Jakie okulary do pracy przed komputerem?

okulary położone na klawiaturze komputera

Wielogodzinna praca przed komputerem nie pozostaje bez wpływu na nasz wzrok. Osoby, które spędzają przed ekranem sporo czasu, powinny pomyśleć o zakupie specjalnych okularów, które pomogą chronić oczy. Które z nich warto wybrać?

Dlaczego warto pracować przy komputerze w okularach?

Przed ekranem komputera, tabletu czy smartfona spędzamy coraz więcej czasu, zwłaszcza jeśli wykonujemy pracę biurową. Obecnie coraz rzadziej sięgamy po dokumenty w wersji papierowej, gdyż większość z nich przesyłana jest i procedowana elektronicznie. Tymczasem spędzanie wielu godzin dziennie przed ekranami urządzeń elektrycznych może powodować tak zwany syndrom widzenia komputerowego. Przejawia się on bólami głowy i oczu, ich szczypaniem oraz łzawieniem, a także przewlekłym zmęczeniem. Trafiające do naszych oczu światło niebieskie sprawia, że mamy kłopoty z zasypianiem czy nawet bezsennością. Aby zapobiec przykrym konsekwencjom, staramy się korzystać ze specjalnych filtrów bądź robimy sobie co jakiś czas przerwy w pracy, jednak okazuje się, że to za mało, aby chronić wzrok. Należy dodatkowo sięgnąć po odpowiednie okulary do komputera, które pomogą chronić wzrok. 

Jakie okulary do komputera wybrać?

Wybór okularów do pracy przed komputerem nie może być kwestią przypadku. Najważniejszym elementem jest powłoka antyrefleksyjna, która zapewnia większy kontrast widzenia, a dodatkowo powoduje, że oczy są znacznie mniej zmęczone. Dobre okulary do komputera posiadają też powłokę, która chroni narząd wzroku przed nadmierną emisją światła niebieskiego. Pozwala ona pracować dłużej, jednocześnie eliminując uczucie nadmiernego zmęczenia oczu. Warto także zwrócić uwagę na powłokę antystatyczną i antyelektrostatyczną. Pierwsza z wymienionych zapobiega osadzaniu się na powierzchnie szkieł drobnych zanieczyszczeń, druga natomiast  chroni przed szkodliwym promieniowaniem elektromagnetycznym typu gamma. Możemy również zakupić okulary z żółtymi szkłami, jednak te nie są polecane osobom, które w pracy muszą zwracać szczególną uwagę na barwy i ich kontrasty. Żółte szkła wpływają bowiem na zdolność rozróżniania kolorów, stąd nie znajdują zastosowania w pracy grafików czy fotografów.

Jak dbać o wzrok, pracując przy komputerze?

W kontekście doboru okularów, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jak dbać o wzrok podczas pracy przy komputerze? Jak wspomniano, bardzo istotne są przede wszystkim odpowiednie szkła, które eliminują szkodliwe dla oczu promieniowanie, jednocześnie redukując zmęczenie, jakie odczuwamy, spędzając wiele godzin dziennie przed komputerem. Oczywiście, aby wyglądać stylowo, do szkieł warto dobrać najwyższej jakości oprawki Cartier. Pamiętajmy, aby okulary do komputera zakładać bez względu na to, czy mamy wadę wzroku, czy też nie. Jeśli potrzebujemy okularów korekcyjnych, o fakcie spędzania kilku godzin dziennie przed komputerem należy poinformować optyka, którego zadaniem jest dobór właściwych szkieł. Jednocześnie powinniśmy co jakiś czas robić sobie krótkie przerwy, podczas których nie będziemy wpatrywać się w ekran telefonu komórkowego czy tabletu. Warto także stosować krople ochronne, tak zwane sztuczne łzy, które zapewnią odpowiednie nawilżenie oczu. Pamiętajmy, że ochrona wzroku jest bardzo istotna w każdym wieku – zwykle dbają o niego osoby z wieloletnim stażem pracy, natomiast mniejszą wagę przywiązują do tej kwestii osoby młode. Okulary zakładajmy zawsze, bez względu na to, czy przebywamy w pracy, czy też wykonujemy przed ekranem komputera inne czynności, w domowym zaciszu. 

Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak usunąć konto na vinted

Jak usunąć konto na Vinted za pomocą aplikacji mobilnej?

Następny artykuł
jak usunąć apple id poprzedniego właściciela

Jak usunąć Apple ID poprzedniego właściciela iPhone?

Zobacz też