Jak wyłączyć mikrofon w laptopie? Słuchawki i mikrofon w systemie Windows 10. Jak włączyć i poprawić działanie peryferiów?

Jak wyłączyć mikrofon w laptopie? Jak podłączyć zewnętrzne słuchawki nauszne z mikrofonem do laptopa? Jak sprawdzić, czy mikrofon działa?
jak wyłączyć mikrofon w laptopie

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jak wyłączyć mikrofon w laptopie, przeczytaj poniższy artykuł. Wyjaśniamy w nim cały proces krok po kroku, więc z pewnością będziesz wiedział jak postąpić w konkretnych sytuacjach.

Mikrofon w laptopie — co warto wiedzieć?

Większość laptopów posiada mikrofon wbudowany w urządzenie. To praktycznie podstawowe peryferium dźwiękowe, którym jesteś w stanie nagrywać dźwięk. Komputery osobiste wymagają od użytkownika zakupu zewnętrznego mikrofonu ze słuchawkami, natomiast laptop posiada głośniki i mikrofon od samego początku. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zakup laptopa, ponieważ nie trzeba martwić się zakupem myszki, klawiatury, urządzeń dźwiękowych i dodatkowych przejściówkę, na przykład do bezprzewodowego połączenia z Bluetooth lub Wi-Fi.

Gdzie w laptopie znajduje się mikrofon?

Każdy laptop może mieć mikrofon umiejscowiony w różnych miejscach. Jednakże najczęściej jest on niewidoczny na pierwszy rzut oka i jest zlokalizowany gdzieś na froncie urządzenia, ponieważ źródło dźwięku znajduje się wtedy blisko mikrofonu, przez co jakość dźwięku jest dobra, a rozmówca jest słyszalny głośno i wyraźnie. Dokładne umiejscowienie jest jednak różne, ponieważ każdy producent, na przykład Acer, Asus czy HP, korzysta z autorskich rozwiązań. Istnieje jednak kilka powtarzających się lokalizacji. Do najpopularniejszych należą: górna krawędź wyświetlacza, obok kamery internetowej, bezpośrednio nad klawiaturą lub przy bocznej krawędzi.

Jak ustawić mikrofon w systemie Windows 10?

Podstawowym zadaniem w przypadku przeprowadzenia procesu konfiguracji mikrofonu jest wejście w ustawienia dźwięku. To najbardziej wygodna opcja, ponieważ wystarczy nacisnąć prawym przyciskiem myszy na ikonę głośnika lub ikonę mikrofonu zlokalizowaną na pasku zadań. W ten sposób będziesz w stanie skonfigurować swoje urządzenia audio. W tym miejscu sprawdzisz, czy mikrofon jest wyciszony, pojawi się lista podłączonych urządzeń dostępnych w laptopie, a także będziesz w stanie otworzyć ustawienia i ustawić komendy dostępu do mikrofonu. W zakładce ustawień dźwięku będziesz również mógł upewnić się, czy mikrofon jest włączony w prawidłowy sposób.

Jak włączyć słuchawki z mikrofonem w laptopie?

Jeśli nie jesteś pewny, czy twój mikrofon prawidłowo funkcjonuje, możesz sprawdzić to ręcznie. W tym celu powinieneś kliknąć prawym przyciskiem ikonę głośnika i otworzyć ustawienia dźwięku. Następnym krokiem jest uruchomienie panelu Wejście. Właśnie w tym miejscu znajdziesz konfigurator mikrofonu, gdzie jesteś w stanie wyłączać i włączać urządzenia, a także wyświetlać dane techniczne i ustawić poziomy natężenia. W zakładce Urządzenia wyjściowe znajdziesz informacje na temat podłączonych mikrofonów do laptopa. Jeśli opcja „Wyłącz” nie jest zaznaczona, możesz mieć pewność, że mikrofon w urządzeniu został włączony i powinien działać bez zarzutu.

Co więcej, aplikacje wykorzystujące mikrofon, takie jak Teams, Zoom czy Discord umożliwiają przetestowanie sprzętu. Sam proces jest prosty i intuicyjny, więc każdy bez najmniejszego problemu może sprawdzić, jak działa jego urządzenie nagrywające. Ponadto w zewnętrznych aplikacjach możesz wyłączyć mikrofon jednym kliknięciem.

Jak wyłączyć mikrofon w laptopie?

Jeśli chciałbyś zadbać o swoją prywatność i poprawić bezpieczeństwo korzystania z Internetu, powinieneś wyłączyć mikrofon, gdy nie jesteś zmuszony go używać. W ten sposób możesz zminimalizować ryzyko podsłuchu czy ataku hakerskiego. W celu wyłączenia mikrofonu powinieneś udać się do Ustawień, a następnie do zakładki system i kategorii dźwięk. W tym miejscu bez problemu będziesz mógł wyłączyć mikrofon, przez co nie będziesz musiał martwić się ewentualnym podsłuchem.

Dlaczego mikrofon może nie działać?

Jeśli regularnie wykorzystujesz urządzenie nagrywające w swoim laptopie, odpowiednie ustawienie poszczególnych właściwości jest bardzo ważne. Może zdarzyć się, że pomimo dopasowania konfiguracji, mikrofon nadal może nie działać poprawnie. W zakładce ustawienia powinieneś znaleźć opcję Czas i Język, a następnie wyszukać kategorię Mowa, gdzie znajdziesz opcje konfiguracji mikrofonu. W tym miejscu będziesz w stanie również przetestować mikrofon, by odsłuchać, jak rozmówcy słyszą cię na swoich komputerach. W tej zakładce jesteś w stanie również rozwiązać ewentualne problemy z mikrofonem. Popularnymi problemami związanymi z korzystaniem z urządzeń peryferyjnych jest niepoprawne podłączenie do laptopa, a także ustawienie domyślnego urządzenia nagrywającego na takie, z którego nie korzystasz.

Wiesz już, jak wyłączyć mikrofon w laptopie. Wbrew pozorom jest to równie przydatna wiedza, jak ta związana z konfiguracją i uruchomieniem urządzenia peryferyjnego tego typu. W ten sposób możesz poprawić bezpieczeństwo i ochronę swoich danych osobowych.

Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak wyłączyć avasta

Jak wyłączyć Avasta? Czym jest program Avast Antivirus? Czy można tymczasowo wyłączyć program antywirusowy Avast? Tryb pasywny programu antywirusowego

Następny artykuł
cortana jak wyłączyć

Czym jest asystent wyszukiwania Cortana w systemie Windows 10? Cortana — jak wyłączyć Cortanę w systemie Windows 10?

Zobacz też