Obecnie wykonywanie połączeń telefonicznych z zagranicy i korzystanie z Internetu podczas wyjazdów nie jest już niczym niespotykanym. Dzięki obniżeniu (lub nawet całkowitemu zlikwidowaniu) stawek za połączenia zagraniczne nie musisz już się obawiać wysokich rachunków. Wystarczy tylko dowiedzieć się, jak włączyć roaming w telefonie i u swojego operatora i możesz być w stałym kontakcie z rodziną i znajomymi!
Kiedy możesz korzystać z usług roamingu?
Roaming polega na korzystaniu z zagranicznych sieci komórkowych i rozliczaniu się za usługę z własnym operatorem. Jeśli włączysz roaming w swoim telefonie, będziesz mógł wykonywać połączenia telefoniczne, wysyłać SMS-y, a także korzystać z internetu. Co ważne, dzięki roamingowi będą twoi znajomi i rodzina będą mogli się z tobą bez problemu połączyć.
Od kilku lat korzystanie z połączeń telefonicznych i transmisji danych internetowych w krajach Unii Europejskiej nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Nie oznacza to oczywiście, że jest bezpłatne – opłaty za SMS-y, połączenia telefoniczne i transmisję danych będą naliczane według stawek krajowych. Jeśli korzystasz z telefonu na kartę lub mix, odpowiednie kwoty zostaną odjęte od twojego stanu konta. W przypadku telefonów na abonament będziesz korzystać z określonych pakietów.
Roaming krajowy i zagraniczny
Czy wiesz, że z roamingu możesz korzystać nie tylko podczas wyjazdów za granicę? Oprócz roamingu międzynarodowego (zagranicznego) operatorzy wyróżniają dodatkowo pojęcie roamingu krajowego. Oznacza to korzystanie z sieci innych operatorów w sytuacji, gdy twoja sieć nie jest dostępna. Aby było to możliwe, musisz mieć włączony automatyczny wybór sieci w swoim telefonie. Wówczas przeważnie nawet nie zauważysz, że twój telefon korzysta z danych w roamingu krajowym, a nie z twojej macierzystej sieci.
Przykładem operatora, który korzysta z infrastruktury innych sieci, jest Play. Są również tacy operatorzy, którzy opierają działanie swoich sieci wyłącznie o własne nadajniki.
Jak włączyć roaming w telefonie – instrukcja krok po kroku
Kolejność postępowania jest różna w zależności od tego, jaki system operacyjny znajduje się w twoim smartfonie. Jak włączyć roaming w telefonie z systemem Android, a jak w iPhone? Postępuj według tych wskazówek:
- telefony z systemem operacyjnym Android: wejdź w Ustawienia, następnie przejdź do Sieci i Internet (w niektórych telefonach opcja ta może mieć nazwę Wi-Fi i Internet), wybierz kartę SIM 1 lub SIM 2 i włącz roaming;
- telefony z systemem operacyjnym iOS: wejdź w Ustawienia, następnie wybierz opcję Sieć komórkowa, Opcje danych komórkowych – w tym miejscu możesz włączyć roaming.
Warto pamiętać, że w danym telefonie i w danej wersji systemu operacyjnego nazwy te mogą się nieznacznie od siebie różnić (np. Sieci komórkowe zamiast Sieci i internet itp.).
Przejście tej ścieżki w telefonie i wybór odpowiedniej opcji nie wystarczą jednak, aby móc korzystać z roamingu zarówno w kraju, jak i za granicą. Aby było to możliwe, należy zrobić coś jeszcze – wybrać automatyczny tryb sieci zamiast ręcznego. Możesz oczywiście pozostać przy trybie ręcznym i samodzielnie wyszukiwać operatorów. Jest to jednak czasochłonne i niewygodne. Tryb automatyczny wybiera się w Ustawieniach, w opcji Sieci i Internet lub Sieć komórkowa.
Jak włączyć roaming u danego operatora?
Z roamingu mogą korzystać zarówno osoby posiadające telefon na abonament, jak i na kartę. Pamiętaj, że poza terenem Unii Europejskiej wiąże się to z dodatkowymi opłatami za połączenia telefoniczne i korzystanie z Internetu komórkowego. Stawki mogą być często bardzo wysokie.
U poszczególnych operatorów komórkowych włączanie roamingu odbywa się w różny sposób:
- roaming w sieci Play – wszyscy użytkownicy sieci, z wyjątkiem osób korzystających wyłącznie z Play Online, mają domyślnie włączony roaming; jeśli korzystasz z Play Online i chcesz móc robić to za granicą, możesz aktywować usługę, dzwoniąc pod numer *500 lub 790 500 500, atrakcyjną opcją w Play jest usługa Tani Roaming, obowiązująca poza Unią Europejską;
- roaming w sieci Orange możesz włączyć na kilka sposobów – poprzez konto w portalu Orange Online, poprzez Twoje Menu, wpisując na klawiaturze kod *100*# i zatwierdzając go zieloną słuchawką (obie opcje są bezpłatne), wybierając na klawiaturze kod *110*50# i przycisk połączenia lub łącząc się z infolinią pod numerem 501550000 (obowiązują zgodne z cennikiem opłaty);
- roaming w sieci Plus – jeśli masz telefon na kartę, włącz roaming za pomocą kodu SMS – wprowadź na klawiaturze 101*11*01#, a następnie naciśnij zieloną słuchawkę, zarówno osoby korzystające z abonamentu, jak i z innych opcji, mogą także ustawić roaming na swoim koncie internetowym Plus Online;
- roaming w sieci T-Mobile – usługę roamingu możesz aktywować już w momencie podpisywania umowy, później można zrobić to za pośrednictwem infolinii +48 602900000 lub aplikacji mobilnej Mój T–Mobile.
Czy musisz włączać roaming zarówno u operatora, jak i w swoim telefonie?
To wszystko zależy od tego, czy usługa transmisji danych w roamingu jest u twojego operatora wybrana domyślnie. Warto sprawdzić, jak skonstruowana jest twoja umowa i jakie ustawienia znajdują się na twoim koncie na stronie użytkownika lub w aplikacji mobilnej. Możliwe, że usługa roamingu działa u ciebie automatycznie i nie musisz dodatkowo jej aktywować.
Jedno jest pewne – aby móc korzystać z roamingu za granicą, musisz go włączyć w swoim telefonie. Bez tego nie będzie mógł on automatycznie korzystać z sieci zagranicznych operatorów.
Jak sprawdzić, czy roaming jest włączony?
Jesteś za granicą i nie możesz wykonywać połączeń telefonicznych? A może to inni mają kłopot z dodzwonieniem się do ciebie? W takiej sytuacji w pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy masz prawidłowo włączony roaming. Problem może wynikać zarówno z ustawień twojego telefonu, jak i z ustaleń pomiędzy tobą a twoim operatorem.
Jeśli masz jednak pewność, że usługa roamingu została aktywowana prawidłowo, zajrzyj do ustawień swojego telefonu. Sprawdzanie, czy roaming jest aktywny, jest proste – wystarczy, że wybierzesz w Ustawieniach tę samą ścieżkę, co przy włączaniu roamingu. Jeśli widzisz, że roaming jest włączony (oznaczenie graficzne – kwadratowe pole jest zaznaczone „ptaszkiem” lub suwak jest przesunięty w prawo), oznacza to, że wszystko jest ustawione prawidłowo. Możesz wówczas skontaktować się z operatorem w Polsce, aby wyjaśnić sytuację.
Jak wyłączyć roaming w telefonie?
Jeśli wróciłeś już z zagranicy, lepiej wyłączyć roaming danych w swoim telefonie. W przeciwnym razie możesz narazić się na niepotrzebne koszty, np. wówczas, gdy mieszkasz w pobliżu granicy i twój telefon łączy się od czasu do czasu z zagranicznymi sieciami. Włączony roaming zagraniczny powoduje także niepotrzebne zużywanie się baterii.
Wiesz już, jak włączyć roaming w telefonie, a w jaki sposób wyłącza się tę usługę? Przy wyłączaniu roamingu postępować dokładnie w ten sam sposób, co w przypadku aktywowania. Wystarczy przejść do odpowiedniej opcji w telefonie i odznaczyć włączanie roamingu. Wówczas masz pewność, że twój telefon nie będzie się już łączył z innymi sieciami.
Jeśli zamierzasz korzystać z telefonu za granicą, warto już zawczasu dowiedzieć się, jak włączyć roaming w telefonie i sprawdzić, czy masz aktywną usługę u swojego operatora. Dzięki temu będziesz mógł bez stresu korzystać z telefonu zaraz po przekroczeniu granicy.