Pozabankowa karta kredytowa – na czym polega to rozwiązanie?

mężczyzna z pieniędzmi w ręku

Karty kredytowe od kilku lat zyskują na popularności, ponieważ pozwalają zachować płynność finansową i – nieużywane – praktycznie nie generują kosztów. Jednak bankowe kryteria przyznawania kart są mocno anachroniczne, dlatego firmy pożyczkowe także już od jakiegoś czasu oferują karty kredytowe online.

Zalety jak we wszystkich produktach pozabankowych

Pozabankowe karty kredytowe dzielą z innymi produktami firm pożyczkowych trzy główne zalety. Przede wszystkim decyzja o przyznaniu kredytu jest podejmowana bardzo szybko. Często wystarczy kwadrans, kiedy banki potrafią przez tydzień rozpatrywać prosty wydawałoby się wniosek. 

Po drugie – karta kredytowa online może zostać wydana na oświadczenie, czyli przy minimalnej ilości wymaganych formalności. To zdecydowanie ułatwia jej uzyskanie, bo nie trzeba ani pracodawcy, ani ZUS-u prosić o żadne dodatkowe zaświadczenia. 

I po trzecie – pozabankowa karta kredytowa to produkt o wysokiej przyznawalności. To oczywiście nie oznacza, że każdy wniosek będzie rozpatrzony pozytywnie, ale raczej się nie zdarza, żeby pożyczkobiorca mający realną zdolność kredytową, dostał decyzję odmowną. Liczy się regularność dochodów, bardziej nawet od ich wysokości.

Sprawdź: Karta kredytowa czy debet?

Dlaczego karta kredytowa online, a nie inna forma finansowania?

Paradoksalnie największą zaletą karty kredytowej online jest to, że wcale nie trzeba z niej korzystać. Owszem, można zacząć korzystać z limitu zaraz po jej wydaniu (często nawet jeszcze zanim dotrze fizyczna karta, bo ta nie jest potrzebna do płatności internetowych), ale można też kartę po prostu mieć, a korzystać z niej wtedy, kiedy budżet się nie zepnie. To oznacza, że w praktyce ma się zawsze pewną kwotę pieniędzy, która niewykorzystywana nie generuje praktycznie żadnych kosztów, ewentualnie wiąże się z raczej symboliczną roczną opłatę za kartę.

Pozabankowa karta kredytowa pozwala też po prostu korzystać z taniego kredytu. Wiele z nich oferuje okresy bezodsetkowe, dość długi jest też minimalny okres spłaty – to 61 dni, a jeszcze niedawno było dwukrotnie mniej. To pozwala wydać pieniądze i zwrócić je bez napięcia, że termin spłaty przypada już niedługo. Mniej stresu to więcej czasu na spokojne i racjonalne planowanie budżetu.

No dobrze, ale czy to bezpieczne?

Wbrew temu, co mówią przeciwnicy kart kredytowych w ogóle – jest to bezpieczna forma finansowania. Ogólne zasady są w tym przypadku takie same, jak w każdym innym kredycie, jedyna różnica polega na tym, że tutaj pożyczka ma formę swego rodzaju „potencjału” i dopóki nie dokonasz zakupów, to tak naprawdę nie obciążasz swojego budżetu. 

Jeśli zaś chodzi o wiarygodność firm obsługujących te karty, to jest chyba nawet bezpieczniej niż w innych pożyczkach, bo formalnie operatorem będzie na przykład Visa lub Mastercard. Ci wystawcy nie pozwolą sobie na nawiązanie współpracy z podmiotem o wątpliwej reputacji, co stanowi dodatkowy – poza lekturą regulaminu i opinii o firmie pożyczkowej – stopień zabezpieczenia. 

Jedyne ryzyko wiąże się ze zbyt lekkim wydawaniem pieniędzy, ale przecież dokładnie to samo niebezpieczeństwo pojawia się przy absolutnie każdym kredycie lub pożyczce.

Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jaki dysk ssd do laptopa

Jaki dysk SSD do laptopa wybrać?

Następny artykuł
weryfikacja nazwy użytkownika nieudana

Weryfikacja nazwy użytkownika nieudana w Minecraft – co to oznacza?

Zobacz też