Jak wyłączyć tryb Incognito w Google Chrome? Jak przeglądać Internet bezpiecznie?

Jak wyłączyć tryb incognito na stałe? Czy warto korzystać z trybu przeglądania prywatnego na komputerze osobistym? Sprawdź w naszym artykule.
jak wyłączyć tryb incognito

Dowiedz się, jak wykorzystać wiersz poleceń w przypadku wyłączenia trybu prywatnego. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jak wyłączyć tryb incognito na stałe, przeczytaj poniższy artykuł!

Ten artykuł jest owocem współpracy naszej redakcji z portalem internetowym topinternet.pl

Tryb incognito — co to jest?

Tryb incognito jest funkcją dostępną w większości najpopularniejszych przeglądarek zarówno na systemie operacyjnym Windows, jak i na macOS oraz urządzeniach mobilnych. Funkcja ta nazywana jest również trybem prywatnym, dzięki czemu użytkownik może działać bardziej anonimowo. W jej efekcie na dysku komputera lub w pamięci telefonu komórkowego nie są zapisywane żadne pliki cookies, historię przeglądania witryn internetowych, dane logowania czy informacje związane z formularzami na stronach internetowych. To również skuteczne narzędzie do ochrony przed uporczywymi reklamami i śledzeniem przez marketingowców twoich preferencji. Tryb przeglądania prywatnego w przeglądarce został pierwszy raz udostępniony na Mac Safari 2.0 w 2005 roku. W prosty sposób możesz włączyć tryb incognito w systemie Windows i w innych. Co więcej, w trybie prywatnym możesz zauważyć zmiany wizualne, na przykład często może wyświetlić ci się symbol szpiega lub pojawi się komunikat, że działasz w trybie incognito.

Zastosowanie trybu incognito

Tryb prywatny ma tak naprawdę wiele zastosowań. W głównej mierze możesz użyć go do zwiększenia swojej prywatności w Internecie. Dzięki niemu osoby, które korzystają z tego samego urządzenia nie dowiedzą się, na jakich stronach internetowych przebywasz. Jeśli korzystasz z komputera wraz z innymi użytkownikami, rozważ używanie trybu incognito.

Tryb incognito umożliwia również inne czynności przydatne w codziennym funkcjonowaniu. W ten sposób możesz zablokować zapisywanie haseł i twoich danych na publicznych urządzeniach. Używając komputera, na przykład w bibliotece, powinieneś szczególnie dbać o swoje dane. Z tego powodu często użytkownicy czyszczą historię w komputerze z systemem Windows oraz korzystają z funkcji uruchom ponownie komputer. Tryb prywatny sprawia, że nie muszą martwić się uruchamianiem urządzenia na nowo oraz ręcznym usuwaniem historii.

Bardziej prozaicznym zastosowaniem tej funkcji przeglądarek jest ukrycie przed bliskimi śladów działania w historii. W tym celu możesz włączyć przeglądanie prywatne i szukać, na przykład prezentu urodzinowego lub pomysłu na wyjazd niespodziankę dla bliskich. To przydatne, ponieważ reklamodawcy i marketingowcy zbierają dane o twoich wyszukiwaniach nawet po usunięciu historii.

Tryb incognito w przeglądarce Google Chrome

Uruchomienie trybu przeglądania prywatnego jest różne w zależności od użytej przeglądarki. Tryb incognito w przeglądarce Chrome można uruchomić używając kombinacji klawiszy Ctrl + Shift + N oraz klikając w ikonę trzech kropek w prawym górnym rogu i wybranie opcji „Nowe okno incognito”.

Jak wyłączyć tryb incognito na komputerze za pomocą edytora rejestru?

W systemie Windows możesz wyłączyć tryb incognito na kilka sposobów. Najprostszym rozwiązaniem jest kliknięcie krzyżyka lub zamknięcie okna poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy w ikonę przeglądarki na pasku zadań. Natomiast jeśli chcesz całkowicie wyłączyć tryb incognito w Chrome, możesz użyć edytora rejestru. W tym celu powinieneś w okienku Uruchamianie wpisać komendę regedit i potwierdzić enterem. Następnie udajcie się do klucza Chrome, czyli HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Google\Chrome. W tym miejscu musisz utworzyć nowe polecenie (32-bitowa wartość DWORD) i nadaj mu nazwę IncognitoModeAvailability i nadaj wartość 1. Po zakończeniu zamknij edytor rejestru i uruchom ponownie komputer.

Czy możesz włączyć tryb incognito na telefonie?

Przeglądanie prywatne możesz również uruchomić na telefonie komórkowym. Na Androidzie powinieneś kliknąć w trzy kropki i wybrać odpowiednią opcję. Na telefonach z systemem iOS oraz na iPad stuknij w dwa kwadraty i wybierz opcję Prywatne.

Jak przeglądać Internet bez pozostawiania po sobie śladów na urządzeniu?

Bezpieczeństwo w Internecie jest niezwykle ważnym aspektem dla każdego internauty. Z tego powodu powinieneś dbać o siłę swoich haseł, regularne tworzenie kopii zapasowej na dysku offline oraz wchodzenia tylko i wyłącznie na zaufane i sprawdzone strony internetowe. Co więcej, warto zainteresować się zwiększeniem anonimowości, na przykład poprzez ukrycie adresu IP komputera czy używanie VPN. Warto wiedzieć, że tryb incognito nie zapewni ci pełnej anonimowości, jednakże uchroni cię na lokalnym urządzeniu, a także zwiększy bezpieczeństwo twojego komputera osobistego. Pamiętaj jednak, że aktywność podczas przeglądania stron będzie widoczna dla administratora sieci, właścicieli przeglądanych stron oraz operatora internetu. Tryb prywatny nie zabezpiecza ponadto przed atakami cyberprzestępców ani przed złośliwym oprogramowaniem.

Wiesz już, czym jest tryb prywatny na komputerze osobistym oraz telefonie komórkowym. Proces ten jest banalnie prosty i każdy bez problemu sobie z nim poradzi. Podobnie sprawa ma się z wyłączeniem trybu prywatnego. Jednakże wiesz już jak wyłączyć tryb incognito permanentnie, ponieważ poznałeś komendy, jakie należy wpisać w edytorze rejestru.

Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak usunąć konto paypal

Jak usunąć konto PayPal? Opłaty za brak aktywności w 2022

Następny artykuł
jak zresetować opaskę mi band 4

Jak zresetować opaskę mi band 4? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku!

Zobacz też