Jak sformatować dysk zewnętrzny? Jakie oprogramowanie będzie odpowiednie? Czy usunięte dane można odzyskać?

Nowoczesne komputery i peryferia komputerowe są zaawansowane technologicznie. Dyski twarde o dużej pojemności od czasu do czasu wymagają gruntownego czyszczenia. Sprawdź, jak sformatować dysk zewnętrzny, by go nie uszkodzić!
jak sformatować dysk zewnętrzny

Przenoszenie dużych ilości danych z urządzenia na urządzenie możliwe jest z wykorzystaniem zewnętrznego dysku twardego. Co w sytuacji, kiedy zewnętrzny dysk nie jest pusty? Sprawdź, jak sformatować dysk zewnętrzny. Po jego wyczyszczeniu z plików masz do dyspozycji pełną pojemność nośnika. Dodatkowo zewnętrzne dyski w wielu przypadkach wymagają okresowego formatowania. Takie działania wykonywane regularnie wpływają na ich sprawność i żywotność.

Dysk zewnętrzny – co to takiego?

Dyski zewnętrzne produkowane w dzisiejszych czasach występują w formie nowoczesnych nośników SSD. To superszybkie dyski, które cechują się niezawodnością, niewielkim rozmiarem i ogromną prędkością transferu. Niektóre modele wyróżniają się pojemnością sięgającą nawet do kilku terabajtów. Masz już własny nośnik? Sprawdź, jak sformatować dysk zewnętrzny. To naprawdę proste!

Jak sformatować dysk zewnętrzny i kiedy należy to zrobić?

Zanim podejmiesz decyzję o sformatowaniu zewnętrznego dysku, koniecznie skopiuj wszystkie potrzebne pliki na inny nośnik danych. Najpopularniejsze wskazania do wykonania formatu dysku to:

  • spowolniona praca dysku zewnętrznego;
  • problemu z odczytem danych;
  • pierwsze użycie nowego nośnika;
  • komunikaty o możliwości zainfekowania dysku wirusem.

To właśnie w takich sytuacjach warto wykonać całkowite formatowanie dysku zewnętrznego, by móc z niego ponownie skorzystać.

Jak sformatować dysk zewnętrzny? Kilka praktycznych porad

Formatowanie dysku zewnętrznego możliwe jest na kilka sposobów. Jakich? Więcej informacji na temat tego, jak sformatować dysk zewnętrzny znajdziesz poniżej. Formatowanie dysku polega na całkowitym i bezpowrotnym usunięciu danych z nośnika. W wyniku takiej operacji zwolnisz w 100% miejsce na dysku i zyskasz opcję jego ponownego wykorzystania. Chcesz wiedzieć, jak sformatować dysk zewnętrzny? Wystarczy, że:

  • podepniesz dysk do komputera;
  • wejdziesz w ustawienia nośnika;
  • wybierzesz opcję formatowania;
  • poczekasz, aż system zakończy pracę i wyświetli komunikat o prawidłowym przeprowadzeniu procesu formatowania.

Oczywiście na etapie formatowania wybierzesz też typ czyszczenia nośnika. W systemach Windows polecane jest tzw. szybkie formatowanie, które trwa najczęściej do kilku sekund. Czas czyszczenia zależy od pojemności i stanu dysku zewnętrznego. Zanim wykonasz formatowanie zewnętrznego dysku, zawsze zrób kopię zapasową ważnych danych. Zabezpieczysz się w ten sposób przed nieprzewidzianą utratą dokumentów, które mogą okazać się potrzebne  w przyszłości.

Archiwum: kwiecień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak skopiować kontakty z telefonu na komputer

Jak skopiować kontakty z telefonu na komputer? Kiedy warto przenieść kontakty i jak można je przywrócić?

Następny artykuł
jak wyłączyć aktualizację windows 7

Jak wyłączyć aktualizacje Windows 7? Czy dezaktywacja aktualizacji jest bezpieczna? Czym są aktualizacje w Windows?

Zobacz też