Białe certyfikaty energetyczne – podpowiadamy, jak je uzyskać!

Transformacja energetyczna wyznacza kierunek rozwoju współczesnej gospodarki. Firmy, które decydują się na dokonanie inwestycji w tym zakresie, odnoszą korzyści na wielu polach. Duże zyski przynoszą także Białe certyfikaty, które można uzyskać m.in. w przypadku osiągnięcia określonych oszczędności energetycznych w wyniku realizacji konkretnych zadań w zakresie zwiększania efektywności.

Białe certyfikaty energetyczne: czym są?

Polityka klimatyczna odgrywa niezwykle ważną rolę także w życiu ekonomicznym. Co oczywiste, w znacznym stopniu ciężar odpowiedzialności za realizację jej postulatów spoczywa na przedsiębiorstwach. Istnieje jednak wiele rozwiązań zachęcających ich do inwestycji w tym obszarze. Jednym z nich są właśnie Białe certyfikaty.

Białe certyfikaty energetyczne, znane również jako świadectwa efektywności energetycznej, to dokumenty potwierdzające osiągnięcie określonych oszczędności energii dzięki realizacji działań zwiększających efektywność energetyczną. Są one elementem polityki energetycznej mającym na celu promowanie oszczędzania energii oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych poprzez zachęcanie do inwestycji w technologie zwiększające efektywność energetyczną.

Jak uzyskać Biały certyfikat?

Za wydawanie certyfikatów w Polsce odpowiada Urząd Regulacji Energetyki. Aby uzyskać dokument, konieczne jest wobec tego złożenie odpowiedniego wniosku wraz z rozbudowaną dokumentacją, w tym również audytem efektywności energetycznej. Co wyjątkowo ważne: wniosek należy złożyć przed przystąpieniem do modernizacji.

Oczywiście konieczne jest również osiągnięcie celów zgodnych z Ustawą o efektywności energetycznej. W tym celu natomiast trzeba zrealizować przedsięwzięcia związane na przykład z modernizacją lub wymianą urządzeń i instalacji, izolacją instalacji czy odzyskiwaniem energii. Kompleksową pomoc w uzyskaniu Białego certyfikatu oferują eksperci renomowanej marki BOSCH

Oczywiście przede wszystkim zajmą się doborem i implementacją rozwiązań, które pomogą zwiększyć efektywność energetyczną Twojego przedsiębiorstwa. Okażą także wsparcie w procedurach formalnych, pomagając uzyskać świadectwo efektywności energetycznej, czyli również środki na kolejne inwestycje.

Dlaczego warto uzyskać Biały certyfikat?

Białe certyfikaty to rzecz jasna kluczowe dokumenty z perspektywy wizerunku firmy. Świadczą o tym, że inwestujesz w niezwykle ważny obszar i tym samym przyczyniasz się do poprawy kondycji planety. Jednak to nie wszystko. Białe certyfikaty mogą podlegać sprzedaży na Towarowej Giełdzie Energii. Są znakomitą inwestycją, bo cieszą się dużym i wciąż rosnącym zainteresowaniem innych podmiotów, a to rzecz jasna oznacza, że ich wartość rośnie. Modernizacja energetyczna przedsiębiorstwa może więc stać się świetną lokatą kapitału i źródłem funduszy, które można inwestować w kolejne projekty zwiększające potencjał energetyczny firmy.

Kto może uzyskać Biały certyfikat?

Białe certyfikaty energetyczne mogą uzyskiwać różnorodne podmioty, które wdrażają projekty poprawiające efektywność energetyczną. Obejmuje to zarówno podmioty prywatne, jak i publiczne. Kluczową rolę odgrywa rzecz jasna spełnienie warunków ujętych w ustawie i realizacja przedsięwzięć, które umożliwią uzyskanie oszczędności na poziomie 10 ton oleju ekwiwalentnego. Konieczne jest także uzyskanie weryfikacji Prezesa URE. 

Jest to oczywiście opcja dostępna dla przedsiębiorstw. Jeżeli zastanawiasz się nad inwestycjami w obszarze efektywności energetycznej Twojej firmy, warto uwzględnić w szacunkach zyski, jakie przyniosą Ci białe certyfikaty.

Treść promocyjna

Archiwum: kwiecień 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Czym kierować się podczas wyboru kancelarii prawnej?

Następny artykuł
ręka wskazująca element na monitorze

Czym zajmuje się Software House, jakie usługi świadczy?

Zobacz też