Jak sformatować komputer Windows 7? Czy formatowanie systemu jest bezpieczne? Kiedy warto to zrobić?

Twój komputer nie działa już tak szybko, jak dawniej? A może na dysku twardym znajduje się zbyt dużo niepotrzebnych plików, których nie chcesz usuwać ręcznie? Sprawdź, jak sformatować komputer Windows 7 i przyspiesz swój sprzęt.
jak sformatować windows 7

Formatowanie dysku twardego, na którym znajduje się system operacyjny, wymaga minimum wiedzy informatycznej oraz doświadczenia w tym zakresie. Zdecyduj się na samodzielne przywracanie ustawień fabrycznych systemu tylko wtedy, kiedy naprawdę jest to konieczne. Wiele osób nie ma pojęcia, jak sformatować komputer Windows 7 lub z inną wersją oprogramowania. Pamiętaj, że samo sformatowanie dysku C komputera całkowicie wyłączy go z użytkowania.

Kiedy warto zrobić format dysku twardego z systemem operacyjnym? Jak sformatować komputer Windows 7 bez komplikacji?

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach warto sformatować komputer Windows 7? Przede wszystkim wtedy, kiedy sprzęt:

  • zacina się;
  • przegrzewa;
  • ładowanie danych trwa zbyt długo;
  • system uruchamia się dłużej, niż powinien;
  • występują problemy ze sterownikami;
  • brakuje wolnego miejsca na dysku twardym.

Jest wiele sytuacji, w których sformatowanie dysku z systemem operacyjnym będzie jedną z najlepszych opcji. Chcesz poprawić komfort użytkowania sprzętu komputerowego? Jeśli tak, koniecznie sprawdź jak sformatować komputer Windows 7. Pamiętaj, że takie działanie nie jest bezinwazyjne. Jeśli zrobisz to bez odpowiedniej wiedzy, uszkodzisz swój komputer i nie będziesz w stanie z niego korzystać. Dodatkowo kiedy na dysku znajdą się jakiekolwiek ważne informacje, sformatowanie dysku spowoduje ich bezpowrotne usunięcie.

Jak sformatować komputer Windows 7? Czy to bezpieczne?

Przygotuj się odpowiednio, zanim rozpoczniesz samodzielnie procedurę formatowania dysku. Chcesz wiedzieć, jak sformatować komputer Windows 7? W tym celu potrzebne będą ci takie elementy, jak:

  • nośnik z systemem operacyjnym;
  • klucz produktu;
  • sterowniki do podzespołów komputera/laptopa;
  • klawiatura ze złączem PS2.

Zanim rozpoczniesz formatowanie systemu operacyjnego na dysku twardym komputera, przyda ci się też podstawowa wiedza na temat obsługi komputera z poziomu BIOS. Na samym początku ustaw w opcjach bootowanie z nośnika przenośnego, na którym znajduje się system Windows 7. Dopiero po wykonaniu tej operacji wyłączysz bezpiecznie komputer. 

Konfigurator nowego systemu 

Przy kolejnym uruchomieniu sprzętu twoim oczom ukaże się konfigurator nowego systemu. W tym momencie dowiesz się, jak sformatować komputer Windows 7. Wystarczy, że sformatujesz partycję, na której znajduje się system operacyjny. W kolejnych krokach podzielisz dysk na kilka różnych partycji, o ile masz na nim wystarczająco miejsca. Sama procedura tego, jak sformatować komputer Windows 7 nie jest zbyt skomplikowana. O wiele więcej czasu zajmuje samo przygotowanie się do wykonania tej operacji.

Formatowanie dysku twardego – czy usunięte pliki da się przywrócić?

Pamiętaj, że w razie usunięcia ważnych danych z dysku twardego prawdopodobnie nie będziesz w stanie ich odzyskać. Sama instalacja na nowo systemu operacyjnego Windows 7 jest dość prosta. Wystarczy, że zastosujesz się do podstawowych wskazówek.

Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak wysłać duży plik mailem

Jak wysłać duży plik mailem? Czy wysyłka obszernych plików elektroniczną pocztą jest kłopotliwa?

Następny artykuł
jak otworzyć plik dat

Jak usunąć maila ze swojej skrzynki pocztowej? Kiedy warto wyczyścić swoją pocztę elektroniczną?

Zobacz też