Jak usunąć opinie z Google? Sposoby na usunięcie negatywnych opinii z wizytówki Google Maps – Poradnik dla firm

Przedsiębiorcy coraz częściej zwracają uwagę na to jak są oceniani w sieci. Nie zgadzając się z niektórymi werdyktami szukają odpowiedzi na pytanie jak usunąć opinie z Google. Podpowiadamy jak to zrobić!
jak usunąć opinie z google

Jak usunąć opinie z Google? Nie jest to czynność bardzo łatwa w realizacji, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Poniżej przedstawiamy instrukcje usuwania opinii, które nie są uczciwe i naruszają zasady. Sprawdź!

Czym są opinie w Google Maps?

Mapy Google coraz bardziej nabierają marketingowego charakteru. Nie służą już jedynie do wyznaczania trasy z punktu A do punktu B. Na te mapy nanoszone są odwołania do miejsc, w których znajdować się może restauracja, stacja paliw czy jakakolwiek inna działalność gospodarcza. Właściciele firm mogą tworzyć własne pinezki, które zwane są wizytówkami. W panelu zarządzania wizytówką można znaleźć wiele przydatnych funkcji, a sama wizytówka może być opatrzona opiniami klientów danej firmy.

Kto może dodawać opinie Google? Zdobycie pozytywnych opinii jest łatwiejsze niż usuwanie!

Zgodnie z zasadami Google, opinie mogą przybierać dwie formy:

 • ilość gwiazdek – ocena od 1 do 5, gdzie wyższa wartość świadczy o lepszej ocenie;
 • ocena tekstowa – pozytywny lub negatywny komentarz wystawiony po skorzystaniu z usług firm.

Zgodnie z regulaminem to właśnie klienci powinni wystawiać opinie na podstawie swoich odczuć po wybraniu usług jakiegoś zakładu. Jeśli opinia odnośnie twojej firmy została wystawiona przez kogoś innego, to można mieć podstawy do zgłoszenia opinii.

Czy można usunąć lub edytować negatywną opinię przez konto Google Moja Firma?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie może samodzielnie zmieniać nieodpowiedniej opinii odnośnie swojej firmy. Gdyby taka opcja była dostępna, to wszystkie firmy cieszyłyby się idealną oceną. Zgodnie z regulaminem Google tylko autor komentarza lub też pracownicy Google mogą zmieniać i usuwać opinie z twojej wizytówki. Jako przedsiębiorca, którego firma została bezpodstawnie oszkalowana, można jednak zgłosić rażący negatyw do obsługi.

Jak usunąć opinie z Google przez wyszukiwarkę?

W przypadku wyszukiwarki proces zgłaszania komentarza naruszającego regulamin wygląda następująco:

 • Przejdź do wyszukiwarki;
 • Odszukaj wizytówki swojego podmiotu gospodarczego;
 • Przejdź do zakładki Opinie i odszukaj tej, którą chcesz zgłosić;
 • Przy ocenie w postaci gwiazdek kliknij Zgłoś nieodpowiednią treść.

Ostatnim z kroków będzie wybranie rodzaju naruszenia zasad. Negatywne opinie z wizytówki Google niekoniecznie znikną w ciągu najbliższej godziny. Dział obsługi Google Moja Firma, odpowiedzialny za weryfikowanie bezpodstawnie wystawionych negatywów musi dokładnie sprawdzić, czy zgłoszenie ma sens. Niektórzy przedsiębiorcy próbują bowiem się wybielić zgłaszając komentarze, które w rzeczywistości są realnym odzwierciedleniem firmy.

Usuwanie negatywnych opinii z wizytówki Google poprzez Mapy – lista kroków

Każdego dnia ofiarą nieuczciwej konkurencji pada wielu przedsiębiorców. Jeśli jesteś jednym z nich to wiedz, że możesz zgłosić krzywdzące działania. W przypadku zgłoszenia o usunięcie fałszywego komentarza przez Mapy Google należy postępować następująco:

 • Uruchom przeglądarkę i przejdź na stronę maps.google.pl/;
 • Wpisz w wyszukiwarce nazwę swojej firmy;
 • Sprawdź, gdzie pojawiły się negatywne opinie i odszukaj tych, które uważasz za bezpodstawne;
 • Kliknij ikonę składającą się z trzech kropek;
 • Wybierz opcję Zgłoś jako nieodpowiednie.

Opinia powinna zostać usunięta zaraz po tym jak nasze zgłoszenie zostanie rozpatrzone. Musisz wiedzieć, że czasami zgłoszenie zostaje odrzucone i opinia jest nadal widoczna. Metoda zgłaszania ocen, które naruszają prawo jest jednak jedynym rozwiązaniem, którego możesz spróbować.

Chcesz usunąć negatywną opinię? Zgłoszenie naruszenia zasad jedynym rozwiązaniem

Opinie w sieci mają czasami kluczowe znaczenie przy wybieraniu usług jakiegoś przedsiębiorstwa. W związku z tym grająca nieuczciwie firma wykorzystuje to jako element strategii zwalczania konkurencji. Małe jest prawdopodobieństwo, że Google wykryje takie zachowania i dlatego warto samodzielnie czuwać nad jakością swojej wizytówki. My możemy jedynie zgłosić ocenę, która naszym zdaniem narusza zasady publikowania komentarzy.

Jakie opinie naruszają zasady? Oto lista naruszeń!

Google nie akceptuje ocen, które:

 • zaliczają się do spamu;
 • nawołują do przemocy;
 • zawierają treść o charakterze seksualnym;
 • podszywają się pod inną osobę;
 • dają przykład konfliktu interesów (nieuczciwa konkurencja);
 • są bezpodstawne, fałszywe.

Uwaga na oszustów!

Niewątpliwie wartym podkreślenia jest fakt, że coraz częściej słyszy się o firmach, które oferują pakiet usuwania opinii Google. Z opisanych powyżej informacji można wywnioskować, że takie usuwanie jest niemożliwe. Zanim zdecydujesz się na opłacenie wyżej wspomnianego pakietu to zastanów się dobrze. W sieci krąży już sporo artykułów i opinii użytkowników, którzy padli ofiarami takich oszustów. Wniosek jest prosty – opinie usuwać może tylko autor oraz pracownicy firmy Google.

Czy usunięcie konta i stworzenie nowej wizytówki Google pomoże?

Właściciele firm, które nie mogą poszczycić się zbyt dobrymi ocenami w sieci, często szukają dróg na skróty. Jedną z nich jest próba usuwania poprzedniej wizytówki z nadzieją, że nowa wersja będzie wolna komentarzy, z których przedsiębiorca jest niezadowolony. Dla takich osób nie mamy jednak dobrej wiadomości. Algorytmy Google stale analizują to co dzieje się w sekcjach Moja Firma. Jeśli dochodzi do utworzenia nowej wizytówki sprawdzane jest dublowanie informacji.

Walka z wiatrakami

Nawet jeśli firma zmienia lokalizację i tworzy nową wizytówkę to wspomniany algorytm dołączy do nowego profilu oceny wystawione wcześniej. Nawet jeśli negatywna opinia została wystawiona wiele lat temu, a my posiadamy już od tej pory trzecią wersję wizytówki to ocena może być przypięta do konta. W ten sposób koncern Google walczy z nieuczciwymi praktykami mającymi na celu wprowadzanie konsumentów w błąd.

Opinie przesłane z innych serwisów

Zdarzają się takie przypadki, że oceny w formie gwiazdek czy też komentarze w Google są zaciągane z innych serwisów. Najczęściej do takich zaliczają się:

 • GoldenLine;
 • Facebook;
 • Opineo;
 • GoWork;
 • i wiele innych.

W takim przypadku nawet pracownicy Google nie są w stanie nic zrobić. Rozwiązaniem jest zgłoszenie się bezpośrednio do podmiotów, które są źródłem tejże oceny. Czasami wystarczy wypełnienie prostego formularza lub też przesłanie stosownego wniosku na adres e-mail takiego podmiotu. Forma zgłaszania bezpodstawnych, fałszywych opinii może się różnić w zależności od portalu, który daje możliwość publikowania ocen.

Słowem podsumowania

Z informacji, które można znaleźć w sieci wynika jeden wniosek – opinie w Google można usuwać jedynie poprzez zgłaszanie naruszeń. Jeśli jednak zgłoszona opinia nie łamie regulaminu to nasze zgłoszenie zostanie odrzucone a ocena wciąż będzie widoczna. Nie ma tutaj odstępstw od przyjętych zasad i z punktu widzenia konsumenta jest to dobre. Dzięki tak prowadzonej polityce można liczyć na wiarygodność publikowanych w sieci ocen.

Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak usunąć konto na fotce

Jak usunąć konto na fotce? Instrukcja usuwania danych z konta na fotka.pl!

Następny artykuł
jak usunąć konto na messenger

Jak usunąć konto na Messenger bez Facebooka? Poradnik o dezaktywowaniu lub usunięciu trwałym konta Messenger

Zobacz też