Jak zrobić obraz płyty w systemie Windows? Czym są pliki ISO? Do czego służą obrazy płyty?

Użytkowanie sprzętu komputerowego w dzisiejszych czasach jest bardzo intuicyjne. Kiedy korzystasz z oprogramowania, możesz spotkać się z plikami o rozszerzeniu ISO. Dowiedz się, jak zrobić obraz płyty i na czym to polega.
jak zrobić obraz płyty

Popularne pliki ISO to format, który pozwala z niewielkim nakładem pracy wykonać zarchiwizowaną kopię płyty CD lub DVD. Wystarczy, że zaopatrzysz się w czysty nośnik danych DVD, CD lub USB i właściwe oprogramowanie do tworzenia obrazów płyt. Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić obraz płyty? Zanim przejdziesz do praktyki, przyda ci się garść podstawowych informacji na temat tego, kiedy sprawdzają się obrazy płyty w systemach komputerowych.

Jak zrobić obraz płyty? Czy to dobry sposób na wykonanie kopii nośnika danych?

Format ISO cechuje się przede wszystkim prostotą. Tworząc obraz płyty, zabezpieczysz się np. przed ewentualnym uszkodzeniem oryginalnego nośnika. Świetnie sprawdza się to w przypadku systemów operacyjnych i programów, na które trzeba wykupić stosowną licencję z kluczem produktu. W dzisiejszych czasach obraz płyty np. systemu operacyjnego pobierzesz z internetu. Ten przyda ci się, kiedy dojdzie do awarii komputera. 

Nagrywając ściągnięty obraz ISO na płytę, możesz mieć kopię zapasową zawsze ze sobą. W ten sposób o wiele szybciej przeinstalujesz system lub dowolne oprogramowanie, do którego masz legalny klucz produktu. Wykonywanie kopii zapasowych nośników danych jest najlepszym pomysłem. Unikniesz dzięki temu wielu problemów związanych z reinstalacją oprogramowania.

Obrazy ISO – czyli jak zrobić obraz płyty samodzielnie?

Masz już obraz ISO na swoim komputerze, ale nie wiesz, jak zrobić obraz płyty? To dość proste do wykonania. W internecie znajdziesz wiele darmowych programów, które umożliwiają wykonywanie obrazu płyty. Zanim jednak przystąpisz do właściwego procesu nagrywania kopii obrazu, koniecznie zaopatrz się w czystą płytę CD, DVD lub nośnik USB. Aby nagrać obraz płyty, wykonaj kilka prostych kroków:

  1. Pobierz oprogramowanie do wykonywania obrazów płyty.
  2. Uruchom program.
  3. Wybierz obraz ISO do nagrania oraz nośnik danych.
  4. Określ prędkość nagrywania.
  5. Uruchom nagrywanie obrazu płyty.

Czym jest płyta bootowalna?

Gdy tworzysz obraz na płycie, pamiętaj, że ta koniecznie musi być w pełni bootowalna. Dotyczy to jednak systemów operacyjnych, które instaluje się z poziomu BIOS komputera. Wiesz już, jak zrobić obraz płyty dowolnego oprogramowania? W takim razie poznaj też korzyści płynące z tworzenia dodatkowych obrazów płyt na kolejnych nośnikach.

Dlaczego warto tworzyć obrazy płyty z plików ISO? Podpowiadamy!

Nie każdy wie, jak zrobić obraz płyty. Taka wiedza często przydaje się, kiedy chcemy wykonać dodatkowe kopie oprogramowania i nie tylko. Jeśli uszkodzisz oryginalny nośnik, prawdopodobnie stracisz dostęp do swojego oprogramowania. Kiedy zaopatrzysz się w dodatkowe kopie zapasowe, unikniesz problematycznej sytuacji. 
Producenci programów komputerowych oraz oprogramowania pozwalają na wykonywanie kopii zapasowych w formacie ISO na własny użytek. Podczas kolejnej instalacji z zamiennego nośnika podawaj zawsze swój klucz produktu. Tylko w ten sposób legalnie przeinstalujesz swój program. Zapamiętaj, jak zrobić obraz płyty i zabezpiecz swoje dane tak, by w późniejszym czasie wykorzystać je w razie potrzeby.

Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak otworzyć plik 7z z hasłem

Jak otworzyć plik 7z z hasłem? Czy wypakowanie dokumentów z archiwum na hasło jest trudne? Jakie oprogramowanie jest potrzebne?

Następny artykuł
jak podzielić plik pdf

Jak podzielić plik PDF? Kiedy warto podzielić plik PDF na kilka mniejszych? Czy dzielenie plików PDF jest darmowe?

Zobacz też