Co powinien mieć laptop dla grafika?

Posiadanie talentu twórczego i estetycznego smaku sprawia, że ludzie decydują się zostać grafikami komputerowymi. Nic w tym dziwnego – to popularny i dobrze płatny zawód, do podjęcia którego nie trzeba mieć studiów, a jedynie ukończyć kursy, jak również wejść w posiadanie laptopa dla grafika. Tylko jaki powinien on być? Czas się dowiedzieć.

Wydajność na pierwszym planie

Najistotniejszym aspektem laptopów dla grafika jest ich wydajność. Muszą to być szybkie i mocne maszyny, bo programy, z którymi przyjdzie się zmierzyć twórcy, mają spory apetyt na zasoby systemowe.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na procesor, który po pierwsze powinien należeć do możliwie najnowszej generacji (11 i nowsza), po drugie musi to być jednostka z wysokiej półki, np. Intel Core i7 lub AMD Ryzen 7.  Patrz też na liczbę rdzeni (4 i więcej), bo to w nich przetwarzane są obrazy i animacje z którymi pracujesz.

Do obsługi programów graficznych niezbędne są również (a może przede wszystkim) karty graficzne: NVIDIA GeForce RTX lub AMD Radeon RX. Te pierwsze są droższe, mają jednak większą moc obliczeniową. Te drugie oferują niższy potencjał, rekompensują to jednak ceną, która jest bardziej przystępna.

Zwróć także uwagę na ilość pamięci RAM w laptopie dla grafika. Nie powinna ona liczyć mniej niż 16 GB. Taka ilość pozwoli urządzeniu płynnie obchodzić się z procesami stanowiącymi niewidoczną otoczkę pracy graficznej. W kwestii dysku stawiaj na nośniki SSD – superszybkie o pojemności 1 TB, bo tym sposobem nie będzie trzeba czyścić dysku ze starych projektów.

Stabilność pracy laptopa graficznego

Nietrudno doprowadzić podzespoły do wrzenia, kiedy pracujesz z ciężkimi projektami – skomplikowanymi, obszernymi, zajmującymi dużo miejsca na dysku. Poza tym częste i długotrwałe funkcjonowanie w warunkach wysokich temperatur skraca żywotność komponentów, tak więc i laptop posłuży Ci krócej – tego z pewnością nie chcesz.

Dlatego tak ważne jest, żeby laptop dla grafika miał rozbudowany układ chłodzenia. Rozbudowany to znaczy składający się z dwóch odrębnych wentylatorów – jednego dla procesora, drugiego dla karty graficznej. Konstrukcja samego notebooka również powinna być dość możliwie wysoka (w granicach 2 cm). W środku nie może także zabraknąć aluminiowych żeber radiatora, które podnoszą skuteczność chłodzenia.

Niezbędne wsparcie zapewniają też otwory wentylacyjne rozmieszczone na krawędziach. Te ulokowane od spodu zasysają chłodne powietrze z otoczenia. Boczne służą do wyrzucania ciepła poza obudowę, jak najdalej od laptopa.

Takie rozwiązania znajdziesz w laptopach wielu producentów. Do tego grona zalicza się m.in. sprzęt ASUS ProArt Studio i ASUS ROG Flow, jak również masywne laptopy ASUS ROG Strix. Nie można rzecz jasna pominąć MacBooków Apple czy MSI Creator, MSI Aplha, MSI Cyborg.

Wyświetlacz jest kluczowy dla jakości projektów

Z projektami będziesz pracować na wyświetlaczu laptopa. Ta część tworzy przestrzeń roboczą, wyświetlając interfejsy graficzne, jak i same kreacje. W tym miejscu wyżywasz się kreatywnie, lecz w tym miejscu powstaje też coś, co ma przekonać klienta do Ciebie i sprawić, że nie zechce poprzestać na jednym projekcie.

Istotne są zatem parametry ekranu laptopa dla grafika. Zaliczają się do nich:

  • Rozdzielczość – Full HD to absolutne minimum, choć lepiej celować w 2K lub wyższą.
  • Przekątna – skoro pracujesz tylko na laptopie, wyświetlacz niech ma przynajmniej 15,6 cala.
  • Paleta barw – przynajmniej 100% sRGB, ale w bardziej zaawansowanych pracach lepiej sprawdzają się palety Adobe RGB oraz DCI-P3 (również z pokryciem 100%).
  • Jasność matrycy – do pracy graficznej powinna ona liczyć chociaż 400 nitów.
  • Typ matrycy – grafik powinien korzystać z matryc IPS lub OLED, one są najbardziej zaawansowane.
  • Kontrast statyczny – im wyższy, tym lepszy, przy czym optymalny poziom to 1000:1.

Bogaty wybór laptopów dla grafików znajdziesz w sklepie internetowym TechLord.

Treść promocyjna

Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Pozycjonowanie stron w Białymstoku - jakie korzyści niesie ze sobą ta strategia marketingowa?

Następny artykuł

Technologie produkcji roślin uprawnych

Zobacz też