Jak zabezpieczyć komputer Mac i dane się w nim znajdujące?

Od dłuższego czasu, Apple przykłada ogromną wagę do rozwijania zaawansowanych mechanizmów bezpieczeństwa dla swoich komputerów Mac. Strategiczny nacisk na cyberbezpieczeństwo pozwala firmie nie tylko zabezpieczyć swoje produkty, ale również zdobyć zaufanie użytkowników i wzmocnić swoją pozycję na rynku. Zwłaszcza w dobie, gdy zagrożenia internetowe są coraz bardziej zróżnicowane i niebezpieczne.

Jak zabezpieczyć swoje dane na Macu?

Jeśli chcesz zabezpieczyć informacje przechowywane na Twoim komputerze Mac, regularnie twórz ich kopie zapasowe, zminimalizuj ilość osób mających dostęp do Twoich danych, dbaj o aktualizację systemu i oprogramowania, oraz korzystaj z programów umożliwiających odnalezienie lub wyłączenie zgubionego urządzenia, a także zabezpiecz się przed złośliwym oprogramowaniem. Komputer Mac (np. Mac mini czy Mac Studio) wyposażony układ M2 w połączeniu z systemem macOS Ventura, oferuje niezawodne funkcje związane z ochroną prywatności i bezpieczeństwem, w tym wbudowane mechanizmy obronne wirusami i złośliwym oprogramowaniem. Nowa generacja koprocesora Secure Enclave czuwa nad stabilnością systemu oraz ochroną Twoich danych. Oprócz tego wyposażone są w tzw. bezpieczne uruchamianie. Oznacza to, że jeśli wykryje niezaufany komponent, nie uruchomi się w sposób tradycyjny, ale w trybie partycji odzyskiwania, aby automatycznie naprawić problem.

Twórz kopie zapasowe danych

Zasadnicze jest regularne tworzenie kopii zapasowych danych na Macu. Dzięki temu szybko odzyskasz informacje w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia urządzenia lub przypadkowego skasowania plików. Najprostszą metodą jest użycie funkcji Time Machine, która codziennie tworzy automatyczne kopie wszystkich danych z Twojego komputera. Poza Time Machine istnieją także inne metody zabezpieczania ważnych danych, jak np. archiwizowanie ich na dysku zewnętrznym.

Chroń dane przed niepowołanymi osobami

System macOS posiada mnóstwo narzędzi mających na celu ochronę przechowywanych na Macu informacji. Jeżeli na Twoim komputerze pracuje kilka osób, warto założyć dla każdej z nich indywidualne konto użytkownika, dzięki czemu pliki jednego użytkownika nie będą dostępne dla innych.

Systematycznie aktualizuj oprogramowanie

Zawsze aktualizuj oprogramowanie, gdy pojawiają się nowe wersje. Twój Mac domyślnie sprawdza, czy dostępne są nowsze wersje oprogramowania i daje Ci znać, kiedy możesz je pobrać. Chroniąc się przed wirusami i innymi potencjalnymi zagrożeniami, najlepiej jest zezwolić na automatyczne pobieranie i instalację tych aktualizacji, które zapewniają najświeższe zabezpieczenia.

Używaj specjalnych aplikacji do lokalizacji urządzeń Mac

Dzięki aplikacji “Znajdź” masz możliwość lokalizacji lub zablokowania zgubionego Maca poprzez przeglądarkę internetową lub iPhone ’a, iPada czy iPoda touch.

Uważaj na złośliwe oprogramowanie

Niechciane aplikacje i oprogramowanie, często określane jako “malware”, są ciągłym zagrożeniem dla każdego użytkownika komputera, szczególnie tych aktywnie korzystających z internetu. Warto skorzystać z antywirusa dla Maca, który chroni przed złośliwym oprogramowaniem w czasie rzeczywistym, oraz przed wyłudzaniem danych i szpiegowskim oprogramowaniem, a także oferuje zaawansowane wykrywanie i usuwanie wirusów.

Wszystkie nowoczesne komputery Apple, zarówno te oparte na własnych układach Apple Silicon, jak i te bazujące na procesorach Intela z dodatkowymi koprocesorami T1 i T2 (wprowadzone od 2016 roku), są wyposażone w tzw. bezpieczną enklawę. Jest to specjalnie zastrzeżona część pamięci masowej w komputerach Mac, gdzie przechowywane są najbardziej wrażliwe informacje użytkownika, takie jak hasła, dane biometryczne czy szczegóły dotyczące płatności. Ważne jest podkreślenie, że te dane są przechowywane lokalnie i Apple nie ma do nich dostępu.

Jeżeli jeszcze nie pracujesz na komputerze Mac z układem M2, a szukasz wydajnego sprzętu z układem Apple Silicon w najniższej cenie, to zobacz specyfikacje Mac mini w sklepie Lantre.

Z kolei jeśli Ci zależy na bezkonkurencyjnej wydajności to sprawdź polecane produkty z kategorii Mac Studio w Lantre

Materiał promocyjny.

Archiwum: październik 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Schemat Blokowy w Wordzie - Tworzenie

Schemat Blokowy w Wordzie - Tworzenie, Układ i Rysowanie Schematów

Następny artykuł

Czy Twoja firma potrzebuje hurtowni danych?

Zobacz też