Aplikacje PWA to nowe możliwości
Aplikacje typu PWA zrewolucjonizowały sposób, w jaki tworzymy i korzystamy z aplikacji mobilnych. PWA stanowi połączenie najlepszych cech aplikacji mobilnych z tradycyjnymi aplikacjami webowymi, sklepami internetowymi czy stronami internetowymi. To połączenie niesie szereg korzyści zarówno dla użytkowników, jak i deweloperów. Progresywna aplikacja internetowa uruchamiana jest w taki sam sposób, jak aplikacja webowa, sklep internetowy czy strona internetowa, z tą różnicą, że użytkownik ma wrażenie, jakby korzystał z natywnej aplikacji mobilnej.
Celem aplikacji PWA jest zwiększenie użyteczności poprzez dostarczenie użytkownikowi najlepszych doświadczeń podczas korzystania z Internetu. PWA działa w domyślnej przeglądarce internetowej, ale zachowuje właściwości charakterystyczne dla natywnych aplikacji na urządzeniach mobilnych — w tym również w trybie offline.
Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie: https://x-one.pl/pwa
Aplikacje PWA w praktyce
Różnic między natywnymi aplikacjami mobilnymi, a aplikacjami PWA jest coraz mniej. Technologia PWA jest nieustannie rozwijana i może z powodzeniem konkurować z tradycyjnymi aplikacjami mobilnymi. Niedoświadczony użytkownik może ich nie rozróżnić.
Jedną z głównych różnic jest sposób instalacji i aktualizacji aplikacji – natywne są pobierane i instalowane przez sklepy z aplikacjami takie jak Google Play czy App Store, a PWA mogą być dodawane do ekranu głównego bezpośrednio z przeglądarki bez konieczności korzystania ze sklepu z aplikacjami.
Różnice pojawiają się również w dostępie do funkcji urządzenia, np. smartfona – natywne mają głęboki dostęp do funkcji i API urządzenia, takich jak kamery, czujniki ruchu itp., a PWA może mieć ten dostęp ograniczony.
Mniej istotne różnica to, np. rozmiar – natywne mogą zajmować więcej miejsca, ze względu na konieczność zawierania wszystkich zasobów i bibliotek, a PWA wykorzystuje dane aplikacji webowej, sklepu czy strony internetowej i ma lżejszą strukturę.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Najistotniejszą jednak różnicą, z perspektywy firmy kupującej aplikację mobilną, jest koszt jej realizacji i dalszego utrzymania oraz rozwoju. Natywne aplikacje mobilne są z definicji droższe w realizacji (bazują na mniej popularnych technologiach) i dodatkowo mogą wymagać tworzenia oraz dalszego utrzymania i rozwoju oddzielnych wersji dla różnych platform. Aplikacje PWA są tańsze w realizacji (bazują na popularnych technologiach takich jak HTML, CSS i JavaScript) i działają na różnych platformach korzystających z przeglądarek internetowych.
Treść promocyjna.