Przenoszenie służbowych maili między komputerami. Jak to zrobić?

Wymiana służbowego komputera na nowe urządzenie to nie koniec – aby zachować pełną wydajność pracy, należy zadbać także o przeniesienie istotnych danych. To nie tylko firmowe pliki i dokumenty, lecz także maile. Jak zająć się tym w sprawny i bezproblemowy sposób?

Rodzaje protokołów e-mail

Na samym początku należy wspomnieć, że skrzynki mailowe mogą działać z użyciem różnych protokołów – najszerzej używane to POP3 oraz IMAP. Dlaczego jest to tak istotne w kontekście przenoszenia maili? Wynika to z faktu podstawowej różnicy pomiędzy funkcjonowaniem tych dwóch rozwiązań. Podczas gdy protokół POP3 wspiera głównie pracę „offline” i pobiera całą korespondencję na komputer, nie zostawiając maili na serwerze, IMAP działa w odmienny sposób – całość jest zapisywana na serwerze i regularnie synchronizowana ze skrzynką mailową. W efekcie różny będzie także proces przenoszenia wiadomości.

POP3 czy IMAP – który protokół wybrać?

Aktualnie zdecydowana większość zarówno firm, jak i użytkowników prywatnych, korzysta z protokołu IMAP. Skrzynka POP3 jest zalecana w zasadzie jedynie wtedy, gdy często pracujemy poza zasięgiem sieci i potrzebujemy stałego dostępu do informacji zapisanych w skrzynce mailowej. Warto jednak pamiętać, że przy protokole IMAP niezbędne będzie sprawne łącze internetowe. Najlepszym rozwiązaniem jest światłowód dla firm, który pozwoli bez przeszkód przeglądać i wysyłać maile. Dodatkowo przeniesienie wiadomości ze skrzynką IMAP będzie znacznie łatwiejsze. W przypadku protokołu POP3 musimy najpierw wyeksportować plik za pomocą klienta pocztowego lub specjalnego oprogramowania, a następnie przesłać go na nowe urządzenie i zaimportować w podobny sposób. Jeśli jednak korzystamy z IMAP, całość może odbyć się w niemal automatyczny sposób.

Przenoszenie maili na nowe urządzenie – jak to zrobić?

Przenoszenie poczty typu IMAP jest niezwykle proste i wymaga jedynie podłączenia urządzenia do sieci – na przykład przez Internet światłowodowy dla firm – oraz zalogowania się do poczty. Następnie klient e-mail (czyli program, który używamy do obsługi poczty) automatycznie zsynchronizuje się z serwerem, by pobrać wszystkie dostępne wiadomości. Należy przy tym pamiętać, że kluczowe jest poprawne wprowadzenie ustawień: najistotniejszy będzie adres serwera (zależny od dostawcy poczty) oraz numer portu (domyślnie: 143 bez szyfrowania i 993 z szyfrowaniem).

Internet światłowodowy dla firm, czyli jak usprawnić pracę swojego przedsiębiorstwa

Sprawne odbieranie i wysyłanie maili nie jest możliwe bez szybkiego i stabilnego łącza internetowego. Wybierając usługi telekomunikacyjne dla swojego biznesu, warto postawić na światłowód dla firm. Szybkie łącze tego typu oferuje m.in. INEA – to dostawca, który zapewnia ponadto wiele dodatkowych usług dla przedsiębiorstw. Odpowiedni światłowód dla firm powinien charakteryzować się m.in. wysokim SLA (Service Level Agreement) oraz możliwością skorzystania z zabezpieczeń takich jak ANTY-DDoS. Warto także zwrócić uwagę na pozostałe elementy oferty – wiele przedsiębiorstw może zyskać m.in. dzięki regularnemu wykonywaniu kopii zapasowych w chmurze.

Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak usunąć kanał na yt

Jak usunąć kanał na YT? Poradnik

Następny artykuł
jak połączyć smartwatch z telefonem

Jak połączyć smartwatch z telefonem? Android oraz iOS

Zobacz też