Jak zabezpieczyć plik hasłem? W jaki sposób zaszyfrować prywatne pliki na komputerze? Jakie hasło ustawić?

Szyfrowanie plików znane jest już od wielu lat. Użytkownicy komputerów, specjaliści IT oraz zwykli użytkownicy komputerów często decydują się na taką formę zabezpieczania swoich dokumentów. Sprawdź, jak zabezpieczyć plik hasłem!
jak zabezpieczyć plik hasłem

Wiele osób w dzisiejszych czasach poszukuje wygodnego sposobu na zabezpieczenie swojej prywatności. Dokumenty przechowywane w tzw. chmurze powinny posiadać dodatkową ochronę np. w formie hasła. To właśnie dzięki temu osoby nieautoryzowane lub hakerzy nie otrzymają dostępu do twoich plików. Szukasz odpowiedzi na pytanie: „Jak zabezpieczyć plik hasłem”? To stosunkowo prosta czynność, z którą poradzisz sobie nawet jako osoba początkująca.

Jak zabezpieczyć plik hasłem? Dlaczego warto to robić?

Bezpieczeństwo prywatnych plików to ważna kwestia. Zabezpieczenia w formie hasła wykorzystywane są nie tylko przez osoby prywatne. Instytucje takie jak banki wysyłają do swoich klientów dokumentację, którą zabezpiecza się hasłem w postaci numeru klienta lub PESEL. Dzięki temu osoby nieautoryzowane nie otrzymają dostępu do poufnych danych przesyłanych np. korespondencją e-mailową. Zastanawiasz się, dlaczego warto założyć hasło na pliki? Oto kilka istotnych powodów:

  • ukryjesz poufne dane, do których nikt inny nie powinien mieć dostępu;
  • zabezpieczysz się przed skutkami kradzieży danych w postaci np. ataku hakerskiego;
  • wyślesz bezpiecznie pliki do swoich klientów lub instytucji państwowych.

Zabezpieczanie plików w postaci szyfrowania ma wiele pozytywnych skutków

Przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo. Chcesz dowiedzieć się, jak zabezpieczyć plik hasłem? To dość proste. Potrzebna ci tylko podstawowa wiedza informatyczna i umiejętność obsługi programów komputerowych.

Zabezpieczanie dokumentów – jak zabezpieczyć plik hasłem?

Najłatwiejszym sposobem na zabezpieczenie plików hasłem jest ich archiwizacja z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, iż oprogramowanie do archiwizacji jest w pełni darmowe. Za jego pomocą połączysz ze sobą wiele folderów i plików w jeden, a całość zabezpieczysz ustalonym dowolnie hasłem. Wystarczy, że pobierzesz program taki jak 7-Zip lub WinRAR i przeprowadzisz proces archiwizacji wraz z ustaleniem hasła dostępu.

Jak zabezpieczyć plik hasłem? Tworzenie hasła a szyfrowanie

Hasło do pliku lub całego archiwum ustalisz samodzielnie nawet w ciągu kilku minut. Pamiętaj, aby tworzyć trudne do złamania hasła, które składają się z:

  • małych i dużych liter;
  • znaków interpunkcyjnych;
  • znaków specjalnych;
  • cyfr.

Gdy ustalisz odpowiednią kombinację, osoby nieautoryzowane lub hakerzy prawdopodobnie nie będą w stanie złamać twojego hasła dostępu. Wiesz już, jak zabezpieczyć plik hasłem? Zastanawiasz się, czym w praktyce jest szyfrowanie danych? Obecnie na rynku dostępne są narzędzia np. antywirusy, które pozwalają na szyfrowanie pojedynczych danych, a nawet całych dysków twardych. 

Uważaj, gdyż szyfrowanie poprawnie działa tylko wtedy, kiedy komputer jest wyłączony!

Gdy pracujesz na swoim sprzęcie, haker w każdej chwili może przejąć kody deszyfrujące pliki. Kiedy zadbasz o ustalenie szyfrowania z poziomu aplikacji antywirusa i dodatkowo ustalisz hasła dostępu do ważnych plików, możesz spać spokojnie.

Kto powinien zabezpieczać swoje pliki? Jak zabezpieczyć plik hasłem w firmie?

Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Koniecznie zadbaj o to, aby wszystkie firmowe dokumenty cyfrowe były zabezpieczone hasłem dostępu. Nie zaszkodzi jeśli zadbasz też o szyfrowanie dysków twardych, co utrudni do nich dostęp nieautoryzowanym osobom.
Pamiętaj, że ustalanie haseł do plików w systemach Windows jest naprawdę proste. Wystarczy, że wejdziesz w ustawienia plików lub folderów i wybierzesz opcję szyfrowania hasłem.

Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak sprawdzić mikrofon

Jak sprawdzić mikrofon? W jaki sposób podłączyć mikrofon do komputera? Czy konfiguracja mikrofonu w systemie Windows jest trudna?

Następny artykuł
jak otworzyć plik 7z z hasłem

Jak otworzyć plik 7z z hasłem? Czy wypakowanie dokumentów z archiwum na hasło jest trudne? Jakie oprogramowanie jest potrzebne?

Zobacz też