Jak zmniejszyć plik PDF? Kiedy warto skompresować dane w PDF? Co zrobić, aby zmniejszyć rozmiar pliku PDF?

Pliki PDF to jedno z najpopularniejszych rozszerzeń dostępnych dla plików prezentacji oraz tych tekstowych. Chcesz wiedzieć, jak zmniejszyć plik PDF, aby wysłać go np. e-mailem? Sprawdź krótki poradnik!
jak zmniejszyć plik pdf

Zarządzanie plikami PDF to ciężkie zadanie. Dokument o tym rozszerzeniu opracowany został w celu osiągnięcia niezawodnego wyświetlania oraz opcji udostępniania dokumentów. Wybierz konkretny typ kompresji na swoim komputerze lub online. PDF zmniejszysz wygodnie w oprogramowaniu Adobe Acrobat. Narzędzie tego typu zdobędziesz za darmo od firmy Adobe. Pamiętaj, że jeśli dokument PDF zajmuje zbyt dużo miejsca, możesz go zmniejszyć i np. wysłać wiadomością e-mail. Przekonaj się, jak zmniejszyć plik PDF bezpłatnie i z poziomu przeglądarki.

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z gadunaglos.pl

Pliki PDF – co to takiego? Jak zmniejszyć plik PDF w praktyce?

Zanim dowiesz się, jak zmniejszyć plik PDF, przeczytaj, czym jest to rozszerzenie. PDF to format plików, które umożliwiają wygodne prezentowanie wyników swojej pracy na dowolnym urządzeniu. Dokumenty z tym rozszerzeniem otworzysz praktycznie w każdym systemie operacyjnym takim, jak:

 • iOS;
 • Windows;
 • Android.

Prezentowanie, przenoszenie danych, uzupełnianie formularzy oraz drukowanie treści tekstowo-graficznych. To główne cechy, jakimi wyróżniają się pliki PDF spośród innych rozszerzeń danych komputerowych. Standard PDF powstał już w 1992 roku i jest stale udoskonalany aż do dnia dzisiejszego. Pamiętaj, że Adobe udostępnia swoje dedykowane oprogramowanie do wygodnego zarządzania takimi dokumentami. Oprócz powyższych PDF spełnia normy ISO 32000, a także PDF/A, PDF/E oraz PDF/X. Oznacza to, iż dokumenty w tym formacie nadają się do zastosowań inżynieryjnych, archiwizacji oraz drukowania.

Duży plik PDF a udostępnianie dokumentu – co zrobić w takiej sytuacji?

Masz duży plik PDF i nie wiesz, co z nim zrobić? Koniecznie dowiedz się, jak zmniejszyć plik PDF i wysłać go np. pocztą elektroniczną. Kompresowanie PDF jest dość prostym procesem, który przeprowadzisz bezproblemowo na kilka sposobów. W tym celu wykorzystaj dedykowane oprogramowanie Adobe Acrobat lub internetowe konwertery plików PDF. Chcesz wiedzieć, jak to działa w praktyce? To proste. Skompresuj plik PDF przy pomocy programu od firmy Adobe. Dzięki temu nie stracisz na jakości plików i jednocześnie ograniczysz ich rozmiar. Wszelkie obrazy, czcionki i pozostała zawartość pliku nie ulegnie zniszczeniu ani pogorszeniu podczas wyświetlania.

Postaw na sprawdzone rozwiązania i dowiedz się, jak kompresować pliki PDF. Ustaw preferencyjne dane wyjściowe, dzięki którym maksymalnie ograniczysz rozmiar pliku zarówno w Windows, jak i MAC. Aby skompresować dokumenty z rozszerzeniem PDF, wystarczy, że:

 • otworzysz program do optymalizacji PDF lub wejdziesz na stronę Internetowego konwertera;
 • wybierzesz plik źródłowy, który chcesz zmniejszyć;
 • klikniesz przycisk konwersji.

Po zakończeniu kompresji PDF w Adobe Acrobat zostanie wygenerowany nowy plik o mniejszej wadze, który zapiszesz na swoim dysku twardym. Zmniejsz PDF za pomocą oprogramowania Adobe, a na pewno nie stracisz na jakości swoich dokumentów.

Czy kompresja plików PDF online jest równie bezpieczna?

W większości przypadków tak, ale tylko pod warunkiem, że korzystasz ze sprawdzonych serwisów. Internetowe konwertery szybko przetwarzają format PDF tak, aby usunąć z niego zbędne metadane i tym samym zmniejszyć jego rozmiar. W Internecie znajdziesz wiele stron, które skutecznie zmniejszają rozmiar PDF. Kiedy korzystasz z konwerterów online, nie zapłacisz ani złotówki. To kilka podstawowych sposobów, jak zmniejszyć plik PDF.

Jak zmniejszyć plik PDF? Po co to robić?

Zmniejszanie rozmiarów plików PDF przydaje się w wielu sytuacjach. Zastanawiasz się, w jakich? Przede wszystkim wtedy, kiedy chcesz wysłać zbyt duży plik PDF e-mailem. Wybierz plik PDF, który chcesz zmniejszyć i skorzystaj z programu Adobe Acrobat. Dzięki temu wygodnie zoptymalizujesz wszystkie dane zawarte w dokumencie. W niektórych przypadkach rozmiar pliku ulegnie zmniejszeniu nawet o 50%. Najłatwiej będzie zmniejszyć rozmiar PDF, który zawiera w sobie wyłącznie dane tekstowe. W przypadku obrazów, wykresów i tabel proces konwersji nigdy nie jest tak skuteczny i zmiana rozmiaru obejmuje tylko kilka proces początkowej wartości.

Jakie dane przechowują pliki PDF? Jak zmniejszyć plik PDF bez utraty jakości?

Zmniejszanie PDF na komputerze jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy, że otworzysz PDF w programie od firmy Adobe. Kiedy masz opłaconą wersję Adobe Acrobat Pro, bez problemu otworzysz, edytujesz i co najważniejsze zmniejszysz oryginalny plik PDF. Oczywiście Adobe Reader to nie jedyne oprogramowanie do zarządzania dokumentami o takim rozszerzeniu. Pliki PDF mogą zawierać takie dane, jak:

 • obrazy;
 • zdjęcia;
 • tekst;
 • tabele;
 • wykresy;
 • i wiele więcej…

Tworzenie plików PDF możliwe jest nie tylko przy pomocy oprogramowania marki Adobe Acrobat DC, ale także MS Office. Zmniejszanie dokumentów PDF zawierających obrazy i skomplikowane grafiki jest nieco trudniejsze. W tym przypadku osiągniesz bez utraty na jakości maksymalnie kilkuprocentową kompresję. Narzędzie do kompresji od firmy Adobe lub Internetowe konwertery zazwyczaj działają bardzo sprawnie. Pamiętaj jednak, że ograniczenie rozmiaru pliku o kilka MB to już spory sukces.

Metody kompresji PDF – jakie oprogramowanie wybrać?

Na tę chwilę możesz skorzystać z oprogramowania na komputer lub z internetowych konwerterów. Zmniejszanie pliku PDF za pomocą serwisu przeglądarkowego niesie ze sobą pewne ryzyko. Jeśli nie zachowasz ostrożności, najprawdopodobniej utracisz nieco na jakości dokumentu. To prawdopodobnie najłatwiejsza metoda, aby zmienić rozmiar pliku PDF bez utraty na jakości. Wystarczy, że wybierzesz plik źródłowy do kompresji i poczekasz kilka chwil, aż oprogramowanie zmniejszy go i udostępni do pobrania.

Adobe Acrobat Pro to nie jedyny program do kompresji plików PDF w celu dalszego udostępniania w sieci. Na swój komputer bez problemu pobierzesz też takie aplikacje, jak:

 • PDFsam Basic;
 • EasePDF.

Jak zmniejszyć plik PDF bez utraty jakości dokumentu?

Chcesz skompresować plik PDF za pomocą Acrobat Reader? To prawdopodobnie najlepszy i najbezpieczniejszy sposób. Mniejszy rozmiar dokumentu ułatwi ci jego wysyłkę poprzez skrzynkę elektroniczną. Przechowywanie mniejszego pliku PDF na komputerze również ma wiele pozytywów. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo miejsca na swoim dysku twardym.

Wiesz już, jak zmniejszyć plik PDF. Proces kompresji jest dość prosty i zazwyczaj nie powoduje pogorszenia jakości dokumentu. Pamiętaj, że plik PDF zawiera wiele dodatkowych informacji, które na etapie konwersji zostaną usunięte lub ukryte. Dzięki temu rozmiar pliku znacznie się zmniejszy, a ty wyślesz go bez problemu przez dowolny transfer Internetowy.

Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak podłączyć router

Jak podłączyć router? Jak działa bezprzewodowy router Wi-Fi? Czy możliwa jest samodzielna konfiguracja sieci bezprzewodowej w domu?

Następny artykuł
jak zmienić plik na pdf

Jak zmienić plik na PDF? W jaki sposób działa konwerter PDF online? Czym wyróżnia się format PDF?

Zobacz też