Artykuł sponsorowany
Co to jest dysk zewnętrzny?
Dyski zewnętrzne to specjalny rodzaj dysków HDD oraz SSD, które można podłączyć do komputera za pomocą USB. Tradycyjne dyski wewnętrzne są umieszczanie w środku komputera – żeby je przenieść, trzeba je najpierw wymontować. Natomiast dyski zewnętrzne osłania specjalna obudowa, a dzięki wygodnemu interfejsowi USB można z nich korzystać właściwie wszędzie.
HDD czy SSD – co lepsze?
Istnieją dwa rodzaje dysków zewnętrznych: HDD oraz SSD. Dyski HDD wykorzystują głowice poruszające talerzami magnetycznymi, na których zapisywane są dane – charakterystyczny odgłos pracy dysku twardego to tak naprawdę dźwięk obracających się talerzy. Natomiast dyski SSD są wykonane w technologii półprzewodnikowej. Jest to pojemna pamięć flash, w której dane zapisywane są na pojedynczych kościach pamięci.
Oba rozwiązania mają wady i zalety. Dyski HDD są często tańsze i znacznie pojemniejsze, ale zapewniają wolniejsze tempo zapisu oraz odczytu danych. Ponadto częściej ulegają awariom. Natomiast dyski SSD są często szybsze i pewniejsze, ale ich koszt jest dużo większy od HDD o analogicznej pojemności.
Dysk zewnętrzny – najważniejsze parametry techniczne
Dysk jest dyskowi nierówny – porównując ze sobą konkretne modele zwróć uwagę na kilka kluczowych parametrów technicznych. Jakich? Oto one!
Pojemność – może dysk zewnętrzny LaCie Rugged Mini 4TB?
Im większa pojemność dysku, tym rzecz jasna lepiej. Dyski zewnętrzne HDD zapewniają z reguły od 1 TB do 8 TB miejsca na dane, a branżowym standardem są 4-terabajtowe modele takie jak np. niezastąpiony dysk zewnętrzny LaCie Rugged Mini 4TB. Jeśli chodzi o SSD, to ich pojemność waha się od 256 GB do 4 TB miejsca magazynowego.
Szybkość odczytu danych
W przypadku dysków HDD prędkość zależy od liczby obrotów na minutę (RPM). Zazwyczaj jest to 5400 RPM, ale w sprzedaży znajdziemy też szybsze modele osiągające 7200 RPM. Są one wolniejsze niż dyski SSD, które zapewniają odczyt danych w tempie od 500 MB/s do 8000 MB/s, w zależności od producenta i wykorzystanej technologii.
Rozmiar
W sprzedaży znajdziemy dwa rozmiary dysków zewnętrznych: 2,5 oraz 3,5 calowe. Te drugie są znacznie pojemniejsze, ale czasami wymagają dodatkowego źródła zasilania, a ich cena jest wyższa. Większy rozmiar i waga sprawiają, że dyski 3,5 calowe są mniej poręczne i trudniej jest je przenosić.
USB 3.0 czy USB 2.0?
Większość współczesnych dysków zewnętrznych posiada nowoczesny interfejs USB 3.0, który zapewnia kilkukrotnie szybszy transfer plików. W sprzedaży wciąż możemy znaleźć starsze modele bez tej technologii – należy ich unikać!
Jaki dysk zewnętrzny wybrać?
Dysk zewnętrzny zazwyczaj jest wykorzystywany jako magazyn danych takich jak zdjęcia, dokumenty czy filmy. W takiej sytuacji najważniejsze są dwie cechy: pojemność oraz niski poziom awaryjności. Dyski HDD zapewniają dużo miejsca na pliki, ale częściej się psują – a przynajmniej tak jest w teorii, bo w praktyce awaryjność HDD oraz SSD jest podobna, jeśli sprzęt jest rzadko wykorzystywany.
Wśród dysków zewnętrznych HDD warto zwrócić uwagę na LaCie Rugged Mini 2TB: https://www.komputronik.pl/product/236619/lacie-rugged-mini-2tb-pomaranczowo-srebrny-.html. To bardzo dobry, 2,5-calowy dysk zewnętrzny HDD, dostępny w trzech wersjach: 4 TB, 2 TB oraz 1 TB. Wyróżnia się optymalną ceną, interesującym wyglądem oraz niską awaryjnością. Polecają go zarówno użytkownicy, jak i eksperci.
Natomiast w przypadku dysków zewnętrznych SSD wybór jest jeszcze większy. Przykładowi zaufani producenci to Samsung, Sandisk oraz Kingston, Seagate, a inni też oferują porównywalną jakość sprzętu. Ceny są zauważalnie wyższe niż w przypadku HDD, ale mimo to wciąż warto rozważyć zakup dysku zewnętrznego SSD. Na magazynowaniu bezcennych plików nie powinno się oszczędzać!