane. Można użyć również napędu ze starego laptopa, ale z tym należy uważać. Takie napędy mają dosyć delikatną konstrukcję, dlatego może przydać się specjalna obudowa. 

Jak działa zewnętrzny napęd DVD?

Jeżeli nie masz starego napędu, to będziesz musiał kupić napęd zewnętrzny. Takie akcesoria stworzone zostały właśnie po to, aby właściciele laptopów bez napędów mogli uzyskać dostęp do zawartości płyt DVD. Tego typu akcesoria wyposażono w interfejs USB, więc ich podłączenie jest banalnie proste. Pamiętaj, że odtworzenie płyt DVD możliwe jest przy użyciu aplikacji, które wymieniliśmy w pierwszej części tekstu!

Teraz wiesz już, jak odtwarzać swoje płyty DVD na laptopie z Windows 10. Nie jest to trudne, wystarczy do tego nawet podstawowa znajomość użytkowania komputera.

Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Gra na komputerze na L4

Czy podczas zwolnienia lekarskiego można grać w gry komputerowe?

Następny artykuł
używany laptop

Używany laptop – jak kupić, żeby nie żałować?

Zobacz też