Praca programisty – jak szybko zdobyć doświadczenie?

Wszyscy wiedzą, że programiści doskonale zarabiają – jednak tak naprawdę na wysokie pensje mogą liczyć jedynie te osoby, które mają ogromne umiejętności i duże doświadczenie. Znalezienie pierwszej pracy w IT jest dosyć trudne, a żeby otrzymać awans, trzeba ciągle się rozwijać i poszerzać kwalifikacje. Jak szybko zdobyć doświadczenie jako programista? Z jakich rozwiązań opłaca się skorzystać?

Programista na rynku pracy – co jest najważniejsze?

Polska branża IT rozwija się w szybkim tempie, a na rynku pracy co roku pojawiają się tysiące nowych programistów. Większość z nich nie może liczyć na zatrudnienie od ręki – nie tylko ze względu na dużą konkurencję, ale też wymagania pracodawców. Zapoznając się przykładowo z ofertami na stronie https://www.gowork.pl/praca/programista;st/bialystok;l, można dowiedzieć się, że większość firm szuka osób z określoną wiedzą, czyli midów i seniorów. Ofert dla juniorów jest raczej niewiele, a w przypadku wielu z nich jest niezbędne podstawowe doświadczenie.

To właśnie doświadczenie jest kluczowe w przypadku programistów, choć w praktyce równie istotne są praktyczne umiejętności. Niestety pracodawcy w większości przypadków nie mają czasu lub możliwości, aby je zweryfikować – stąd rekruterzy najczęściej kierują się dotychczasowym doświadczeniem. Najlepszym sposobem na zaprezentowanie się z dobrej strony jest przygotowanie portfolio, które uzupełni twoje CV. Umieść w nim swoje najlepsze projekty i pokaż, że świetnie radzisz sobie z programowaniem. Poza tym często oferty dla programisty wymagają przedstawienia takiego zestawienia wcześniejszych prac – nawet jeśli były one wykonywane bardziej hobbystycznie.

Jak zdobyć doświadczenie jako programista?

Zastanawiasz się, jak zdobyć doświadczenie jako programista, ale nie wiesz, jak dalej rozwijać swoją karierę? A może dopiero wkraczasz na rynek pracy, ale żadna firma z sektora IT nie chce Cię przyjąć? Oto cztery sposoby, które pozwolą Ci zdobyć doświadczenie i zachwycić pracodawców.

Kursy dla początkujących programistów

W internecie znajdziesz setki ofert kursów dla początkujących programistów. Szkolenia dla zaawansowanych są znacznie rzadsze, ale też można na nie natrafić. Zasadniczo nauka programowania w ramach kursów jest dobrym pomysłem, choć warto zachować zdrowy sceptycyzm. Nie wierz w zapewnienia, że w ciągu kilku miesięcy nauczysz się programowania od podstaw – to zdecydowanie za krótko, a po zakończeniu szkolenia wcale nie masz gwarancji znalezienia pracy. Co więcej, niektórzy pracodawcy sceptycznie podchodzą do osób po kursach programowania i preferują programistów z wykształceniem kierunkowym. Informacje na temat wymagań względem kandydatów można znaleźć m.in. na stronie GoWork.

Mentoring dla programistów

Niektóre firmy prowadzą programy mentoringu dla programistów. Zazwyczaj polegają one na pracy pod okiem doświadczonych programistów, którzy odpowiadają na pytania oraz pomagają rozwiązywać problemy. To świetna okazja na wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce. Niestety mentoring w IT jest rzadki, głównie ze względu na wysokie koszty pracy doświadczonego seniora.

Własne programy i aplikacje

Choć doświadczenie ma ogromne znaczenie w IT, to rekruterzy coraz większą uwagę zwracają na praktyczne umiejętności. To właśnie dlatego programiści często przygotowują portfolio, w którym umieszczają swoje projekty. Jeśli nie masz się czym pochwalić, to możesz spróbować przygotować własny program lub aplikację. Udostępnij ją bezpłatnie w internecie – dobrze zrobić to w takim miejscu, żeby każdy mógł mieć do niej dostęp.

Kod aplikacji nie musi być idealny, ale postaraj się go dopracować na tyle, na ile potrafisz. Jeśli masz więcej czasu, stwórz kilka różnych projektów, choć znacznie lepiej jest postawić wszystko na jedną kartę i zdecydować się na jeden, duży program. Im większe wyzwanie stoi przed tobą, tym większa szansa, że wysiłek zaprocentuje podczas rekrutacji!

Staż lub bezpłatny wolontariat

W ostateczności możesz wybrać się na staż w firmie IT lub na bezpłatny wolontariat, np. w fundacji lub organizacji pozarządowej. Nie jest to dobre rozwiązanie dla każdego, szczególnie ze względu na niższe wynagrodzenie (lub jego brak), ale przynajmniej zdobędziesz cenne doświadczenie. Wpisując do CV staż lub wolontariat, opisz pokrótce zakres wykonywanych obowiązków i wyjaśnij, na czym dokładnie polegała twoja praca.

Treść promocyjna.

Archiwum: czerwiec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak otworzyć plik vob

Jak otworzyć plik VOB – proste instrukcje dla każdego użytkownika

Następny artykuł

Szybka gotówka na nowy komputer – jak ją pozyskać?

Zobacz też