Specjaliści ds. sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja ostatnio sporo namieszała nie tylko w świecie IT, ale także poza nim. Zarówno uczenie maszynowe (ML), jak i sztuczna inteligencja (SI) mają duży wpływ na współczesny świat. Coraz częściej poszukiwani są specjaliści, którzy potrafią opracować i wdrożyć zaawansowane algorytmy i przyczynić się do rozwoju tych technologii. Tacy eksperci są nie tylko potrzebni w samej branży IT, ale też w innych, w których firmy chcą wdrożyć automatyzację w celu oszczędności czasu i zasobów.
Programiści
Programiści to od lat jedni z najbardziej poszukiwanych ekspertów z branży IT. Odpowiadają oni za projektowanie i rozwój aplikacji, oprogramowania i systemów informatycznych. Testują je i wdrażają rozwiązania, które mają na celu ich ulepszenie. Podstawą do podjęcia tej pracy jest znajomość języków programowania, a także narzędzi programistycznych. Choć pracodawcy często preferują kandydatów z wykształceniem wyższym, to coraz częściej wybierane są osoby bez edukacji kierunkowej.
Specjaliści ds. bezpieczeństwa informatycznego
Przepływ informacji jest w dzisiejszych czasach bardzo sprawny. Dane przechowywane są w chmurze i dostęp do nich jest ułatwiony. Niestety z tego względu istnieje też wiele różnych zagrożeń dla tych danych. Cyberataki są coraz częstsze, dlatego specjaliści ds. bezpieczeństwa są bardzo pożądani i poszukiwani przez różne firmy. Ich rolą jest analiza potencjalnych zagrożeń i ich eliminacja. Zajmują się oni także zwiększaniem bezpieczeństwa infrastruktury i systemów przed atakami. Tacy specjaliści są w szczególności ważni w branżach związanych z finansami czy zdrowiem, ale także potrzebni w firmach, w których na co dzień posługuje się wrażliwymi danymi.
Analitycy danych
Analitycy danych, jak sama nazwa wskazuje, zbierają dane i analizują je, a następnie interpretują. Wszystko po to, aby wyciągnąć z nich cenne informacje i doradzić, jak kierować biznesem. Analiza danych pozwala na zrozumienie zachowań klientów, trendów, sprawdzenie czy podjęte działania marketingowe były skuteczne, etc.
Analitycy danych pracują na różnych narzędziach i technologiach do analizy danych. Powinni oni też władać językami programowania, aby mogli przetwarzać dane i wizualizować je w sposób zrozumiały dla innych.
Scrum masterzy
Są to osoby odpowiadające za zarządzanie projektami informatycznymi. Odgrywają więc one ważną rolę, ponieważ zapewniają terminowe i zgodne z budżetem wdrożenie rozwiązań informatycznych. Bazują na metodyce Scrum, zapewniając odpowiednią alokację zasobów i nadzorując postęp prac.
Jak zdobyć dobrą pracę w IT?
Wybierz kierunek, który cię interesuje
Większość pracodawców wymaga od kandydatów dogłębnej wiedzy na temat IT. Właśnie dlatego w tej branży tak ważne jest odpowiednie wykształcenie. Obecnie możesz przebierać w ofertach różnych uniwersytetów i politechnik, które oferują wiele kierunków studiów z zakresu technologii informatycznych.
Dobre CV kluczem do sukcesu
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz na rynku pracy, czy też masz spore doświadczenie, ani od tego, o jaką pracę się ubiegasz, potrzebujesz dobrze napisanego CV. Umieść w nim wszystkie kluczowe informacje o swoich kwalifikacjach, kompetencjach i wykształceniu. Pamiętaj, że o stanowisko może ubiegać się naprawdę sporo osób, a więc zadbaj o to, by twoje podanie się wyróżniało.
Aplikuj o pracę jak najszybciej
Im szybciej zaczniesz pracę, tym lepiej. Nie musi to być od razu praca na pełnym etacie. Wiele firm oferuje staże i praktyki, które są idealnym rozwiązaniem dla początkujących kandydatów. Dzięki nim możesz nie tylko zdobyć praktyczną wiedzę, ale też poznać osoby z branży, co może okazać się doskonałym krokiem do rozwoju twojej kariery.
Materiał promocyjny.