Najbardziej poszukiwane zawody w branży IT

Branża IT prężnie się rozwija. Wraz z postępem technologii pojawia się większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin. Istnieje kilka zawodów, które są szczególnie poszukiwane. Przeczytaj ten artykuł, aby odkryć kilka z nich.

Specjaliści ds. sztucznej inteligencji 

Sztuczna inteligencja ostatnio sporo namieszała nie tylko w świecie IT, ale także poza nim. Zarówno uczenie maszynowe (ML), jak i sztuczna inteligencja (SI) mają duży wpływ na współczesny świat. Coraz częściej poszukiwani są specjaliści, którzy potrafią opracować i wdrożyć zaawansowane algorytmy i przyczynić się do rozwoju tych technologii. Tacy eksperci są nie tylko potrzebni w samej branży IT, ale też w innych, w których firmy chcą wdrożyć automatyzację w celu oszczędności czasu i zasobów. 

Programiści 

Programiści to od lat jedni z najbardziej poszukiwanych ekspertów z branży IT. Odpowiadają oni za projektowanie i rozwój aplikacji, oprogramowania i systemów informatycznych. Testują je i wdrażają rozwiązania, które mają na celu ich ulepszenie. Podstawą do podjęcia tej pracy jest znajomość języków programowania, a także narzędzi programistycznych. Choć pracodawcy często preferują kandydatów z wykształceniem wyższym, to coraz częściej wybierane są osoby bez edukacji kierunkowej. 

Specjaliści ds. bezpieczeństwa informatycznego 

Przepływ informacji jest w dzisiejszych czasach bardzo sprawny. Dane przechowywane są w chmurze i dostęp do nich jest ułatwiony. Niestety z tego względu istnieje też wiele różnych zagrożeń dla tych danych. Cyberataki są coraz częstsze, dlatego specjaliści ds. bezpieczeństwa są bardzo pożądani i poszukiwani przez różne firmy. Ich rolą jest analiza potencjalnych zagrożeń i ich eliminacja. Zajmują się oni także zwiększaniem bezpieczeństwa infrastruktury i systemów przed atakami. Tacy specjaliści są w szczególności ważni w branżach związanych z finansami czy zdrowiem, ale także potrzebni w firmach, w których na co dzień posługuje się wrażliwymi danymi. 

Analitycy danych 

Analitycy danych, jak sama nazwa wskazuje, zbierają dane i analizują je, a następnie interpretują. Wszystko po to, aby wyciągnąć z nich cenne informacje i doradzić, jak kierować biznesem. Analiza danych pozwala na zrozumienie zachowań klientów, trendów, sprawdzenie czy podjęte działania marketingowe były skuteczne, etc. 

Analitycy danych pracują na różnych narzędziach i technologiach do analizy danych. Powinni oni też władać językami programowania, aby mogli przetwarzać dane i wizualizować je w sposób zrozumiały dla innych. 

Scrum masterzy 

Są to osoby odpowiadające za zarządzanie projektami informatycznymi. Odgrywają więc one ważną rolę, ponieważ zapewniają terminowe i zgodne z budżetem wdrożenie rozwiązań informatycznych. Bazują na metodyce Scrum, zapewniając odpowiednią alokację zasobów i nadzorując postęp prac.

Jak zdobyć dobrą pracę w IT? 

Wybierz kierunek, który cię interesuje 

Większość pracodawców wymaga od kandydatów dogłębnej wiedzy na temat IT. Właśnie dlatego w tej branży tak ważne jest odpowiednie wykształcenie. Obecnie możesz przebierać w ofertach różnych uniwersytetów i politechnik, które oferują wiele kierunków studiów z zakresu technologii informatycznych. 

Dobre CV kluczem do sukcesu 

Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz na rynku pracy, czy też masz spore doświadczenie, ani od tego, o jaką pracę się ubiegasz, potrzebujesz dobrze napisanego CV. Umieść w nim wszystkie kluczowe informacje o swoich kwalifikacjach, kompetencjach i wykształceniu. Pamiętaj, że o stanowisko może ubiegać się naprawdę sporo osób, a więc zadbaj o to, by twoje podanie się wyróżniało. 

Aplikuj o pracę jak najszybciej 

Im szybciej zaczniesz pracę, tym lepiej. Nie musi to być od razu praca na pełnym etacie. Wiele firm oferuje staże i praktyki, które są idealnym rozwiązaniem dla początkujących kandydatów. Dzięki nim możesz nie tylko zdobyć praktyczną wiedzę, ale też poznać osoby z branży, co może okazać się doskonałym krokiem do rozwoju twojej kariery.

Materiał promocyjny.

Archiwum: sierpień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Exe to Msi - Konwertuj pliki wykonywalne na instalatory Windows MSI

Exe to Msi - Konwertuj pliki wykonywalne na instalatory Windows MSI

Następny artykuł

Serwer DLNA: Twój Kompletny Przewodnik

Zobacz też