Inwentaryzacja sprzętu komputerowego – czym jest?
Podobnie, jak w przypadku towaru czy każdego sprzętu, jaki wykorzystujemy do codziennej pracy, regularne sprawdzanie i dbanie o nasz zapas laptopów, komputerów i części zapasowych to konieczność, aby móc funkcjonować płynnie jako firma. Inwentaryzacja zasobów IT jest procesem, który pozwoli nam na śledzenie, gdzie nasze firmowe komputery i laptopy aktualnie się znajdują, w jakim są stanie, które jednostki wymagają serwisu i wiele więcej. Jeżeli mamy wiele sprzętu w pracy, wykonywanie tego zadania samodzielnie może być trudne. Dlatego warto zainwestować w system, który będzie pilnował naszych zasobów za nas. Taka procedura często określana jest mianem IT management.
Dlaczego regularna inwentaryzacja sprzętu jest ważna?
Aby inwentaryzacja sprzętu komputerowego była skuteczna, musimy przeprowadzać ją z określoną częstotliwością. Tak, jak sklepy wykonują inwentaryzację towaru raz w roku, tak i my powinniśmy poświęcić na to co najmniej tyle samo czasu. Jeżeli sprzętu jest dużo, podróżuje on z naszymi pracownikami lub też jest niezbędny do płynnego działania firmy, inwentaryzację możemy przeprowadzać częściej, na przykład co pół roku czy kwartał. Dzięki temu zawsze będziemy w stanie zareagować w przypadku konieczności przeprowadzenia serwisu, a jednocześnie pozwoli nam to zwiększyć odpowiedzialność pracowników za powierzone im laptopy, komputery i inne urządzenia. Ewidencja sprzętu komputerowego jest dobra także ze względu na konieczność wymiany lup upgrade’u poszczególnych modeli, jakie wykorzystujemy na co dzień, dzięki czemu zawsze będziemy mieć najlepsze narzędzia do pracy.
Inwentaryzacja komputerów – jak często ją przeprowadzać?
Proces inwentaryzacji może chwilę trwać, szczególnie jeżeli dbamy o dużą firmę. Z tego powodu warto włączać go do naszego kalendarza zadań, tak abyśmy zawsze mieli czas na sprawdzenie wyników podawanych przez system. Częstotliwość, z jaką wykonujemy inwentaryzację sprzętu komputerowego, zwykle zależy od ilości jednostek, ich przeznaczenia w firmie, a także tego, czy pracownicy noszą sprzęt ze sobą (na przykład zabierają do pracy w domu lub w delegację) czy też nie. Absolutnym minimum powinna być inwentaryzacja rokroczna, jednak nie wahajmy się zwiększyć jej częstotliwości, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Treść promocyjna