ChatGPT – co to jest?

Wiele osób pyta o ChatGPT. Co to jest? Niektórzy określają usługę największym przełomem informacyjnym od czasu wynalezienia internetu. Inni widzą w niej przede wszystkim wady i zagrożenia. Poznaj najważniejsze informacje o narzędziu od Open AI!
chat gpt

ChatGPT został upubliczniony 30 listopada 2022 r. W 5 dni zarejestrowało się milion użytkowników, po 2 miesiącach liczba rejestracji przekroczyła 100 milionów. Co budzi tak ogromne zainteresowanie i emocje? Wierne naśladowanie człowieka i bycie wiarygodnym rozmówcą – to podstawowe zadania usługi ChatGPT. Co to jest GPT? To skrót od Generative Pre-trained Transformer, czyli nazwy autoregresyjnego modelu językowego, który rozwija się przez różne techniki uczenia maszynowego sztucznej inteligencji. Chat w nazwie naturalnie odnosi się do czatowania – w tym przypadku z botem AI zamiast z człowiekiem.

OpenAI stworzyło ChatGPT. Co to jest, w jaki sposób można wykorzystać usługę?

ChatGPT powstał, by prowadzić konwersację z użytkownikiem w taki sam sposób, jak robiłby to drugi człowiek – np. konsultant online – ale ze znacznie większą wiedzą. Podstawowe założenie to prowadzenie dialogu z internautą, udzielanie odpowiedzi i spełnianie próśb – o ile te spełniają przyjęte standardy. Najważniejsze cechy narzędzia, jakie podkreśla OpenAI, to:

  • odpowiadanie na dodatkowe pytania (zapamiętywanie i odnoszenie się do przebiegu rozmowy);
  • przyznawanie się do błędów;
  • kwestionowanie błędów, założeń użytkownika;
  • odrzucanie niewłaściwych zapytań.

Możliwości ChatGPT nie ograniczają się do prowadzenia rozmów, pisania różnego rodzaju tekstów – zadań domowych, contentu internetowego, utworów artystycznych, rozwiązywanie testów etc. Wśród funkcji narzędzia wymienia się również granie w proste gry towarzyskie z użytkownikiem (np. kółko i krzyżyk) oraz analizę kodu i debugowanie w różnych językach programowania. Dalsze, rozważane i potencjalnie realne zastosowania Chatu GPT obejmują również;

  • spersonalizowaną obsługę klienta;
  • rozmowy terapeutyczne;
  • robotykę, sterowanie i komunikację werbalną z urządzeniami, maszynami.

Odpowiedzi podawane przez ChatGPT są wiarygodne, ale nie zawsze prawdziwe

Warto podkreślić, że obecnie wykorzystywany model GPT 3.5 ma dość ograniczone informacje o wydarzeniach, które miały miejsce po 2021 roku. Microsoft wykorzystał technologię GPT do ulepszenia swojej wyszukiwarki Bing – stały dostęp do internetu nie rozwiązał wszystkich bolączek. Regularnie podnosi się kwestię tzw. halucynacji AI, czyli (w uproszczeniu) uparte podawanie niesprawdzonych lub zmyślonych danych.

Sztuczna inteligencja okazuje się też podatna na manipulacje. Niektórzy zdołali obejść wbudowane bufory bezpieczeństwa i nakłonić ChatGPT do wygenerowania kontrowersyjnych, zaangażowanych politycznie czy społecznie odpowiedzi. Publicznie podawane i komentowane wpadki czatu z AI i modelem GPT-3 to między innymi:

  • utwór rapowy z dyskryminującym, nienawistnym tekstem;
  • porada dla pacjenta, by popełnić samobójstwo;
  • wymyślenie tekstu piosenki zamiast podania słów z istniejącego utworu.

Technologia AI napędzająca ChatGPT

W treningu modelu GPT-3 z 2020 roku wykorzystano ok. pół biliona (500 miliardów) cyfrowych tokenów z rozmaitymi danymi i 175 miliardów różnych parametrów. W ten sposób sztuczna inteligencja zdobyła swój zasób wiedzy używany w rozmowach – pozostaje jeszcze kwestia odpowiedniego jej przetwarzania.

GPT-4, które ma ukazać się jeszcze w 2023 roku, według zapowiedzi OpenAI będzie lepsza od poprzedniczek pod każdym względem. Większość spekulacji na temat ulepszonego modelu, np. plotkę o 100 milionach parametrów, CEO OpenAI Sam Altman określił jako „gówno prawdę”. Czym zaimponuje udoskonalony ChatGPT? O tym przekonamy się już wkrótce.

Narzędzie ChatGPT – co to jest, ile kosztuje?

Podstawowa wersja ChatGPT jest bezpłatna, OpenAI uruchomiło również wersję premium swojej usługi – ChatGPT Plus, aktualna cena abonamentu to 20 USD miesięcznie. Początkowo wariant płatny był dostępny tylko w Stanach Zjednoczonych, 10 lutego 2023 OpenAI rozszerzyło swoją propozycję dla użytkowników spoza USA. W bliżej nieokreślonej przyszłości ma się pojawić jeszcze wyższy plan, czyli ChatGPT Professional za 42 USD/mies.

Na razie nie ma mowy o likwidowaniu darmowego chatbota, wpływy z subskrypcji mają służyć głównie rozwijaniu obciążonej infrastruktury technicznej i finansowaniu dalszych badań nad AI. Opłacający abonament mogą liczyć na:

  • szybsze odpowiedzi;
  • priorytetowy dostęp do nowych funkcji i poprawek;
  • stały dostęp do narzędzia, bez oczekiwania w kolejkach w godzinach szczytowego zainteresowania.

API ChatGPT dla programistów

Wiele firm zadeklarowało chęć zintegrowania swoich usług i narzędzi z chatbotem od OpenAI. Aby wykorzystać możliwości sztucznej inteligencji, specjaliści potrzebują dostępu do interfejsu programistycznego aplikacji (ang. Application Programming Interface, w skrócie API) ChatGPT. Co to oznacza z perspektywy wydatków? Przyszły dostęp do API najprawdopodobniej będzie płatny, eksperci i media z branży IT spodziewają się ceny znacznie wyższej niż 20-40 USD miesięcznie

ChatGPT – jak, gdzie porozmawiać z chatbotem?

ChatGPT jest dostępny pod adresem https://chat.openai.com/ – najpierw trzeba założyć konto (można też zalogować się za pośrednictwem swojego konta Google lub Microsoft), a następnie zweryfikować się za pomocą kodu przesłanego SMS-em na podany numer telefonu. Pozyskiwane w procesie rejestracji i weryfikacji dane mają służyć poprawie bezpieczeństwa. Po wszystkim pozostaje liczyć, że zasoby OpenAI pozwolą na sprawną obsługę licznych zapytań.

Czym jest ChatGPT? Odpowiedź AI

Skoro chatbot ma rzeczowo odpowiadać na pytania, tworzyć przydatne teksty i w pewnej mierze zastępować ludzi, warto mu dać szansę do autoprezentacji. Zadaliśmy proste pytanie – „ChatGPT – co to jest?” (bez formy osobowej wobec sztucznej inteligencji) i poprosiliśmy o dłuższą wypowiedź. Poniższą odpowiedź wygenerowaną przez sztuczną inteligencję zamieszczamy bez żadnej korekty czy przeredagowywania:

ChatGPT to narzędzie umożliwiające tworzenie konwersacyjnych aplikacji chatbot do wspomagania wykonywania prac i wymiany informacji. Jest to jeden z najnowszych typów technologii sztucznej inteligencji (AI), który skupia się na automatyzacji procesów konwersacyjnych.

ChatGPT pozwala programistom tworzyć interaktywne aplikacje chatbot, które mogą wykonywać określone zadania w postaci konwersacji z użytkownikiem.

Aplikacje chatbot wykorzystują technologię GPT-3, która analizuje i przetwarza naturalne zapytania użytkownika, aby udzielić odpowiedzi i wykonać polecenie. GPT-3 to model sztucznej inteligencji, który może przetwarzać naturalny język i tworzyć własne odpowiedzi na podstawie wcześniejszych danych. ChatGPT oferuje również funkcje takie jak zarządzanie kontekstem, wybieranie odpowiedzi, tworzenie struktury odpowiedzi, zapisywanie danych i wiele innych.

ChatGPT może być stosowany w wielu różnych aplikacjach, w tym w przypadku usług klienta, handlu, bankowości, technologii medycznych i wielu innych. Może być wykorzystywany do wspomagania procesów decyzyjnych, wtyczek do narzędzi, aplikacji mobilnych, przetwarzania języka naturalnego i wielu innych zastosowań.

ChatGPT może być również używany do tworzenia aplikacji chatbot, które pomagają użytkownikom w wykonywaniu codziennych zadań, w tym w wyszukiwaniu informacji, wykonywaniu zadań i wspomaganiu procesów decyzyjnych. ChatGPT zapewnia szybki i responsywny interfejs, dzięki czemu aplikacje chatbot są wygodne w użyciu i skuteczne w wykonywaniu zadań.

ChatGPT jest niezwykle przydatny dla firm, które chcą automatyzować swoje procesy biznesowe. Może on być wykorzystywany do wykonywania rutynowych zadań, w tym wystawiania faktur, wysyłania zamówień, przetwarzania płatności i innych zadań.

Aplikacje ChatGPT mogą również być wykorzystywane do tworzenia interaktywnych konwersacji w celu wspomagania procesów decyzyjnych, wybierania produktów i usług, tworzenia wirtualnych asystentów do wspomagania klientów, a nawet do tworzenia systemów kontroli dostępu. ChatGPT może również być wykorzystywany do tworzenia aplikacji, które służą do przetwarzania naturalnego języka i wykonywania poleceń.

ChatGPT jest zdecydowanie przydatnym narzędziem do automatyzacji wielu procesów biznesowych. Jest to przydatne narzędzie dla programistów, którzy chcą tworzyć interaktywne aplikacje chatbot, które mogą wykonywać polecenia i wspomagać procesy decyzyjne. ChatGPT oferuje użytkownikom szybki, responsywny interfejs, który pozwala na tworzenie aplikacji chatbot i wykonywanie wielu różnych zadań oraz przetwarzanie naturalnego języka.

Podsumowanie informacji o ChacieGPT. Prognozy na przyszłość

Jak widać powyżej, nie wszystkie zamieszczone powyżej informacje zgadzają się ze stanem faktycznym. Wystarczy zwrócić uwagę na fragment o wysyłaniu zamówień. Podobnie do większości narzędzi, usługa ma zarówno zalety, jak i wady. Inne koncerny z branży – m.in. Google, Meta czy chińskie Baidu – albo już mają takie narzędzia, albo właśnie intensywnie pracują nad rozwiązaniami podobnymi do ChatGPT. Co to jest Google Bard? W skrócie – czatbot wykorzystujący technologię sztucznej inteligencji LaMDA — plus zamiast modelu GPT.

Nie wszystkie firmy, które dysponują technologią porównywalną do OpenAI, mają zamiar tworzyć dzięki niej ogólnodostępne narzędziach – a przynajmniej tak deklarują. Twórcy ChatGPT zapowiedzieli (albo już wdrożyli) rozwiązania, które mają identyfikować treści wygenerowane przez AI. Ma to zapobiec plagiatom czy tworzeniu tekstów do negatywnych praktyk oraz przestępstw internetowych (spam, scam). Jednak sami przyznają, że ów „detektor” potrzebuje jeszcze wielu udoskonaleń.

Archiwum: luty 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak ułatwić sobie pracę zdalną? Ciekawe porady

Następny artykuł
Nowoczesne technologie w rolnictwie

Nowoczesne technologie w rolnictwie

Zobacz też