Jak ułatwić sobie pracę zdalną? Ciekawe porady

Praca zdalna stała się niezwykle popularna już kilka lat temu, a obecnie wciąż wiele osób wykonuje swoje codzienne zadania z domu. Ta forma jest bardzo wygodna i komfortowa, jednak wiąże się ze sporą odpowiedzialnością i koniecznością efektywnej organizacji.

Internet mobilny – zawsze dostępny

Praca zdalna w dużej mierze łączy się z korzystaniem z internetu. Oczywiście część zadań można wykonać offline, jednak do zdecydowanej większości potrzeba sprawnie działającej sieci. Właśnie dlatego jednym z najważniejszych narzędzi zdalnego pracownika jest internet. W dzisiejszych czasach prawie każdy ma w domu WiFi. Co jednak, jeśli przestanie działać lub pojawi się konieczność wyjazdu do miejsca, gdzie nie ma swobodnego dostępu do internetu? W takim przypadku warto postawić na internet mobilny bez limitu, na przykład w formie karty SIM lub hotspotu z telefonu. 

Wypracowanie harmonogramu

Drugim ważnym aspektem codziennej pracy zdalnej jest zadbanie o wypracowanie odpowiedniego harmonogramu. Nie każdy pracuje po 8 godzin dziennie. Niektórzy mają znacznie mniej lub więcej obowiązków. Inni rozkładają pracę na cały tydzień, również z weekendami. Jeszcze inna grupa osób to freelancerzy, którzy czasami nie mają zbyt wiele zleceń lub też łączą pracę na etacie z tą zdalną. W takim wypadku spore znaczenie ma zadbanie o równowagę między życiem zawodowym i prywatnym. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie listy obowiązków i konkretnego harmonogramu. Przykładowo od poniedziałku do piątku można pracować od 9 do 15, albo też od 8 do 16 lub z przerwami (od 10 do 12 i od 15 do 17). Wiele zależy tutaj od innych obowiązków w ciągu dnia oraz własnych możliwości koncentracji. 

Odwrócenie uwagi od dystraktorów

Niestety we współczesnym świecie jest wiele dystraktorów, które odwracają uwagę od konkretnych zadań i sprawiają, że pojawia się konieczność wielozadaniowości. Warto wiedzieć o tym, że multitasking nie jest wcale efektywny, ponieważ wiąże się z koniecznością przerzucania swojej uwagi z jednego punktu na drugi, co pożera sporo energii. Właśnie dlatego warto odciąć się od dystraktorów takich jak powiadomienia z mediów społecznościowych, czatów i wiadomości, a także programów telewizyjnych. Warto zastosować konkretne metody, pomagające w skupieniu się na danych czynnościach. Można nastawiać sobie budzik na czas pracy, na przykład na godzinę lub dwie, a następnie robić przerwę. Równie dobrą opcją jest skorzystanie z metody Pomodoro, polegającej na robieniu sobie 5-minutowych przerw między 25-minutowymi blokami pracy. Dodatkowo warto zadbać o aktywność fizyczną w ciągu dnia, wyjście na spacer, spokojne zjedzenie obiadu lub wypicie kawy. 

Artykuł promocyjny

Archiwum: luty 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
biurowce w Warszawie

Czy firma musi posiadać stacjonarną siedzibę?

Następny artykuł
chat gpt

ChatGPT – co to jest?

Zobacz też