Czyszczenie i konserwacja intercoolera – wskazówki dotyczące konserwacji intercoolera

Elementem kryjącym się pod angielsko brzmiącą nazwą intercooler jest urządzenie, które w naszym rodzimym języku opisuje się jako chłodnicę międzystopniową. O jakie stopnie jednak chodzi? Czy w samochodzie są gdzieś jakieś stopnie, które trzeba chłodzić? Otóż chodzi o stopnie sprężania. Sprężarka międzystopniowa chłodzi bowiem sprężone, a co za tym idzie gorące powietrze wydostające się z turbosprężarki tak, aby zanim trafi ono do komory spalania mogłoby być nieco bardziej gęste, a tym samym cięższe. Dzięki temu można zwiększyć też dawkę paliwa i zwiększyć moc silnika bez wpływania na jego pojemność. Innymi słowy, intercooler sprawia, że silnik w samochodzie wyposażonym w turbodoładowanie działa sprawniej, ponieważ do komory spalania udaje się wtłoczyć ładunek o większej masie.

Chłodnice samochodowe takie jak opisany właśnie intercooler należą do raczej delikatnych części, ponieważ zazwyczaj są zbudowane ze stosunkowo miękkiego aluminium oraz są projektowane tak, aby nie generować niepotrzebnego kosztu i masy. Warto jest je więc co jakiś czas kontrolować, aby upewnić się, że gdzieś nie pojawia się korozja czy nawet drobne nieszczelności. Intercooler, ma bowiem kluczowe znaczenie dla działania całego systemu turbodoładowania, a jego awaria może doprowadzić do poważnych w skutkach uszkodzeń, wliczając w to przegrzanie turbosprężarki lub nawet całego silnika. 

Dobrym pomysłem jest też przeprowadzanie regularnych przeglądów systemu turbodoładowania, ze szczególnym naciskiem na intercooler. Dzięki nim można wyłapać usterkę na wczesnym stadium i ją usunąć, zanim pojawią się poważniejsze i dużo droższe w naprawie uszkodzenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku tak mocno obciążonych i działających pod wpływem tak dużych sił systemów, jak turbodoładowanie. W ich przypadku nawet drobna awaria niewykryta i nieusunięta na czas może doprowadzić do nie tylko drogich w naprawie, ale też głośnych i gwałtownych awarii, które mogą mieć znaczący wpływ na twoje bezpieczeństwo.

Artykuł promocyjny

Archiwum: czerwiec 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak działa zawieszenie?

Zobacz też