W jakich branżach brakuje najwięcej pracowników?

Mając świadomość, w jakich sektorach brakuje pracowników, potencjalni kandydaci zyskują większe możliwości wyboru zawodu zapewniającego atrakcyjne wynagrodzenie. Z kolei dla przedsiębiorców jest to okazja do oceny, czy ich pomysł na biznes ma potencjał, biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność kandydatów z danej branży. Sprawdź, jakie zawody są uznawane za deficytowe w 2024 roku.

Zawody deficytowe, czyli jakie?

Zawody deficytowe to takie, dla których w danym kraju lub obszarze brakuje wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników. Oznacza to, że istnieją braki w kadrach zawodowych, co przejawia się w niedostatecznej liczbie kandydatów do zaspokojenia obecnych potrzeb rynku pracy. Ta sytuacja może skutkować wyzwaniami dla pracodawców, którzy mają problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników.

Źródłem informacji dotyczących braku potencjalnych kandydatów w zakresie konkretnych stanowisk jest Barometr Zawodów, który powstał na zlecenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Zgodnie ze swoją nazwą, lista najbardziej deficytowych profesji według Barometru Zawodów ma na celu dostarczenie informacji uczestnikom rynku pracy – zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom – o obecnych tendencjach na rynku zatrudnienia.

Najbardziej deficytowe zawody w Polsce w 2024 roku

Prognozy Barometru Zawodów dla całego kraju na rok 2024 wskazują na aż 31 profesji, w których zauważalny jest brak dostępnego personelu. Jednym z wyraźnych symptomów tego zjawiska jest stale rosnąca liczba ofert pracy na platformach takich jak https://www.gowork.pl/, gdzie firmy publikują ogłoszenia, starając się przyciągnąć nowych pracowników. Mimo to, rynek pracy nadal zmaga się z niedoborem odpowiednio wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów.

Warto zauważyć, że w roku 2024 kluczowe kompetencje przyszłości są związane raczej z umiejętnościami twardymi. Brakuje bowiem specjalistów w sektorze budowlanym i produkcyjnym, takich jak spawacze, ślusarze, dekarze, cieśle, murarze i tynkarze, mechanicy, magazynierzy, robotnicy budowlani oraz pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie.

Z drugiej strony występują znaczne braki w kadrach medycznych. Najbardziej poszukiwani przez pracodawców są lekarze, fizjoterapeuci i masażyści, pielęgniarki i położne, jak również psycholodzy i psychoterapeuci. Większych trudności ze zdobyciem wartościowej pracy nie powinni mieć też przedstawiciele zawodów związanych z opieką i edukacją: nauczyciele wszystkich szczebli oraz opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych.

Ponadto na rynku występuje deficyt kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, mechaników pojazdów samochodowych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, monterów instalacji budowlanych, operatorów obrabiarek skrawających, a także elektryków, elektromechaników i elektromonterów.

W przypadku większości z tych zawodów deficyt specjalistów utrzymuje się już od dawna i nie wykazują one większej podatności na ewentualne zagrożenia ze strony Sztucznej Inteligencji.

Zawody deficytowe a możliwość przebranżowienia się 

Korzystając z informacji dostępnych w Barometrze Zawodów, możesz skutecznie planować swoją ścieżkę kariery, co pozwoli Ci szybko znaleźć atrakcyjną posadę.

W kontekście braków pracowników w różnych profesjach skutecznym podejściem może być tzw. rebranding osobisty, czyli przebranżowienie się. Warto rozważyć podjęcie kursu, studiów lub samokształcenia, które umożliwiają nabycie cennych umiejętności i otworzą drzwi do kariery w zupełnie nowej dziedzinie. Dzięki temu nie tylko zwiększysz swoje szanse na stabilne zatrudnienie, ale także otworzysz się na nowe możliwości związane z zarobkami i rozwojem zawodowym.

Materiał promocyjny

Archiwum: styczeń 2024
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Gadżety z logo – co zrobić, by nadruk był trwały?

Następny artykuł

Jak kontrakt serwisowy urządzeń Auto ID dba o rentowność i efektywność biznesu?

Zobacz też