Jak zabezpieczyć folder hasłem? Praktyczna instrukcja, jak chronić hasłem pliki

Jak zabezpieczyć folder hasłem? Przeczytaj artykuł i poznaj sposoby na chronienie swoich dokumentów przed osobami niepowołanymi. Dowiesz się jak szyfrować pojedyncze pliki i całe foldery dokumentów.
jak zabezpieczyć folder hasłem

Z artykułu dowiesz się jak zabezpieczyć folder hasłem na urządzeniach z systemem Windows oraz Android. Dowiesz się, dlaczego warto to robić i jakie grożą konsekwencje, jeśli zaniedbasz tego w swojej firmie.

Ochrona danych, czyli dlaczego trzeba zabezpieczać hasłem ważne dokumenty

Ochrona danych jest jedną z priorytetowych spraw, którymi zajmują się specjaliści od cyberprzestępstw. Wraz z postępem technologi wzrosło też niebezpieczeństwo oszustw i kradzieży, dokonywanych jedynie dzięki posiadaniu cudzych danych. Unia Europejska wprowadziła restrykcyjne zasady szyfrowania newralgicznych danych osobowych, a za brak ich przestrzegania grożą zarówno wysokie kary finansowe, jak i kary pozbawienia wolności.

Osoby prywatne także są zagrożone. Coraz więcej dokumentów jest trzymane na serwerach w chmurze, wysyłanych drogą mailową, a zdjęcia przechowywane często na smartfonach. Warto rozważyć zakup profesjonalnego oprogramowania zabezpieczającego dokumenty.

Sprawdź też, jak zabezpieczyć plik hasłem.

Jak zabezpieczyć folder hasłem – Windows 10

Jak zabezpieczyć folder hasłem? Podstawową ochronę danych dostałeś wraz z systemem operacyjnym. Wyjaśnimy ci jak z niej skorzystać. Zaznacz folder, który chcesz zabezpieczyć hasłem i kliknij prawy przycisk myszy. Wejdź w zakładkę „Właściwości” i otwórz okno „Zaawansowane”. W tym miejscu powinieneś znaleźć opcję „Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane”, kliknij to i gotowe. Musisz jednak pamiętać, że to rozwiązanie nie jest dostępne dla użytkowników systemu Windows 10 Home.

Jeśli jesteś użytkownikiem tego systemu operacyjnego, ale w wersji Home, możesz zainstalować dodatkowe oprogramowanie szyfrujące. W internecie znajdziesz wiele dostępnych aplikacji zarówno płatnych, jak i bezpłatnych.

Jak zaszyfrować folder na komputerze Mac?

Apple także udostępniło swoim użytkownikom możliwość ochrony folderów, przed niepowołanymi osobami. W pierwszej kolejności uruchom Narzędzie dyskowe, a następnie otwórz zakładkę „Plik”, którą znajdziesz u dołu ekranu. Z rozwijalnego menu wybierz „Nowy obraz” i dalej „Pusty obraz”. W tym miejscu należy wpisać nazwę interesującego cię folderu, możesz też zdecydować, w którym miejscu będzie on przechowywany na dysku i w jaki sposób będzie zabezpieczony.

Zabezpieczenie folderów na smartfonie

Zarówno urządzenia z systemem Android, jak i iOS nie zostały fabrycznie wyposażone w aplikację umożliwiającą szyfrowanie plików z wyjątkiem kilku topowych modeli. Jeśli nie znalazłeś w instrukcji obsługi informacji o wbudowanym oprogramowaniu do kompresji i szyfrowania plików, nic straconego. W App Store i Sklepie Play znajdziesz wiele programów gotowych do pobrania zarówno płatnych, jak i bezpłatnych.

Jak zabezpieczyć folder hasłem na urządzeniu z Androidem? Najpopularniejszą do tego aplikacją jest Folder Lock. Oprogramowanie jest proste w obsłudze, intuicyjne i przejrzyste. Aplikacja pozwala na szyfrowanie całych katalogów. Wystarczy wybrać interesujące cię foldery, wprowadzić hasło i je powtórzyć dwukrotnie i to wystarczy.

Według użytkowników smartfonów Apple warto wykorzystać aplikację iLocker-A Private Vault, która dostępna jest za darmo. Wystarczy ją zainstalować i utworzyć nowy folder, do którego będziesz mógł przenieść wszystkie pliki wymagające ochrony.

Już wiesz, jak zabezpieczyć folder hasłem na wszystkich najpopularniejszych urządzeniach. z pewnością taki zabieg poprawi twoje bezpieczeństwo w sieci. Jeśli prowadzisz firmę przetwarzającą dane osobowe, podstawowa systemowa ochrona może nie wystarczyć, zapoznaj się z ofertą specjalistycznego oprogramowania szyfrującego.

Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak połączyć instagram z fb

Jak połączyć Instagram z Fb? Poradnik

Następny artykuł
jak zabezpieczyć plik excel hasłem

Jak zabezpieczyć plik Excel hasłem? Naucz się chronić skoroszyt

Zobacz też