Ultra szeroki monitor czy panoramiczny — co lepiej zda egzamin w pracy?

Wielogodzinna praca przy biurku zmusza nas do poszukiwania rozwiązań, które podnoszą produktywność. Ultra szeroki monitor to jeden z gorących tematów odnośnie grania, ale również pracy przy komputerze. Czy to monitor, który faktycznie sprawdzi się w pracy i czy tak samo dobrze w przypadku programisty, jak i analityka finansowego? I jak monitor ultrawide wypada w porównaniu z węższymi monitorami panoramicznymi? Sprawdźmy.
Ultra szeroki monitor czy panoramiczny

Czym różni się monitor ultrapanoramiczny od szerokiego monitora?

Na początku warto zastanowić się, kiedy mowa o monitorze ultra szerokim, a kiedy po prostu — o szerokim. Monitor ultrapanoramiczny (nazywany również ultrawide lub ultra szerokim) to urządzenie o wyjątkowym formacie wyświetlanego obrazu, który wynosi 21:9 bądź 32:9. A jaki monitor panoramiczny oferuje format? W ich przypadku obraz przyjmuje format 16:9 bądź 16:10. Największa więc różnica dotyczy formatu w poziomie — monitor ultrapanoramiczny oferuje aż 33% więcej miejsca na ekranie w porównaniu z panoramicznymi modelami.

Kiedy wybrać monitor ultrawide do pracy? Kto najbardziej na nim zyska?

Czy jeszcze szerszy monitor to dobry wybór do pracy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od tego, jakie czynności wykonujesz w ramach pracy, z jakich aplikacji korzystasz najczęściej i jaki jest Twój styl pracy. Co więcej, nie każdy poczuje się komfortowo z tak szerokim monitorem, bo prawdopodobnie nie będzie w stanie wykorzystać jego potencjału na 100%. To kiedy warto go wybrać?

Monitor ultrapanoramiczny — w tych sytuacjach Ci się przyda

Zastanów się, jak często zdarza Ci się pracować na wielu otwartych oknach jednocześnie, a nawet na dwóch monitorach? Czy faktycznie czujesz niedosyt i irytację, gdy nie jesteś w stanie uruchomić dwóch okien jednocześnie bez utraty widoczności? Czy denerwuje Cię, gdy musisz ciągle przybliżać lub oddalać zawartość arkuszy kalkulacyjnych, lub nagrań dźwiękowych i wideo, bo wpływa to na szybkość wykonywania zadań? Jeżeli na powyższe pytania odpowiedziałeś tak — monitor LCD ultrawide pomoże pozbyć się wszystkich tych problemów.

Ultra szeroki monitor do pracy docenią zatem programiści, graficy, designerzy, analitycy, ale także monterzy nagrań dźwiękowych, wideo i fotografowie. Ogólnie rzecz biorąc — wszystkie osoby, które są twórcami lub muszą korzystać z wielu programów jednocześnie, aby osiągnąć najlepsze efekty w pracy. 

Podsumowanie

Podsumowując, wybór ultrapanoramicznego jak najbardziej ma sens, ale nie we wszystkich sytuacjach. Te urządzenia są obecnie niezwykle popularne, a przez to wydają się jeszcze bardziej kuszące. Warto jednak do wyboru podejść na spokojnie i przeanalizować, czy faktycznie będzie to pierwszy wybór w Twoim wypadku. Może się okazać, że zauważysz o wiele większą wygodę z używania węższego monitora panoramicznego. 

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Archiwum: listopad 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Mężczyzna wprowadza elektroniczną fakturę do KSeF

Krajowy system e-faktur (KSeF) – od kiedy obowiązkowy i jak działa?

Następny artykuł

Jaka kuchenka gazowo-elektryczna do 1000 zł? Podpowiadamy!

Zobacz też