Leżysz w łóżku od tygodnia i czujesz się zdecydowanie na siłach, aby zrobić coś innego? Dobra wiadomość jest taka, że wracasz do zdrowia. Zanim jednak powrócisz do pracy, musisz przestrzegać pewnych zasad i zaleceń lekarza. Czy możesz grać w gry komputerowe na L4? Co niesie ze sobą wystawienie zwolnienia lekarskiego przez specjalistę? Czym grozi jego nadużycie? Na to i inne nurtujące cię pytania odpowiemy w naszym artykule.
Kiedy lekarz wystawia l4?
Zwolnienie lekarskie określa twoją niezdolność do pracy. Może być wystawione, kiedy się rozchorujesz, miałeś wypadek, jesteś w ciąży zagrożonej, ale także, jeśli twoje dziecko jest chore i musisz się nim opiekować. To tylko przykłady – powodów zdrowotnych może być oczywiście znacznie więcej. Twoim obowiązkiem jako pracownika jest zadbanie o to, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia i tym samym na swoje stanowisko. L4 wystawia lekarz każdej specjalizacji.
Jak możesz otrzymać zwolnienie lekarskie?
Obecne technologie wychodzą naprzeciw w wielu dziedzinach. Zwolnienie lekarskie online to coś, z czego korzysta coraz więcej osób. Jak je otrzymać? Wystarczy wejść na odpowiednią platformę i umówić się na konsultację o wybranej godzinie. Zwykle lekarz oddzwania i przeprowadza wywiad. Może prosić także o wyniki ewentualnych badań. Jeśli widzi powody, kieruje cię na L4. Z tej metody są zadowoleni szczególnie ludzie, którzy mają problemy z poruszaniem czy kobiety w ciąży.
Zwolnienie lekarskie – co w sobie kryje?
Być może pamiętasz czasy, kiedy L4 było wystawiane w formie papierowej i należało dostarczyć je do pracodawcy w odpowiednim czasie. Dobra wiadomość jest taka, że obecnie nie musisz o tym pamiętać. Zwolnienie lekarskie przyjęło formę całkowicie elektroniczną. W szczególnych przypadkach można je wydrukować. Z tego też powodu wiele osób nie wie, co może się na nim znajdować. Każdy lekarz wypisuje na nim specjalne kody i zalecenia. Są to:
- kod A – kontynuacja schorzenia, które było obecne przed wystawieniem zwolnienia;
- kod B – choroby w czasie ciąży;
- kod C – nadużycie alkoholu;
- kod D – gruźlica;
- kod E – choroby zakaźne lub takie, w których pierwsze objawy pojawiają się po 14 dniach.
Możesz być spokojny, twój pracodawca nie będzie widział szczegółów choroby ani specjalnych zaleceń. Kody niezbędne są m.in. do wyliczania wynagrodzenia.
Czy możesz grać w gry komputerowe na L4?
Przebywanie na L4 zmusza do stosowania się do pewnych zaleceń. Prawo pracy mówi jasno, że należy dołożyć starań, aby szybko powrócić do wykonywanych obowiązków. Wszelkie działania, które opóźniają ten fakt, mogą zostać uznane za poważne naruszenia. W przypadku gier komputerowych możesz być spokojny. Laptop przy łóżkowym stoliku ci nie zaszkodzi i nie pogorszy twojego stanu. Żadna kontrola również tego nie podważy. Jeśli więc się nudzisz, włącz ulubioną grę i spróbuj się zrelaksować!
Czynności, których nie można robić na L4
Już wiesz, że granie na komputerze jest w porządku. A jak wygląda sytuacja z innymi czynnościami? Na pewno wiele zależy od rodzaju L4 – czy jest leżące, czy może chodzenie jest dozwolone. Bez względu na to istnieją rzeczy, których robić mimo wszystko nie wolno. Mowa tutaj o:
- remontach w domu;
- pracach ogrodowych różnego rodzaju;
- wyjściach towarzyskich;
- grillowaniu;
- imprezach typu wesela;
- wyjazdach na wakacje;
- innej pracy zarobkowej.
Naruszenie L4 – czy coś ci grozi?
Fakt, że łatwo otrzymać zwolnienie lekarskie online sprawia, że niestety nie zawsze wykorzystuje się go prawidłowo. Niestosowanie się do zaleceń lekarza i nadużycie L4 niesie ze sobą konsekwencje. Ich wymiar może być różny. Z reguły jest to odebranie możliwości pobierania zasiłku chorobowego. Zdarzają się przypadki, że pracodawca zmuszony jest wręczyć wypowiedzenie. Dzieje się tak, gdy dojdzie do naprawdę rażących zaniedbań.
Przebywając w domu na L4, możesz korzystać z komputera i grać w gry. Nie wpłynie to negatywnie na stan twojego zdrowia ani nie przysporzy ci kłopotów w razie nagłej kontroli ze strony pracodawcy.