Jak zabezpieczyć dysk przenośny hasłem? Poradnik

Jak zabezpieczyć dysk przenośny hasłem za pomocą wbudowanej w system operacyjny funkcji? Przeczytaj artykuł i poznaj sposoby szyfrowania dysków. Praktyczny poradnik krok po kroku, dzięki któremu zwiększysz bezpieczeństwo swoich danych.
jak zabezpieczyć dysk przenośny hasłem

Z artykułu dowiesz się, jak zabezpieczyć dysk przenośny hasłem. Podpowiemy ci też co zrobić, jeśli twój system operacyjny nie posiada funkcji BitLocker umożliwiającej w łatwy sposób zaszyfrować dysk lub jego poszczególne foldery czy pliki. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Po co zabezpieczać hasłem nośnik danych?

Niezaprzeczalne jest, że w obecnych czasach cyfryzacji wszystkiego szczególną uwagę należy zwrócić na swoje bezpieczeństwo i prywatność wszystkich dokumentów. Nawet jeśli nie przechowujesz na swoim dysku zewnętrznym akt tajnej operacji militarnej, to i tak chyba nie byłbyś zadowolony, gdyby ktoś niepowołany przeglądał twoje zdjęcia. Istnieje wiele powodów, żeby dbać o bezpieczeństwo danych. Jak zabezpieczyć dysk przenośny hasłem? Odpowiemy na to pytanie w dalszej części tekstu.

Jak zabezpieczyć dysk przenośny hasłem na urządzeniu z systemem Windows?

Istnieje wiele programów do szyfrowania danych, ale jednym z prostszych jest ten dostarczany wraz z systemami Windows 10 Pro lub Enterprise. BitLocker jest na tyle łatwy w obsłudze, że z pewnością sobie sam poradzisz. Aby skorzystać z tej funkcji, należy podłączyć pamięć zewnętrzną do komputera, otworzyć Mój Komputer i na podłączonym dysku kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję włącz funkcję BitLocker. Teraz wystarczy zaznaczyć opcję mówiącą o użyciu hasła i gotowe. Przeczytaj też, jak zabezpieczyć pendrive hasłem.

Zakładanie blokady na dysk z pomocą Maca

Użytkownicy komputerów firmy Apple także mają możliwość z pozycji systemu zablokować dostęp do dysku zewnętrznego. Musisz jednak pamiętać, że zabezpieczony w ten sposób dysk będzie działa jedynie na komputerach od Apple, a sam proces wymaga sformatowania pamięci, czyli całkowitego usunięcia danych. Jak zabezpieczyć dysk przenośny hasłem?

Uruchom narzędzie dyskowe i dodaj pliki do nowego sformatowanego dysku, będziesz musiał wpisać i potwierdzić hasło i poczekać na sformatowanie dysku.

Jak widzisz bez względu na system operacyjny, zawsze znajdą się bezpłatne możliwości zabezpieczenia danych. Chroń swoje dane przed utratą i dostępem niepowołanych osób.

Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak połączyć komórki w excelu

Jak połączyć komórki w Excelu? Łączenie tekstu w arkuszu kalkulacyjnym

Następny artykuł
jak połączyć whatsapp z messengerem

Jak połączyć WhatsApp z Messengerem? Poradnik zarządzania wiadomościami

Zobacz też