Jak otworzyć plik ODT? Sprawdź prostą instrukcję!

Znalazłeś w sieci plik z dokumentem, chcesz go otworzyć, licząc, że będzie miał popularne rozszerzenie DOC, a okazuje się, że zamiast niego jest to ODT i nie wiesz, jak go uruchomić? Sprawdź nasz sposób na to, jak otworzyć plik ODT!
Jak otworzyć plik ODT

Choć pakiet Microsoft Office i tworzony przez niego format DOC i DOCX cieszą się niemalejącą popularnością, to wciąż powstają nowe alternatywy i pojawiają się coraz nowsze formaty, które mogą sprawiać problemy. Jednym z takich jest format ODT. Skoro tu jesteś, to najpewniej nie wiesz, jak otworzyć plik odt. Podpowiemy ci, jak to zrobić!

Czym jest plik ODT?

Plik ODT to nic innego, jak dokument tekstowy, który został stworzony przy użyciu programów takich jak Apache OpenOffice Writer i LibreOffice Writer. Są to edytory tekstu, które śmiało można porównać z płatnym pakietem Microsoft Word. Są nawet znacznie lepsze, ponieważ mają darmową licencję, a ponadto pozwalają na łatwe i bezproblemowe przesyłanie danych z jednego systemu operacyjnego na drugi. 

Jak otworzyć plik ODT szybko i sprawnie?

To bardzo proste! Wystarczy, że pobierzesz odpowiednią aplikację na swoje urządzenie. Zazwyczaj to właśnie jej brak jest powodem, dla którego nie możesz otworzyć pliku ODT. Wybierz jeden program z poniższej listy i nie zastanawiaj się dłużej, jak otworzyć plik ODT! Możesz zainstalować np.:

  • OpenOffice.org;
  • LibreOffice;
  • Microsoft Word;
  • WordPerfect Office;
  • AbiWord.

Po pobraniu pliku zainicjuj instalację w systemie, dzięki czemu pliki ODT będą automatycznie się otwierały przy pomocy zainstalowanego oprogramowania. 

Masz odpowiednią aplikację, a pliki ODT nadal się nie otwierają?

Jak otworzyć plik ODT, mając zainstalowany niezbędny program? Powinno odbywać się to automatycznie, lecz czasem aplikacja nie jest skojarzona z tym typem pliku, przez co nawet mając potrzebną aplikację, nie możesz otworzyć pliku ODT.  W tym celu należy wejść w menu podręczne pliku (za pomocą prawego przycisku myszki) i wybrać ,,Otwórz za pomocą”. W efekcie pojawią się zalecane programy, które umożliwiają otwieranie plików ODT. Wybierz ten odpowiedni i zaznacz ,,Zawsze używaj wybranego programu do otwierania tego typu plików”.

Dowiedziałeś się już, jak otworzyć plik ODT. Mamy nadzieję, że ten nieczęsto spotykany typ pliku już nigdy nie będzie sprawiał ci żadnych problemów, dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi.

Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Jak otworzyć plik ISO

Jak otworzyć plik ISO? Zobacz prosty sposób!

Następny artykuł
jak usunąć znajomych z fb

Jak usunąć znajomych z FB? Poradnik i instrukcja zablokowania i usunięcia kogoś znajomego z Facebooka

Zobacz też