Jak edytować dokumenty PDF? Edytor PDF online. PDF za darmo. Jak edytować plik PDF na komputerze?

Jak edytować dokumenty PDF? Czym są pliki PDF i czym różnią się od innych formatów? Jak pracować z dokumentami zapisanymi jako PDF? Czy ich sprawna edycja jest możliwa? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!
jak edytować plik pdf

Pliki PDF są bardzo popularne. Wykorzystuje się je w pracy, biznesie, szkole, a także w rozrywce oraz do tworzenia różnego rodzaju e-booków, szkoleń i kursów. Jednak w przeciwieństwie do edytorów tekstu czy arkuszy kalkulacyjnych ten format na pierwszy rzut oka jest o wiele trudniejszy do modyfikacji. Wiele problemów może spowodować proces edycji i formatowania plików PDF. Dowiedz się jak edytować plik PDF, jeśli często pracujesz na dokumentach w tym formacie lub po prostu chcesz zdobyć nowe umiejętności. Czytaj nasz poradnik!

Z przyjemnością przedstawiamy artykuł, który powstał przy współpracy z pcpedia.pl

Co to jest plik PDF?

Pliki tekstowe mogą występować w różnych formatach. Najczęściej wykorzystywanymi są rozszerzenia doc lub docx i można je otworzyć niemal na każdym urządzeniu. Bardzo popularny jest również format pdf, który wyróżnia się uniwersalnością. PDF, czyli Portable Document Format, jest nazwą formatu plików opracowanego przez firmę Adobe System. Można je otwierać na różnego rodzaju urządzeniach – od komputerów stacjonarnych, przez smartfony i tablety, po laptopy. Co ważne, dokumenty PDF możesz edytować i otwierać na urządzaniu z dowolnym oprogramowaniem i systemem.

Czy pliki PDF można edytować?

Wiele osób nadal błędnie myśli, że pliki zapisane w formacie PDF są dokumentami, których nie da się edytować. Jednak odpowiedzi na pytanie o to, jak edytować plik PDF nie brakuje. Konwersja pliku jest możliwa zarówno za pomocą dedykowanych programów, takich jak Adobe Acrobat, edytorów tekstu dostępnych w pakiecie Microsoft Office, a także internetowych opcji, takich jak Word Online.

Sposoby edytowania plików PDF

Aktualnie na rynku dostępnych jest mnóstwo sposobów, programów i narzędzi do edycji plików PDF na komputerze. Możesz pobrać najpopularniejszy program Acrobat Reader DC, który w darmowej wersji daje dostęp do podstawowych funkcji. Istnieją również inne programy do podglądu, dodawania tekstu, konwersji i zamiany plików PDF do edycji docx lub jpg. Obecnie nawet najnowsza wersja programu Microsoft Word ma narzędzia do edytowania tekstu w pliku PDF. Popularnym rozwiązaniem jest również darmowy edytor PDF online, dzięki któremu możesz tylko kliknąć przycisk i formatować, konwertować oraz edytować PDF. W tym celu wystarczy wybrać plik PDF, przeciągnąć go do edytora i… gotowe. Jedynym wymogiem jest stały dostęp do internetu.

Programy do edycji plików PDF

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo programów, które umożliwiają edytowanie dokumentów zapisanych w formacie PDF. Jak edytować plik PDF za pomocą takich narzędzi? Najpopularniejsze z nich to:

 • Acrobat DC;
 • PDF Editor;
 • 7–PDF Maker;
 • Expert PDF Editor;
 • Icecream PDF Editor;
 • Microsoft Word;
 • PDF Czytnik&Edytor (Xodo PDF Reader&Editor);
 • Soda PDF.

Jak edytować plik PDF na komputerze za darmo?

Na szczęście edytowanie plików PDF na komputerze jest stosunkowo proste i każdy powinien sobie z nim poradzić. Proces ten może się nieco różnić w zależności od programu i systemu operacyjnego. Jeśli chcesz edytować plik na komputerze z Windowsem, najłatwiej użyć programu Microsoft Word i zamienić plik na doc/docx. W ten sposób znacząco ułatwisz swoją pracę. W innym przypadku możesz skorzystać z darmowego programu do edycji PDF, jednak na licencjach freeware będziesz mógł skorzystać z ograniczonych funkcjonalności. Aktualnie coraz więcej aplikacji do edycji tego typu plików jest płatnych.

Jak edytować dokumenty i pliki PDF online w przeglądarce?

Przede wszystkim należy pamiętać, by korzystać z zaufanych i sprawdzonych stron internetowych. Nie ufaj podejrzanym serwisom oferującym profesjonalną edycję plików PDF całkowicie za darmo, a najlepiej korzystaj z dodatkowego oprogramowania zabezpieczającego. Zdecydowanie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z programów znanych firm. Wiele serwisów ma przejrzysty interfejs i instrukcję obsługi edytora online. Możesz również edytować pliki za pomocą Dokumentów Google. W tym celu należy po prostu otworzyć plik PDF za ich pomocą, a automatycznie przekształci się on w format edytowalny.

Jak edytować pliki PDF w programie Adobe Acrobat DC?

Innym rozwiązaniem jest edytowanie plików PDF za pomocą dedykowanego programu, wypuszczonego na rynek przez korporację Adobe. Stworzyła ona program Adobe Acrobat DC, który umożliwia edycję plików zapisanych w formacie PDF. Jak edytować plik PDF w tym narzędziu?

 1. Musisz wybrać narzędzie „Edytuj tekst i obrazy”.
 2. Następnie możesz przejść do poprawienia literówek, zastąpienia tekstów, dodania tekstu, zmiany czcionki i jej rozmiaru.
 3. Ponadto, jesteś w stanie dodawać zdjęcia oraz formularze. W ten sposób najłatwiej edytować pojedyncze strony.
 4. W przypadku korekty większej ilości tekstu powinieneś otworzyć dokument w programie, w którym został stworzony.

Pamiętaj, że program Adobe Reader DC jest programem służącym do przeglądania plików, a do edycji wykorzystasz aplikację Acrobat DC.

Edycja PDF w programie Word

Pliki zapisane w formacie PDF można również edytować za pomocą programu Microsoft Word. Pamiętaj jednak, że jest to program służący do tworzenia dokumentów w formacie doc/docx, więc mogą wystąpić delikatne zmiany związane z formatowaniem twojego pliku. Jednak edytowanie plików za pomocą programu Word jest intuicyjne i stosunkowo proste. Po otwarciu dokumentu zostanie on automatycznie przekształcony na format obsługiwany przez program Microsoftu. Następnie możesz przystąpić do edycji:

 • dodawania obrazów, wideo, formularzy;
 • zmiany czcionki czy kolorystyki;
 • stworzenia adnotacji i hiperłączy.

Jak edytować dokumenty PDF na komputerze MAC?

Mimo tego, że komputery firmy Apple są oparte o całkowicie inny system operacyjny i pracują na MacOS, również umożliwiają tworzenie oraz zmianę dokumentów zapisanych w formacie PDF. Jak edytować plik PDF na sprzęcie Apple? Oprogramowanie na MAC-u ma wbudowaną aplikację do edycji plików PDF. Otwierając dokument przez opcję Podgląd, możesz dodawać, usuwać i dowolnie modyfikować tekst, a także dodawać notatki, rysować oraz pisać komentarze. Za pomocą darmowego programu możesz wykonać wszystkie podstawowe działania związane z edycją plików w formacie PDF. Natomiast zewnętrzne aplikacje na MAC-a są niestety płatne. Jedyną opcją jest skorzystanie z darmowego edytora online, który działa na zasadzie „przeciągnij i upuść plik PDF”.

Jak edytować plik PDF za pomocą edytora PDF?

Pliki PDF mogą zawierać wiele różnorodnych elementów. Do najpopularniejszych należą tekst, wideo, grafiki, zdjęcia, audio, funkcje biznesowe, przyciski i załączniki. Możliwe jest także dodawanie tabel. W celu kompleksowej obsługi możesz użyć zewnętrznego oprogramowania. Pozwala ono dowolnie zmienić plik, a ponadto większość z programów jest bardzo łatwa w użyciu.

Wiesz już, jak edytować plik PDF. W większości przypadków edycja sprowadza się do wgrania dokumentu do programu, korzystania z paska narzędzi oraz zapisania pliku. Aktualnie dostępnych jest wiele opcji darmowej edycji zawartości plików PDF.

Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak wyłączyć adblocka

Jak wyłączyć Adblocka? Blokowanie reklam w przeglądarce – Firefox, Opera, Edge i Chrome. Jak sprawdzić wtyczkę Adblock?

Następny artykuł
jak włączyć kamerę w laptopie

Jak włączyć kamerę w laptopie? Jak sprawdzić, czy kamerka w laptopie działa? Jak uruchomić kamerę na Windows 10?

Zobacz też