Jak zabezpieczyć PDF hasłem? Poradnik szyfrowania dokumentów

Jak zabezpieczyć PDF hasłem? Przeczytaj nasz artykuł, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje dotyczące ochrony dokumentów PDF, czyli najczęściej wykorzystywanego formatu popularnego na całym świecie.
jak zabezpieczyć pdf hasłem

Z artykułu dowiesz się jak zabezpieczyć PDF hasłem tak, aby uchronić dokument przed dostępem osób trzecich. Plik PDF jest popularny na całym świecie i wykorzystywany przez duże banki i firmy, dlatego tak ważne jest, aby chronić PDF za pomocą hasła.

Plik PDF, dlaczego tak popularny?

Adobe opracowało uniwersalny standard PDF, który można otworzyć na każdym urządzeniu, w łatwy sposób przesłać i zabezpieczyć. Dokumenty PDF to nie tylko tekst, mogą one zawierać zdjęcia, przyciski, pola formularzy i elementy audio. Z obsługą tego formatu radzi sobie znakomicie każdy system operacyjny zarówno na komputerach, jak i w smartfonach.

Format PDF przyjął się na całym świecie i obecnie wykorzystywany jest do przesyłania umów, dokumentów i zaświadczeń w każdej firmie. Nie każdy jednak dokument powinien być łatwo dostępny, niektóre należy zabezpieczyć przed osobami trzecimi. Jak zabezpieczyć PDF hasłem? Dowiesz się tego oz dalszej części tekstu. Przeczytaj też, jak zabezpieczyć plik hasłem.

Dwie metody zabezpieczania PDF za pomocą hasła

Chcąc uchronić poufne dane i dokumenty możesz wybrać jedną z dwóch metod. Pierwszą jest wykorzystanie do tego możliwości pakietu Office od 2007 roku. Niestety pakiet ten jest kosztowny i nie kalkuluje się jego zakup, jeśli wykorzystywał go będziesz jedynie w tym celu. Drugą metodą jest wykorzystanie darmowego programu PDF Creator. Oba rozwiązania mogą zablokować możliwość tworzenia dokumentu dla osób nieznających hasła.

Jak zabezpieczyć PDF hasłem za pomocą Microsoft Office?

Ochrona hasłem plików PDF udostępniona została od 2007 roku po zainstalowaniu specjalnego dodatku. Jak zabezpieczyć PDF hasłem? W starszych wersjach MS Office nie jest to zbyt łatwe, ale wykonalne. Należy otworzyć dokument Word, wybrać opcję plik, dalej zapisz jako i na rozwijalnej liście wybierasz PDF. Pojawi się dodatkowy przycisk „Szyfruj dokument przy użyciu hasła”, naciśnij ok. Kliknięcie przycisku zapisz, spowoduje wyświetlenie się okna z hasłem, które musisz wprowadzić i zapamiętać.

Jak zabezpieczyć hasłem plik PDF wykorzystując zewnętrzny program?

Jeśli chcesz zabezpieczyć już istniejący plik PDF, niekoniecznie pochodzący z Worda, to aplikacja PDF Creator świetnie się do tego nadaje. Po pobraniu i instalacji w systemie dodana zostaje nowa drukarka o nazwie PDFCreator oraz program o tej samej nazwie. Włączenie opcji szyfrowania dostępne jest w zakładce Bezpieczeństwo, po zaznaczeniu opcji Szyfrowanie. Program umożliwia wybór hasła, jego zmianę i określenie, które z tworzonych dokumentów powinny zostać zabezpieczone.

PDF Online szyfruje plik PDF hasłem

W sieci dostępne są również portale oferujące usługę szyfrowania plików, jednak wiąże się to z pewnym niebezpieczeństwem, ponieważ dokument musiałby opuścić serwery firmowe i przenieść się na serwer usługodawcy. Polityka niektórych firm zabrania wynoszenia dokumentów z biura, a tym jest wysłanie ich na inny serwer.

Już wiesz, jak zaszyfrować plik PDF. Do celów prywatnych możesz wykorzystać wygodne portale zewnętrzne oferujące takie usługi, jednak, pracując w dużej firmie, powinieneś korzystać ze stworzonego do tego oprogramowania.

Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak połączyć airpods z laptopem

Jak połączyć Airpods z laptopem z systemem Windows 10 lub iOS?

Następny artykuł
jak zabezpieczyć plik word hasłem

Jak zabezpieczyć plik Word hasłem? Ochrona dokumentu za pomocą hasła

Zobacz też