Jak zostać freelancerem w 30 dni?

To obecnie bardzo popularna alternatywa dla pracy od 8 do 17. Freelancerem można zostać w zasadzie z dnia na dzień. Chociaż warto się do tego odpowiednio przygotować. W poniższym poradniku znajdziesz przydatne informacje.

Kim jest freelancer?

Inaczej – wolny strzelec. Freelancer jest osobą, która skupia się na wykonywaniu zleceń w konkretnej branży. Nie pracuje na etacie. Nie obowiązują jej więc zasady związane z taką formą pracy. Jeszcze kilka lat temu branża ta była opanowana przede wszystkim przez osoby zajmujące się programowaniem i designem.

Obecnie zakres prac którymi zajmują się zdalni specjaliści znacząco się rozszerzył. Przede wszystkim firmy zauważyły, że idealnym rozwiązaniem (między innymi ze względów finansowych) jest zlecanie projektów zewnętrznym pracownikiem. Freelance jest obecnie bardzo popularny.

Zdalny specjalista to osoba, który musi oprócz znajdowania sobie pracy, posiadać również umiejętności dotyczące kwestii związanych z księgowością i umowami. Natomiast warto mieć świadomość, że najpopularniejsze portale dla freelancerów posiadają pewne narzędzia, które zdejmują część tego typu zadań ze zdalnego specjalisty.

Jak zostać freelancerem?

Przede wszystkim zastanów się czy taka forma pracy jest dla Ciebie. Owszem freelancing kusi nienormowanym czasem pracy i brakiem szefa nad głową. Nie jest to jednak opcja dla każdego. Zwłaszcza dla osoby, która nie potrafi się sama motywować do działania.

Bardzo istotnym aspektem jest wybór profesji. Jak wspomnieliśmy powyżej freelancing to przede wszystkim osoby zajmujące się programowaniem. Jeśli na przykład pracowałeś na etacie jako Java Developer, masz pewne doświadczenie, to bez trudu odnajdziesz się w świecie pracy zdalnej.

Zacznij od stworzenia CV i portfolio. Bez nich trudno będzie Ci znaleźć pierwsze zlecenie. Chociaż nie jest to niemożliwe. Samo portfolio będziesz rozbudowywać wykonując kolejne zlecenia. Natomiast przechodząc z etatu na pracę zdalną, jeśli Twój wcześniejszy szef nie będzie miał z tym problemu, możesz się chwalić dotychczasowymi dokonaniami.

Kolejna kwestia to narzędzia przydatne przy wykonywaniu zleceń, ale również zarządzaniu czasem i budżetem. Pamiętaj, że jako freelancer musisz takie rzeczy ogarnąć samemu. Na szczęście w sieci znajdziesz ogromną ilość takich narzędzi. W dużej mierze darmowych lub przy udziale tak zwanych mikroopłat.

Przykłady narzędzi dla freelancera:

  • Trello (zarządzanie projektami),
  • Xero (platforma księgowa),
  • Canva (projektowanie grafiki, świetne narzędzi dla graphic designerów),
  • RescueTime (narzędzie do zarządzania czasem i produktywnością),
  • JustCloud (oferuje miejsce w chmurze na przykład do przechowywania plików i ich udostępniania).

To oczywiście kilka z narzędzi, które możesz wykorzystać jako zdalny specjalista.

Gdzie szukać pracy jako freelancer?

Możliwości jest sporo. Tak naprawdę jednak przede wszystkim powinieneś się skupić na portalach dla freelancerów. Są to miejsca w których znajdziesz najwięcej zleceń. I to niezależnie od tego jakie masz doświadczenie i portfolio. Takie giełdy dla freelancerów to miejsca w których naprawdę możesz wybierać – czasem nawet w setkach – zleceń. Te najlepsze portale dają dostęp do bardzo wielu branż. W tym również niszowych z punktu widzenia freelancingu. Takich jak na przykład zlecenie dla osób zajmujących się architekturą wnętrz.

Dlaczego warto wybrać Freelancehunt?

Za naszą giełdą przemawia przede wszystkim ogromne doświadczenie. Freelancehunt jest obecny na rynku ponad 15 lat. Na naszym portalu wiele branż szuka freelancerów. To nie tylko programowanie, budowa aplikacji i copywriting. Jeśli chcesz pracować jako marketingowiec czy tłumacz bez trudu znajdziesz takie zlecenia.

Freelancehunt stawia przede wszystkim na bezpieczeństwo obu stron. Chroniony jest zarówno zleceniodawca i Ty – freelancer. Wykorzystywane jest do tego narzędzie – serwis Sejf. To przy jego udziale przebiega całe zlecenie. Środki finansowe jakie zleceniodawca przeznacza na wykonanie danego zadania są zabezpieczone aż do zakończenia projektu. Możesz – jako freelancer – mieć pewność, że dostaniesz pieniądze za wykonanie zlecenia.

Archiwum: lipiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Technologie dla marketingu: jak śledzenie połączeń pomaga zdobyć więcej klientów przy tym samym budżecie reklamowym

Następny artykuł

E-sportowcy a dieta - jak ważne są posiłki w osiąganiu sukcesu?

Zobacz też