Na co zwrócić uwagę wybierając dysk zewnętrzny?

Brakuje Ci miejsca w pamięci komputera, a nie chcesz lub nie możesz dokupić dysku wewnętrznego? A może cenisz swobodę i zależy Ci na przenośnym magazynie z plikami? Jeśli tak, to rozważ dysk zewnętrzny! To proste i użyteczne urządzenie, na którym możesz wygodnie przechowywać cenne dane. Jak wybrać dysk zewnętrzny? Na co zwrócić uwagę, oceniając poszczególne modele?

Artykuł sponsorowany

Co to jest dysk zewnętrzny?

Dyski zewnętrzne to specjalny rodzaj dysków HDD oraz SSD, które można podłączyć do komputera za pomocą USB. Tradycyjne dyski wewnętrzne są umieszczanie w środku komputera – żeby je przenieść, trzeba je najpierw wymontować. Natomiast dyski zewnętrzne osłania specjalna obudowa, a dzięki wygodnemu interfejsowi USB można z nich korzystać właściwie wszędzie.

HDD czy SSD – co lepsze?

Istnieją dwa rodzaje dysków zewnętrznych: HDD oraz SSD. Dyski HDD wykorzystują głowice poruszające talerzami magnetycznymi, na których zapisywane są dane – charakterystyczny odgłos pracy dysku twardego to tak naprawdę dźwięk obracających się talerzy. Natomiast dyski SSD są wykonane w technologii półprzewodnikowej. Jest to pojemna pamięć flash, w której dane zapisywane są na pojedynczych kościach pamięci.

Oba rozwiązania mają wady i zalety. Dyski HDD są często tańsze i znacznie pojemniejsze, ale zapewniają wolniejsze tempo zapisu oraz odczytu danych. Ponadto częściej ulegają awariom. Natomiast dyski SSD są często szybsze i pewniejsze, ale ich koszt jest dużo większy od HDD o analogicznej pojemności.

Dysk zewnętrzny – najważniejsze parametry techniczne

Brakuje Ci miejsca w pamięci komputera, a nie chcesz lub nie możesz dokupić dysku wewnętrznego? A może cenisz swobodę i zależy Ci na przenośnym magazynie z plikami? Jeśli tak, to wybierz dysk zewnętrzny! To proste i użyteczne urządzenie, na którym możesz wygodnie przechowywać cenne dane. Jak wybrać dysk zewnętrzny? Na co zwrócić uwagę, oceniając poszczególne modele?

Dysk jest dyskowi nierówny – porównując ze sobą konkretne modele zwróć uwagę na kilka kluczowych parametrów technicznych. Jakich? Oto one!

Pojemność – może dysk zewnętrzny LaCie Rugged Mini 4TB?

Im większa pojemność dysku, tym rzecz jasna lepiej. Dyski zewnętrzne HDD zapewniają z reguły od 1 TB do 8 TB miejsca na dane, a branżowym standardem są 4-terabajtowe modele takie jak np. niezastąpiony dysk zewnętrzny LaCie Rugged Mini 4TB. Jeśli chodzi o SSD, to ich pojemność waha się od 256 GB do 4 TB miejsca magazynowego.

Szybkość odczytu danych

W przypadku dysków HDD prędkość zależy od liczby obrotów na minutę (RPM). Zazwyczaj jest to 5400 RPM, ale w sprzedaży znajdziemy też szybsze modele osiągające 7200 RPM. Są one wolniejsze niż dyski SSD, które zapewniają odczyt danych w tempie od 500 MB/s do 8000 MB/s, w zależności od producenta i wykorzystanej technologii.

Rozmiar

W sprzedaży znajdziemy dwa rozmiary dysków zewnętrznych: 2,5 oraz 3,5 calowe. Te drugie są znacznie pojemniejsze, ale czasami wymagają dodatkowego źródła zasilania, a ich cena jest wyższa. Większy rozmiar i waga sprawiają, że dyski 3,5 calowe są mniej poręczne i trudniej jest je przenosić.

USB 3.0 czy USB 2.0?

Większość współczesnych dysków zewnętrznych posiada nowoczesny interfejs USB 3.0, który zapewnia kilkukrotnie szybszy transfer plików. W sprzedaży wciąż możemy znaleźć starsze modele bez tej technologii – należy ich unikać!

Jaki dysk zewnętrzny wybrać?

Dysk zewnętrzny zazwyczaj jest wykorzystywany jako magazyn danych takich jak zdjęcia, dokumenty czy filmy. W takiej sytuacji najważniejsze są dwie cechy: pojemność oraz niski poziom awaryjności. Dyski HDD zapewniają dużo miejsca na pliki, ale częściej się psują – a przynajmniej tak jest w teorii, bo w praktyce awaryjność HDD oraz SSD jest podobna, jeśli sprzęt jest rzadko wykorzystywany.

Wśród dysków zewnętrznych HDD warto zwrócić uwagę na LaCie Rugged Mini 2TB: https://www.komputronik.pl/product/236619/lacie-rugged-mini-2tb-pomaranczowo-srebrny-.html. To bardzo dobry, 2,5-calowy dysk zewnętrzny HDD, dostępny w trzech wersjach: 4 TB, 2 TB oraz 1 TB. Wyróżnia się optymalną ceną, interesującym wyglądem oraz niską awaryjnością. Polecają go zarówno użytkownicy, jak i eksperci.

Natomiast w przypadku dysków zewnętrznych SSD wybór jest jeszcze większy. Przykładowi zaufani producenci to Samsung, Sandisk oraz Kingston, Seagate, a inni też oferują porównywalną jakość sprzętu. Ceny są zauważalnie wyższe niż w przypadku HDD, ale mimo to wciąż warto rozważyć zakup dysku zewnętrznego SSD. Na magazynowaniu bezcennych plików nie powinno się oszczędzać!

Archiwum: marzec 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Nowoczesne technologie w rolnictwie

Nowoczesne technologie w rolnictwie

Następny artykuł

Jak wybrać program do faktur?

Zobacz też