Wiele osób w dzisiejszych czasach poszukuje wygodnego sposobu na zabezpieczenie swojej prywatności. Dokumenty przechowywane w tzw. chmurze powinny posiadać dodatkową ochronę np. w formie hasła. To właśnie dzięki temu osoby nieautoryzowane lub hakerzy nie otrzymają dostępu do twoich plików. Szukasz odpowiedzi na pytanie: „Jak zabezpieczyć plik hasłem”? To stosunkowo prosta czynność, z którą poradzisz sobie nawet jako osoba początkująca.
Jak zabezpieczyć plik hasłem? Dlaczego warto to robić?
Bezpieczeństwo prywatnych plików to ważna kwestia. Zabezpieczenia w formie hasła wykorzystywane są nie tylko przez osoby prywatne. Instytucje takie jak banki wysyłają do swoich klientów dokumentację, którą zabezpiecza się hasłem w postaci numeru klienta lub PESEL. Dzięki temu osoby nieautoryzowane nie otrzymają dostępu do poufnych danych przesyłanych np. korespondencją e-mailową. Zastanawiasz się, dlaczego warto założyć hasło na pliki? Oto kilka istotnych powodów:
- ukryjesz poufne dane, do których nikt inny nie powinien mieć dostępu;
- zabezpieczysz się przed skutkami kradzieży danych w postaci np. ataku hakerskiego;
- wyślesz bezpiecznie pliki do swoich klientów lub instytucji państwowych.
Zabezpieczanie plików w postaci szyfrowania ma wiele pozytywnych skutków
Przede wszystkim wpływa na bezpieczeństwo. Chcesz dowiedzieć się, jak zabezpieczyć plik hasłem? To dość proste. Potrzebna ci tylko podstawowa wiedza informatyczna i umiejętność obsługi programów komputerowych.
Zabezpieczanie dokumentów – jak zabezpieczyć plik hasłem?
Najłatwiejszym sposobem na zabezpieczenie plików hasłem jest ich archiwizacja z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, iż oprogramowanie do archiwizacji jest w pełni darmowe. Za jego pomocą połączysz ze sobą wiele folderów i plików w jeden, a całość zabezpieczysz ustalonym dowolnie hasłem. Wystarczy, że pobierzesz program taki jak 7-Zip lub WinRAR i przeprowadzisz proces archiwizacji wraz z ustaleniem hasła dostępu.
Jak zabezpieczyć plik hasłem? Tworzenie hasła a szyfrowanie
Hasło do pliku lub całego archiwum ustalisz samodzielnie nawet w ciągu kilku minut. Pamiętaj, aby tworzyć trudne do złamania hasła, które składają się z:
- małych i dużych liter;
- znaków interpunkcyjnych;
- znaków specjalnych;
- cyfr.
Gdy ustalisz odpowiednią kombinację, osoby nieautoryzowane lub hakerzy prawdopodobnie nie będą w stanie złamać twojego hasła dostępu. Wiesz już, jak zabezpieczyć plik hasłem? Zastanawiasz się, czym w praktyce jest szyfrowanie danych? Obecnie na rynku dostępne są narzędzia np. antywirusy, które pozwalają na szyfrowanie pojedynczych danych, a nawet całych dysków twardych.
Uważaj, gdyż szyfrowanie poprawnie działa tylko wtedy, kiedy komputer jest wyłączony!
Gdy pracujesz na swoim sprzęcie, haker w każdej chwili może przejąć kody deszyfrujące pliki. Kiedy zadbasz o ustalenie szyfrowania z poziomu aplikacji antywirusa i dodatkowo ustalisz hasła dostępu do ważnych plików, możesz spać spokojnie.
Kto powinien zabezpieczać swoje pliki? Jak zabezpieczyć plik hasłem w firmie?
Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Koniecznie zadbaj o to, aby wszystkie firmowe dokumenty cyfrowe były zabezpieczone hasłem dostępu. Nie zaszkodzi jeśli zadbasz też o szyfrowanie dysków twardych, co utrudni do nich dostęp nieautoryzowanym osobom.
Pamiętaj, że ustalanie haseł do plików w systemach Windows jest naprawdę proste. Wystarczy, że wejdziesz w ustawienia plików lub folderów i wybierzesz opcję szyfrowania hasłem.