Internet stacjonarny czy bezprzewodowy? Co różni oba te rozwiązania?

Internet stacjonarny to niezrównana szybkość i stabilność połączenia. Natomiast mobilny góruje nad nim możliwością korzystania z sieci niemal wszędzie. Co w takim razie wybrać? Jak często bywa, to zależy. Kiedy jednak zdecydować się na jeden bądź drugi wariant?

Zalety i wady internetu stacjonarnego

Internetem stacjonarnym nazywa się przyłącze na stałe zainstalowane w domu i umożliwiające korzystanie z nielimitowanego pakietu danych. W rzeczywistości pod tym pojęciem kryje się kilka technologii z coraz popularniejszym łączem światłowodowym na czele. Oprócz niego nadal powszechnie stosuje się LAN. Zdecydowanie rzadziej można się dziś spotkać z łączami opartymi o sieć telefoniczną lub satelitarną.

Co ważne, montaż internetu stacjonarnego nie musi wiązać się z koniecznością przebywania tylko w pobliżu modemu. Obecnie połączenie poprzez kabel Ethernet wypierane jest przez bezprzewodowe, czyli Wi-Fi. Podpięty do stałego przyłącza router transmituje sygnał na odległość. Dzięki temu użytkownik może korzystać z sieci z dowolnego miejsca znajdującego się w zasięgu urządzenia. Ze względu na przeszkody, takie jak np. ściany, zwykle wynosi on około 10-15 m.

Plusy i minusy internetu mobilnego

Łącze stacjonarne to doskonałe rozwiązanie do domu, a jego bardzo dobre uzupełnienie stanowi mobilny internet bezprzewodowy. W ten sposób zyskuje się możliwość korzystania z dużego pakietu danych wszędzie tam, gdzie jest zasięg nadajników sieci komórkowej operatora. Co ważne, tego rodzaju dostęp do sieci podlega ograniczeniu. Innymi słowy, po wykorzystaniu limitu gigabajtów z mobilnego łącza nie można korzystać aż do odnowienia pakietu w pierwszym dniu nowego okresu rozliczeniowego.

Ze względu na określoną ilość danych do zużycia wybór oferty internetu mobilnego trzeba dogłębnie przemyśleć. Osoby, które potrzebują dużego pakietu, zadowolone będą z propozycji sieci Play. W ramach różnych taryf jej klienci otrzymują do dyspozycji bardzo duże pakiety – na dodatek w korzystnych cenach. Daną opcją od operatora warto się zainteresować wtedy, gdy wiele czasu spędza się poza domem, np. na uczelni lub pracując zdalnie.

Co wybrać – internet stacjonarny czy bezprzewodowy?

Między wyborem internetu stacjonarnego a bezprzewodowego mobilnego nie trzeba się zastanawiać. Obie technologie wzajemnie się uzupełniają i przydają w różnych okolicznościach. Stacjonarna sieć domowa sprawdzi się na co dzień – zarówno w pracy, jak i podczas innych działań w internecie. Dzięki nielimitowanemu pakietowi i szybkiemu łączu w krótkim czasie można pobierać i wysyłać duże ilości plików. Brak ograniczeń pozwala przez wiele godzin, m.in. oglądać filmy, słuchać muzyki i grać online.

Internet bezprzewodowy podlega pewnym limitom, ale dzięki pakietom w Play są one naprawdę nieznaczne. Użytkownicy mobilnej sieci tym samym mogą cieszyć się różnorodnymi formami wirtualnej rozrywki oraz pracować z niemal dowolnego miejsca. Taka usługa stanowi więc nie tylko świetny dodatek do internetu stacjonarnego, ale także pakietu, z którego korzysta się w ramach abonamentu telefonicznego lub taryfy na kartę.

Materiał promocyjny.

Archiwum: listopad 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Komputer stacjonarny - co czeka nas w 2024?

Następny artykuł
Jak przez internet wyszukiwać najlepsza wypożyczalnię sprzętu budowlanego?

Jak przez internet wyszukiwać najlepsza wypożyczalnię sprzętu budowlanego?

Zobacz też